Generalitati despre sobele de teracota.

Cahle, fumuri, teracote, ursoaica.

Moderators: sobe, teracotix

Post Reply
phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: teracota

Post by phoenix » Thu Sep 06, 2012 6:36 pm

Latest post of the previous page:

Concluzia ta nu este gresita partial dar eu ma refeream la altceva si anume ca exista solutii simple la multe probleme care vor aparea public poate peste 2000 de ani desi ele sunt descoperite de mult timp doar ca nu se vrea sa fie "desecretizate". Atentia este cheia. Cine a descoperit unul nu este departe si de altele.

Lel77
junior
Posts: 3
Joined: Mon Sep 03, 2012 11:09 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: teracota

Post by Lel77 » Thu Sep 20, 2012 5:17 pm

Bună Ziua tuturor!

Aş vrea să cer ajutorul vostru. Am hotărît cu familia să punem o teracotă dar nu prea cunosc care e o cahle bună sau care nu.
Am primit oferte de cale Vadul Crisului şi cahle din Salonta deocamdată. Întrebarea este care producător să aleg, care este mai bun, sau dacă poteţi să-mi oferiţi şi alte producători.
Aştept cu nerăbdare răspuns.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: teracota

Post by phoenix » Thu Sep 20, 2012 6:38 pm

Meseriasul care ridica soba ce spune?

Lel77
junior
Posts: 3
Joined: Mon Sep 03, 2012 11:09 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: teracota

Post by Lel77 » Thu Sep 20, 2012 9:29 pm

Meseriaşul nu-i din românia, fiindcă teracota nu o să fie în românia numai cahlele vreau din românia ca să am ceva senzaţie de acasă :) , acea cer ajutorul meseriaşilor de acasă.

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: teracota

Post by user_banat_85 » Thu Sep 20, 2012 9:36 pm

Lel77 wrote:Meseriaşul nu-i din românia, fiindcă teracota nu o să fie în românia numai cahlele vreau din românia ca să am ceva senzaţie de acasă :) , acea cer ajutorul meseriaşilor de acasă.
Da, cat de puternic poate fi dorul de casa.. :)

Lel77
junior
Posts: 3
Joined: Mon Sep 03, 2012 11:09 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: teracota

Post by Lel77 » Fri Sep 21, 2012 1:07 am

lisapet wrote:
Lel77 wrote:Meseriaşul nu-i din românia, fiindcă teracota nu o să fie în românia numai cahlele vreau din românia ca să am ceva senzaţie de acasă :) , acea cer ajutorul meseriaşilor de acasă.
Da, cat de puternic poate fi dorul de casa.. :)
Atât de puternic ca să cer şi ajutor de acasă şi să ştiu că ceva din casă provine din România. :)

Bobo
mester sobar
Posts: 1131
Joined: Sun Jul 15, 2012 8:42 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 11 times

Re: teracota

Post by Bobo » Fri Sep 21, 2012 6:17 pm

[quote="Lelcat de puternic poate fi dorul de casa.. :)[/quote]

Atât de puternic ca să cer şi ajutor de acasă şi să ştiu că ceva din casă provine din România. :)[/quote]

Sobele de vadul e Cris sunt dp meu de vedre foarte bune dar pretentios la cioplit, sa ai cutit foarte bine ascutit si experienta. Sunt bune si de Deva si Curtrea de arges. Banuiesc ca esti prin Ungaria sau Ucraina partea vestica. Akege ce doresti.

Am facut o soba pe colt cu clopot. Nu am mai pus bariere in calea fumului decit 2 caramizi la 24 cm inaltime, rstul spatiu gol ca la Andrei . Orificiul de iesire a fumului de linga cos l-am facut 10/15 cm, iar la coltul celalalt care este cam la mijlocul drumului parcurs de fum l-am facut de 3/15 cm. Deoarece nu s-a incalzit bine partea focarului unde este spatiu mic am modificat a doua zi, dar am orificiul totusi mai mic decit la primu. Merge perfect, Caldura la clopot este relativ uniforma, rece fiind doar in partea unde am fumul de la baza clopotului (practic ar fi ultimul fum . Merge bine, multumesc Andrei . Este si mai simplu si poti lucra fara grija ca gresesti fumurile. Latimea clopotului 9-11 cm pe linga marginea teracotei in mijlocul ei este un turn in forma de triunghi.adica o prisma cu baza triunghiulara.

Bobo
mester sobar
Posts: 1131
Joined: Sun Jul 15, 2012 8:42 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 11 times

Re: teracota

Post by Bobo » Fri Sep 21, 2012 6:32 pm

Incerc sa va trimit poza sobei
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: teracota

Post by user_banat_85 » Fri Sep 21, 2012 8:22 pm

Bobo wrote:....Merge perfect, Caldura la clopot este relativ uniforma, rece fiind doar in partea unde am fumul de la baza clopotului (practic ar fi ultimul fum . Merge bine, multumesc Andrei . Este si mai simplu si poti lucra fara grija ca gresesti fumurile. ..
Sa fii sanatos, prietene! Si sa impartasesti si altora asa cum am facut si eu. Asa te vreau ! :)

Iosif
membru
Posts: 320
Joined: Tue Jul 03, 2012 8:31 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: teracota

Post by Iosif » Sat Sep 22, 2012 1:12 pm

Bobo wrote:Incerc sa va trimit poza sobei
Cam cit dureaza executia unei astfel de sobe la un meserias domnule Bobo?

Iosif
membru
Posts: 320
Joined: Tue Jul 03, 2012 8:31 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: teracota

Post by Iosif » Sat Sep 22, 2012 1:17 pm

Mai sint curios daca folositi subar pentru cale directa.

Post Reply