Soba teracota dubla(2 camere

Cahle, fumuri, teracote, ursoaica.

Moderators: sobe, teracotix

Cartagina
junior
Posts: 18
Joined: Sun Oct 09, 2016 6:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Soba teracota dubla(2 camere

Post by Cartagina » Fri Apr 21, 2017 7:02 pm

Latest post of the previous page:

Va multumesc pt raspunsuri, am inteles ideea, doar daca o desfac, atunci sa fac poze si sa vedeti ce si cum.
Am intrat pe aria de proiecte terminate, dar m-ar ajuta si un filmulet sa vad cum comunica fumurile intre ele, mai clar in ce parte se taie caramida tiganeasca ca sa treaca dintr-un fum in altul.

Eu ma gandeam si la varianta sa o desfac si sa fac doua sobe separate, pt fiecare camera. Dar ca sa fac asta ar trebui sa va sacai cu mai multe intrebari aici.

Daca nu e bine, va rog sa imi spuneti si ramane doar cand voi desface soba sa pun poze.

Multumesc

DAN
senior
Posts: 1605
Joined: Mon Sep 07, 2015 1:47 am
Has thanked: 25 times
Been thanked: 41 times

Re: Soba teracota dubla(2 camere

Post by DAN » Sat Apr 22, 2017 5:37 pm

Poti face cate sobe vrei, o soba mai mare este mai eficienta decat 2 mai mici, dar daca nu incalzesti ambele camere...
Faci si tu trecerile de suprafata unei caramizi si ajunge, nu e nici o filozofie cum tai caramizile, doar trecerile sa fie suficient de mari si cosul bun.

Cartagina
junior
Posts: 18
Joined: Sun Oct 09, 2016 6:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Soba teracota dubla(2 camere

Post by Cartagina » Sat Apr 22, 2017 9:05 pm

Bun, am cateva intrebari, va rog:

1 placile de teracota isi pierd proprietatile in timp?

2 daca vorbim de placi de taracota din anii 60, sunt mai bune decat cele noi din comert?

3 in Prahova in zona mea, pamantul este unul rosu. A captusit cineva sobe cu el sau trebuie pamant galben? Cel rosu este mai poros si sfaramicios, din ce am citit aici cel galben este mai untos, inteleg ca ar semana cu lutul.

4 vreau sa fac 2 sobe separate : in camera din fata pastrez cosul din caramida(model dreptunghi) ce iese in horn, iar in camera din spate vreau sa fac cosul din aluminiu(gen hota), izolat cu vata de sticla, sa sparg prin tavan care este facut din sipca si ipsos(ar fi mai usor decat sa sparg perete despartitor al camerelor de 30cm caramida) si sa ma racordez in acelasi horn de caramida la 50 cm inaltime peste planseu in pod. Exista risc de incediu sau se poate face?

5 vreau sa demontez 2 sobe ce au mers pe gaze l2xL2,5xh7 placi plus borduri sus si jos si sa le montez la tara sa le folosesc pe lemn. Focar l1x L2.5x h 1.5 placi. Nu imi dau seama daca este o bolta sau doua.
La o soba, evacuare dreapta sus(rand7) in fata, iar pe partea dreapta, randul 4 fata capac, tot dreapta, randul 5 spate capac. Daca e nevoie fac si poze. Nu stiu daca are numai bolte ca pt gaze sau peste prima bolta sunt impartite fumurile.

Merita sa le desfac si sa le refac la tara sau e carpaceala, teracota fiind din anii 60?

Multumesc

Bobo
mester sobar
Posts: 1131
Joined: Sun Jul 15, 2012 8:42 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 11 times

Re: Soba teracota dubla(2 camere

Post by Bobo » Sun Apr 23, 2017 3:19 pm

Cartagina wrote:Bun, am cateva intrebari, va rog:

1 placile de teracota isi pierd proprietatile in timp?

2 daca vorbim de placi de taracota din anii 60, sunt mai bune decat cele noi din comert?

3 in Prahova in zona mea, pamantul este unul rosu. A captusit cineva sobe cu el sau trebuie pamant galben? Cel rosu este mai poros si sfaramicios, din ce am citit aici cel galben este mai untos, inteleg ca ar semana cu lutul.

4 vreau sa fac 2 sobe separate : in camera din fata pastrez cosul din caramida(model dreptunghi) ce iese in horn, iar in camera din spate vreau sa fac cosul din aluminiu(gen hota), izolat cu vata de sticla, sa sparg prin tavan care este facut din sipca si ipsos(ar fi mai usor decat sa sparg perete despartitor al camerelor de 30cm caramida) si sa ma racordez in acelasi horn de caramida la 50 cm inaltime peste planseu in pod. Exista risc de incediu sau se poate face?

5 vreau sa demontez 2 sobe ce au mers pe gaze l2xL2,5xh7 placi plus borduri sus si jos si sa le montez la tara sa le folosesc pe lemn. Focar l1x L2.5x h 1.5 placi. Nu imi dau seama daca este o bolta sau doua.
La o soba, evacuare dreapta sus(rand7) in fata, iar pe partea dreapta, randul 4 fata capac, tot dreapta, randul 5 spate capac. Daca e nevoie fac si poze. Nu stiu daca are numai bolte ca pt gaze sau peste prima bolta sunt impartite fumurile.

Merita sa le desfac si sa le refac la tara sau e carpaceala, teracota fiind din anii 60?

Multumesc


dACA NU SUNT CIOBITE, MURDARE CU CINE STIE CE VOPSEA nu este nici un impediment sa le demontezi. Atentie la demontare si caratire.Pamintul rosu consuma mai mult de 1/1 nisip poti pune 2 parti nisi la una pamint.Mai bine cu 2 teracote daca nu ai zidul spart.

Cartagina
junior
Posts: 18
Joined: Sun Oct 09, 2016 6:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Soba teracota dubla(2 camere

Post by Cartagina » Sat Sep 07, 2019 11:03 pm

Buna seara,

Revin cu poze din interior.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Cartagina
junior
Posts: 18
Joined: Sun Oct 09, 2016 6:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Soba teracota dubla(2 camere

Post by Cartagina » Sat Sep 07, 2019 11:08 pm

Daca ne uitam de la gura sobei in capatul vetrei in stanga si in dreapta in partea de sus este un spatiu pentru a trece fumul. In partea stanga este un zid despartitor si pe jos trece fumul pentru a ajunge in fata, urca si iese pe horn.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Cartagina
junior
Posts: 18
Joined: Sun Oct 09, 2016 6:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Soba teracota dubla(2 camere

Post by Cartagina » Sat Sep 07, 2019 11:15 pm

:thankyou:
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Cartagina
junior
Posts: 18
Joined: Sun Oct 09, 2016 6:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Soba teracota dubla(2 camere

Post by Cartagina » Sat Sep 14, 2019 9:53 pm

Buna seara,

Va rog, ati mai vazut/desfacut sobe de acest tip? Practic nu are bolta pe care sa se construiasca ulterior fumurile. Ma gandesc atunci ca si randamentul este unul foarte prost. Este corect ce cred eu? Dumneavoastra lucrand fizic cu ele, puteti avea o parere obiectiva.

DAN
senior
Posts: 1605
Joined: Mon Sep 07, 2015 1:47 am
Has thanked: 25 times
Been thanked: 41 times

Re: Soba teracota dubla(2 camere

Post by DAN » Sun Sep 15, 2019 9:57 am

Salut, ne poti face pe o foaie schema sobei? Eu personal nu am inteles din poze.
Fumurile le poate face sobarul cum are chef iar din niste poze negre inteleg doar ,,,niste poze negre.
Unde este focarul? Nu are focar? Asta incerci sa ne arati?

ciobimar
membru special
Posts: 2686
Joined: Wed Jun 27, 2012 12:18 am
Has thanked: 43 times
Been thanked: 12 times

Re: Soba teracota dubla(2 camere

Post by ciobimar » Sun Sep 15, 2019 10:13 am

Asa e Dane ..nu se intelege mai nimic ...nu e desfacut capacul de deasupra de tot ca sa ne dam seama cate fumuri are ,,,pozele nu sunt facute mai de la distanta sa vedem ansamblu sobei ...si sunt facute pozele de foarte aproape, incat se vede doar o gaura neagra ...hai doua gauri negre cu trecere intre ele ....
Poate soba e bine facuta ..dar nu ne putem da seama inca ...se recomanda sa se desfaca capacul in totalitate cu grija sa nu se darame ceva din constructia fumurilor ca sa putem elucida ce este acolo, cum este construita si cum functioneaza ...

Cartagina
junior
Posts: 18
Joined: Sun Oct 09, 2016 6:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Soba teracota dubla(2 camere

Post by Cartagina » Sun Sep 15, 2019 10:03 pm

Atasat.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Post Reply