Soba teracota dubla(2 camere

Cahle, fumuri, teracote, ursoaica.

Moderators: sobe, teracotix

Cartagina
junior
Posts: 18
Joined: Sun Oct 09, 2016 6:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Soba teracota dubla(2 camere

Post by Cartagina » Thu Apr 20, 2017 11:48 am

Buna ziua,

In primul rand va multumesc ca existati!

In al doilea rand, va deranjez in legatura cu o soba dubla care are vatra pe toata lungimea ei 6-7 randuri si inaltimea 3-4 cahle, rezultand o vatra imensa. Ati mai intalnit asa ceva?
Doresc sa incerc sa o refac si vatra pare imensa.

Multumesc!
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Bobo
mester sobar
Posts: 1131
Joined: Sun Jul 15, 2012 8:42 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 11 times

Re: Soba teracota dubla(2 camere

Post by Bobo » Thu Apr 20, 2017 5:52 pm

[quote="Cartagina"]Buna ziua,

Pune poze si cu focarul,evetual massoara-l si da dimensiunile de latime si inaltime. fii foarte atent la demontarea ei eventual sa faci sachite pe rinduri apoi pui in forum . Spune daca se incalzea si primul rind de jos
Iti recomand ca placile lipite de perete sa nu le demontezi , sa le pui pe rinduri sa nu muncesti aiurea.

Bobo
mester sobar
Posts: 1131
Joined: Sun Jul 15, 2012 8:42 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 11 times

Re: Soba teracota dubla(2 camere

Post by Bobo » Thu Apr 20, 2017 6:01 pm

[quote="Cartagina"]Buna ziua,
arata pe unde are dopuri sa ne dam seama cum sunt fumurile'' aproximativ.
Mai trebuie srtiut unde este cosul, si o sa mai urmeze intrebari.

valistrugaru
sobar
Posts: 238
Joined: Tue Mar 12, 2013 5:21 pm
Location: Iasi
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times
Contact:

Re: Soba teracota dubla(2 camere

Post by valistrugaru » Thu Apr 20, 2017 6:19 pm

Cred ca este alimentata cu gaz precum se vede iar iesire gazelor e pe partea stinga cred
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Bobo
mester sobar
Posts: 1131
Joined: Sun Jul 15, 2012 8:42 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 11 times

Re: Soba teracota dubla(2 camere

Post by Bobo » Thu Apr 20, 2017 7:35 pm

valistrugaru wrote:Cred ca este alimentata cu gaz precum se vede iar iesire gazelor e pe partea stinga cred
Multumesc pentru inf. Vali. Daca merg cu gaze , cu atit mai mult trenuie cunoscute bine fumuril, daca are sau nu orificii pentru eliminarea pungilor de aer pe fumuri ,Astept cu interes detalii.

Cartagina
junior
Posts: 18
Joined: Sun Oct 09, 2016 6:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Soba teracota dubla(2 camere

Post by Cartagina » Thu Apr 20, 2017 8:01 pm

Revin cu lamuriri si imi cer scuze ca nu am oferit destule informatii.

Soba are alimentare de gaze dar se foloseste doar pt aprinderea lemnelor. Soba merge numai cu lemne.

Intr-adevar in stanga sus este evacuarea.

O sa mai pun o poza cu sticla de apa de 2l(spatele sobei) ca unitate de masura.

Eu am plecat din Prahova unde este soba si cred ca mai ma intorc peste o luna.

Citesc de un an de zile si incerc sa adun informatii, nu am desfacut o soba pana acum.

Legat de dopurile pt fumuri nu imi aduc aminte sa fi vazut.
Stiu la ce va referiti, deoarece la Bucuresti am sobe pe gaze si acolo pot sa vad dopurile.

Legat de masura placii, pare o dimensiune mai mare decat placa de la Bucuresti. Cea din Buc are aprox 22x22cm.

Da, randul 1 este intotdeauna rece, chiar daca soba dogoreste.

O sa incerc sa ma uit prin notite, ca parca masurasem soba din poza.

Multumesc
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

DAN
senior
Posts: 1605
Joined: Mon Sep 07, 2015 1:47 am
Has thanked: 25 times
Been thanked: 41 times

Re: Soba teracota dubla(2 camere

Post by DAN » Thu Apr 20, 2017 8:07 pm

Salut,
soba face fata la camera respectiva?

Cartagina
junior
Posts: 18
Joined: Sun Oct 09, 2016 6:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Soba teracota dubla(2 camere

Post by Cartagina » Thu Apr 20, 2017 8:18 pm

Buna intrebarea :)
Sa explic:
Sunt 2 camere 3.5 x3.5 x H 2.5 mp

Am izolat tavanul cu vata de sticla 2x5 cm(10 cm)

Din ce am citit pe forumuri, modul corect de a face focul este sa arzi cantitatea respectiva de lemn cu aport de oxigen sa obtii repede jar.

Dar mama(fochistul sef) se incapataneaza sa puna cate un lemn( unul cate unul) si sa arda mocnit

Practic se pun doua galeti de lemne pe parcursul zilei pana spre seara si soba este calaie.

Din punctul meu de vedere nu face cald, dar nu am cu ce compara(soba pe lemne) si de aici pleaca discutia pt ca vatra imi pare imensa comparata cu o soba simpla de 7 randuri pt o camera de 3x3.5x2.5 sa spunem

Ps: din ce am gasit in notitq o cahla din poza ar avea 21x23 cm

Bobo
mester sobar
Posts: 1131
Joined: Sun Jul 15, 2012 8:42 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 11 times

Re: Soba teracota dubla(2 camere

Post by Bobo » Thu Apr 20, 2017 8:34 pm

[quote="Cartagina"]Buna intrebarea :)
Nu masurarea placii de teracota intereseaza ci masurarea focarului latimea si inaltimeaa. Placile au diferite dimensiuni intre ele fiind diferente de o,5-1-2cm pe inaltime si 0,5 latime. Teracota fiind lata de 4 placi =90-92 cm focarul trebuie facut intr-un fel aparte, cu focar pe mijloc si fumuri pe lateral eventual clopote. Vezi la sobe de zidarie ,sau la lucrari terminate.zpentruasta asm intrebat cit se incalzeste soba in jos sa imi dau seama daca este bine facuta..Si aprinzi lemnele cu gaze apoi ard lemnele fara risc de explozie? Tare rau, bine o sa spui ca arzatorul este jos o maciulie-farfurie cu gauri si coada,dar riscul este mare

Cartagina
junior
Posts: 18
Joined: Sun Oct 09, 2016 6:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Soba teracota dubla(2 camere

Post by Cartagina » Thu Apr 20, 2017 8:59 pm

Eu sunt inca la nivelul de invatat, deci orice sfat e binevenit.
In ordine:
-o sa masor ce ati cerut
-focarul este lat cat gura sobei si lung pana la capat(de aceea am pus primele poze si cu caramizile ce sustin "burta" )
- de inaltime chiar nu pot sa imi dau seama, e un hau acolo, daca va uitati la poza din fata a sobei eu pe interior vad ca urca peste randul 3 unde este facuta policioara aceea si lanterna telefonului nu bate mai mult in benza ca sa imi dau seama unde este prima bolta( din ce am citit pe net prima bolta,eventual a doua si pe urma impartirea fumurilor pe bolta
-inteleg doar teoretic ca aici nu ar fi vorba de fumuri pe bolta ci pe lateralele focarului dar nu pot sa confirm
-legat de gaze se lasa 3 min, dar inteleg ca nu ar fi bine nici asa
-acum 2 ani am curat hornul de gudron, horn simplu din caramida dimensiune patrat din caramida pe caramida inaltime aprox 4.5 m
Metoda curatire horn: hartie aprinsa pe gura de vizitare
Soba necuratita de 7 ani

Post Reply