Soba ornamentala cu fumuri orizontale

Cahle, fumuri, teracote, ursoaica.

Moderators: sobe, teracotix

CalinR
junior
Posts: 15
Joined: Tue Apr 04, 2017 1:11 am
Location: Cluj-Napoca
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Soba ornamentala cu fumuri orizontale

Post by CalinR » Thu Jan 07, 2021 12:17 am

Latest post of the previous page:

Am rezolvat problema cel putin pana la vara cand am sa ii recladesc interiorul dupa cum m-a sfatuit Dan. Am curatat dumnezeieste soba in cauza si am pus subar + recuperator caldura la soba din tabla. Are tiraj cum n-a avut vreodata, nu imi mai da fum in casa cand deschid usa si se incalzeste foarte repede. Cea din tabla arde mai mult timp ai imi incalzeste de 2 ori mai repede camera cu o cantitate ceva mai mica de lemn decat inainte.
@flavius76 soba a fost demontata dintr-o vasa veche si reconstruita de mine aproape identic. Singurele lucruri diferite la reconstructie au fost scurtarea turnului cu 2 elementi (ca nu mi-ar fi incaput in camera) si marirea diametrelor fumurilor orizontale din baza de cahle.
Bine ca-i rezolvata treaba! Multam fain de sfaturi! Voi reveni in primavara/vara cu reconstruirea ei.

DAN
senior
Posts: 1605
Joined: Mon Sep 07, 2015 1:47 am
Has thanked: 25 times
Been thanked: 41 times

Re: Soba ornamentala cu fumuri orizontale

Post by DAN » Thu Jan 07, 2021 3:52 pm

Iti recomand sa mai inveti de pe acest forum si poti imbunatati si mai mult. Nu e neaparat nevoie sa ai fumuri orizontale sau verticale poti sa faci si clopote. Sobele promovate de noi au deasemenea si inertie termica si aici poti aduga niste modificari si inclusibv un focar performant, focar ce iti poate perite sa reduci consumul de lemne cu poate 25-30%.
Sobele sunt niste agregate extrem de simple si extrem de eficiente daca respecti niste metode simple de constructie.
Ma bucur ca acum este ok tirajul.

Succes!

Post Reply