Modificare soba teracota, clopote, registru

Cahle, fumuri, teracote, ursoaica.

Moderators: sobe, teracotix

Post Reply
flavius76
SUPORT
Posts: 2581
Joined: Wed Jul 04, 2012 12:04 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 31 times

Re: Modificare soba teracota, clopote, registru

Post by flavius76 » Sat Jul 31, 2021 9:55 pm

Latest post of the previous page:

Soba din video, e un cazan de fapt, a fost discutie aici pe forum cand a construit-o, are un clopot de incalzire inainte de schimbatoare, care are rolul de a se incarca cu energie termica si a descarca ulterior pe schimbatoare. Au trecut ceva ani de cand a facut-o, nu mai stim cum e, daca e multumit sau nu, o parere obiectiva despre o soba ti-o faci dupa cateva sezoane de folosinta, la primele focuri toti sunt entuziasmati.
Schimbatorul sa fie si in camera de post ardere
Nu inteleg la ce camera de post ardere e vorba, dar la un clopot larg, se poate pune schimbatorul in camera separata(se imparte clopotul in doua, schimbatorul vine in latura langa focar) si astfel poti folosi soba fara schimbator daca vrei, dar vor alte sibere ca sa schimbi caile. Oricum aici are schimbator dublu si nu ar avea loc pe latime, si faptul ca nu are acces facil la schimbator iar e o problema.
soba sa o faci pentru incalzire si nu te complica cu plite si altele
Toti am vrea sa fie sobe cat mai simple, dar in final vrem cu detoate :D Oricum aici e un forum, discutam idei, pareri, poate tine cont de ele sau nu, in final isi asuma riscul sa nu functioneze cum si-a dorit, asa e cu orice prototip, iar sobele astea unicat toate sunt prototipuri.

Si eu am in plan o soba pentru la tara, am renuntat la schimbator, dar la plita, cuptor si lejanca nu renunt, proiectul e gata, doar focarul inca nu stiu cum sa il fac tot din cauza plitei.

EdwardB
junior
Posts: 36
Joined: Fri Mar 26, 2021 5:58 pm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 0

Re: Modificare soba teracota, clopote, registru

Post by EdwardB » Sun Aug 01, 2021 8:44 pm

@tonyst, ce ar putea împiedica aprinderea focului?
Și sa mai elaborați, va rog, și penultimul enunț, nu mi-am dat seama foarte bine la ce v-ati referit.

In ceea ce privește proiectul sobei, nici nu am pretenția sa iasă perfect, sunt conștient ca poate unele lucruri nu o sa iasă cum ar trebui, dar nu e nicio problema. Vreau sa funcționeze decent, sigur se va simti o diferența fata de configurația actuala.

tonyst
senior
Posts: 3687
Joined: Fri Jan 04, 2013 11:11 am
Location: Constanta
Has thanked: 10 times
Been thanked: 14 times

Re: Modificare soba teracota, clopote, registru

Post by tonyst » Mon Aug 02, 2021 5:12 pm

EdwardB wrote:
Sun Aug 01, 2021 8:44 pm
@tonyst, ce ar putea împiedica aprinderea focului?
Și sa mai elaborați, va rog, și penultimul enunț, nu mi-am dat seama foarte bine la ce v-ati referit.

In ceea ce privește proiectul sobei, nici nu am pretenția sa iasă perfect, sunt conștient ca poate unele lucruri nu o sa iasă cum ar trebui, dar nu e nicio problema. Vreau sa funcționeze decent, sigur se va simti o diferența fata de configurația actuala.
Chiar la momentul asta avem la tara o soba cu plita si un cuptor metalic , care incalzeste doua camere nu mari si cu pereti dubli de cat ai tu , si cumparam pentru batrani 25 tone de lemne de esenta tare si uscate si nu ramaneau prea multe dupa o iarna nu foarte grea .
Am si eu un cazan care mai pierde si prin radiatie , si patru camere care le am , bine izolate , mananca suficiente lemne , doar pentru incalzire pe un schimbator intr un clopot .Nu compari cu centralele din comert , unde caldura zboara in mare parte pe cos , dar daca te hazardezi ca vezi doamne , obtii si mici la gratar , nu este chiar asa .
Cum incalzesc eu , aprind focul dimineata si odata adus cazanul in regim , caut sa pastrez temperatura pe tur putin peste 50 gr C , si sa am caldura in casa pe intreaga noapte , pana dimineata cand reaprind focul.
De regula mai folosesc bricheti sa reaprind , lemnele nu bine uscate te chinuie ca se aprind greu .

tonyst
senior
Posts: 3687
Joined: Fri Jan 04, 2013 11:11 am
Location: Constanta
Has thanked: 10 times
Been thanked: 14 times

Re: Modificare soba teracota, clopote, registru

Post by tonyst » Tue Aug 03, 2021 8:47 am

I am intrebat , au luat 40 tone anul trecut , aduc de pe la Bulgari

EdwardB
junior
Posts: 36
Joined: Fri Mar 26, 2021 5:58 pm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 0

Re: Modificare soba teracota, clopote, registru

Post by EdwardB » Tue Aug 03, 2021 1:42 pm

Pai și proiectul pe care l-am conceput cu dl Flavius n-ar trebui sa aibă un randament ridicat?
Mai am salcâm din anii trecuți, acum am mai luat o mașina de fag, mai urmează una de carpen sau frasin ceva, sa le las la uscat pentru iarna viitoare.
In orice caz, partea dreapta a casei va fi mai mult folosită, restul va merge pe robineti termostatati la temperaturi mai mici.

flavius76
SUPORT
Posts: 2581
Joined: Wed Jul 04, 2012 12:04 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 31 times

Re: Modificare soba teracota, clopote, registru

Post by flavius76 » Tue Aug 03, 2021 4:27 pm

Asa ar putea arata o posibila varianta
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

flavius76
SUPORT
Posts: 2581
Joined: Wed Jul 04, 2012 12:04 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 31 times

Re: Modificare soba teracota, clopote, registru

Post by flavius76 » Tue Aug 03, 2021 4:35 pm

https://www.youtube.com/watch?v=CZVxGZU7OtY

https://www.youtube.com/watch?v=qv46B0qSkts

Aici sunt 2 filmari scurte la primele focuri, la o plita cu focar raketa si clopot cu schimbator, plita nu e in contact direct cu focarul, are un pod de caramida intre ele, flacara urca la plita prin riser. In lateral spre clopot mai are un riser care merge la schimbator, poate comuta gazele fie pe plita, pe schimbator sau ambele, desi pe ambele deodata nu e indicat fiindca se reduce efectul catalitic.

EdwardB
junior
Posts: 36
Joined: Fri Mar 26, 2021 5:58 pm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 0

Re: Modificare soba teracota, clopote, registru

Post by EdwardB » Tue Aug 03, 2021 9:36 pm

Nici nu știu ce sa mai zic :clap:
Sa faceți ce faceți pro bono, jos pălăria.

Arde frumos tare, in focar treaba pare liniștita, dar la riser e nebunie, se aprind bine gazele.

Joi ajung la țara și ma apuc de treaba.
Retragerea ma gândeam sa o fac tot pe partea din bucatarie unde e focarul, nu pe partea din baie.
Ma gândeam ca peretele ăla ar fi putut scăpa de demolat, plăcile sunt așezate destul de bine, e și chituită frumos.
Dar cred ca e mai mare chin sa o modifici decât sa o ridici integral de jos.

flavius76
SUPORT
Posts: 2581
Joined: Wed Jul 04, 2012 12:04 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 31 times

Re: Modificare soba teracota, clopote, registru

Post by flavius76 » Tue Aug 03, 2021 11:02 pm

Da, se poate face retragerea si spre bucatarie, doar ca linia zidului de la retragere pica pe linia riserului, trebuie izolat sub capac deasupra riserului, ar merge o placa de samota lungime 50 cm, si ceva vermiculit peste ea.

Eu zic sa nu te apuci de construit pana nu stabilesti toate detaliile proiectului, poti continua draftul meu, eu am inceput de la mijloc in sus :D , unde era mai usor.
Si eu o sa fiu plecat 1 saptamana.

In principiu ar merge sa nu demolezi zidul spre baie si colturile aferente lui, dar depinde cum merge treaba la demolat, daca isi pierde integritatea atunci trebuie refacut.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

EdwardB
junior
Posts: 36
Joined: Fri Mar 26, 2021 5:58 pm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 0

Re: Modificare soba teracota, clopote, registru

Post by EdwardB » Fri Aug 06, 2021 9:54 am

Buna ziua! De astazi ma apuc de demolat acolo, stiu ca nu e totul chiar gata, dar vreau sa vad ce materiale mai raman, poate mai cedeaza vreo placa, imi mai trebuie un colt etc.

Am inceput sa mai fac si in sketchup, e mai complicat putin sa o construiesti din elemente, dar o rezolv. Ce mi s-a parut putin ciudat in proiect, peretele sobei din dreptul focarului are caramida pusa pe lat, dar nu reuseste sa acopere latimea placii de teracota, samota mica pe cant si partea superioara a clopotului. Am atasat si o imagine sa fie mai usor de urmarit. E ok sa o fac asa cu jumatate de samota in aer sau trebuie inceput cu 2 randuri de samota pe cant de jos?
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

flavius76
SUPORT
Posts: 2581
Joined: Wed Jul 04, 2012 12:04 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 31 times

Re: Modificare soba teracota, clopote, registru

Post by flavius76 » Thu Aug 12, 2021 5:38 pm

Soba in lucru v6.jpg
Se poate rezolva prin scoaterea in relief la ultimile 2 caramizi din zid, si/ sau ultimul rand de caramizi pus pe lung, astfel incat sa acopere grosimea.

Mai e o problema la capacul clopotului 1, nu vine la nivel cu placa teracota nr.5 pe inaltime, cred ca mai trebuie redus schimbatorul pe inaltime ca sa se incadreze, plus ca trebuie un spatiu liber sub schimbator de minim 12 cm, sus nu ar fi nevoie de spatiu liber, decat daca vrei sa cureti pe acolo.
Sau reduci clopotul 2 la 2 randuri de teracota.
Sau faci polita la randul 6 si ramane o portiune la baza clopotului 2 mai larga, asta iti da spatiu de manevra sa duci capacul clopotului 1 mai sus, si avantaj ca nici nu mai sta teracota sprijinita pe samota clopotului1
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Post Reply