Modificare soba teracota, clopote, registru

Cahle, fumuri, teracote, ursoaica.

Moderators: sobe, teracotix

Post Reply
flavius76
SUPORT
Posts: 2581
Joined: Wed Jul 04, 2012 12:04 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 31 times

Re: Modificare soba teracota, clopote, registru

Post by flavius76 » Wed Jul 28, 2021 1:35 pm

Latest post of the previous page:

La aer acolo jos trebuie largite canalele, si pe inaltime cam 10-12 cm
Soba in lucru v5.jpg
La ce te referi cu daca se incalzeste putin si partea superioara din fata a focarului?
Nu e rea ideea cu riser in clopot, dar se cam inghesuie toate acolo, registrul nu ar fi nevoie sa pui returul sus, lasi returul jos la partea lunga si turul sus la partea scurta, teava de iesire poate fi si in bataia focului. Ai putea face riserul din caramida subtire de 32, dar nu stiu cat va rezista la stresul termic, ma refer la mortar si nici nu ai acces acolo sa mai intervi ulterior. Oricum trebuie separata latura riserului cu ceva vata ceramica de peretele exterior al sobei, ca se incinde prea tare acolo peretele exterior.
Am mai citit odata mesajul acum, ar trebui canalul inceput cumva din focar si apoi continuare in clopot. Il definitivam maine daca e.
Daca e vorba de cel vertical din clopot, e ok asa, nu trebuie inceput din focar, doar intrarea e din focar, si sa vedem la ce dimensiuni va fi intrarea.
In mesajul de ieri ma refeream la cel orizontal de sub plita, ca se afla in focar, acum nu stiu care din ele ar cataliza mai bine, cel orizontal in focar sau cel vertical in clopot, dar cel din focar are avantajul ca deja e inconjurat de gazele fierbinti din focar, macar pe o latura, si e usor de inspectat si de intervenit la el si chiar de desfiintat daca nu da rezultate. Poate fi facut chiar din vermiculita, ca e si izolatoare ca meterial, insa nu stiu cat va rezista, apropo vermiculita e de 2 tipuri, una e mai mult pentru izolatii si e mai slaba la foc, si alta care rezista in focare la expunere directa la foc.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

EdwardB
junior
Posts: 36
Joined: Fri Mar 26, 2021 5:58 pm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 0

Re: Modificare soba teracota, clopote, registru

Post by EdwardB » Wed Jul 28, 2021 2:19 pm

Da, da, stiam de vermiculita, ma uitasem pe pefoc.ro si era una dintre ele stoc epuizat.
Cu partea superioara din fata a focarului ma refeream la zona celor 2 cercuri care vor fi inactive. Daca se incalzeste si pe acolo putin ca nu-i izolat foarte bine nu cred ca-i mare problema, tot in casa ramane caldura. Si intre vata si vermiculita n-or fi diferente zdrobitoare, am vazut coeficienti de 0.045-0.05, probabil pentru cea cu proprietati de izolare.

O varianta mai buna pentru riser sa inteleg ca ar fi cladirea lui individual de peretii clopotului si ar avea si loc sa se dilate cum pofteste.

Daca as mai mari putin soba cu inca jumatate de placa in latime ar fi ok? N-ar mai sta registrul asa aproape de peretele clopotului , dar problema e mai mult pe lungime, daca mai bag inca o caramida in ecuatie. O sa fie si destul de greu de curatat registrul in spatele riserului, si parca n-as mai da gauri in teracota si pe partea cealalta, acolo e alba. Dar o sa o fac mai spre peretele casei, in colt, ca pe acolo o sa vina si boilerul, e nitel mai mascat.

Dintre cele 2 variante de canal catalizator as merge pe asta vertical. Cel orizontal mai trage si el din dimensiunile focarului, poate mai incurca si pe la plita pe acolo. Si chiar de l-as desfiinta, tot ma lasa cu gaura pe partea stanga si canalul ala de legatura la cos extra.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

EdwardB
junior
Posts: 36
Joined: Fri Mar 26, 2021 5:58 pm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 0

Re: Modificare soba teracota, clopote, registru

Post by EdwardB » Thu Jul 29, 2021 12:12 pm

Am mai vazut ceva filmulete pe youtube cu sobe racheta si m-am gandit daca n-ar fi bine sa facem tubul catalizator din tuburi de samota, cred ca s-ar fixa mai bine cu mortar avand canturile alea pe margine si poate reusim si un efect de vortex daca facem conectarea cumva mai pe o laterala.
Doar ca tuburi de samota nu prea gasesc, pe la dedeman doar pe comanda si hornbach nu am pe aici prin zona. + ca-s d200
Cele ceramice pentru cos nu cred ca rezista la astfel de sarcine, nici nu-s gandite sa primeasca gaze de sute de grade.

Am mai citit si un alt topic cu sobite, si domnul tonyst recomanda folosirea doar tevii trase de fi60 pentru registru. Cred ca e totusi mai dificil pentru sudor sa le imbine perpendicular, trebuie facut scobituri sa intre bine una intr-alta. Cu teava rectangulara ar merge mult mai repejor treaba si manopera ar fi mai mica in mod sigur. Punctul cel mai slab al registrului cred ca-i sudura meseriasului si nu sudura longitudinala a tevii.
In aceeasi ordine de idei, cu ce ar fi mai bine sa fie imbinate tevile? Sunt 2 sudori la care as putea sa apelez, unul sudeaza cu autogen si celalalt cu electrod. Cel cu autogenul e foarte mandru, sudura lui e mai curata, nu are zgura.
M-as duce seara asta sa vorbesc cu el.

O zi productiva va doresc!

flavius76
SUPORT
Posts: 2581
Joined: Wed Jul 04, 2012 12:04 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 31 times

Re: Modificare soba teracota, clopote, registru

Post by flavius76 » Thu Jul 29, 2021 4:19 pm

Riserul da, independent ar fi ok, si cu pereti subtiri, si bine izolat, si rotund, dar nu există rotund la dimensiuni de 17-18 cm, poate element de cos profesional, erau unii de testau la 1000 grade, dar nu permanent, va fisura, dar important e corsetul in care e inchis.
Se poate lărgi clopotul 1, iar la 2 Poate merge redus, cu 3 placi lățime ar ajunge la 4 kw soba.
Focarul cred ca mai merge redus pe înălțime in acest caz cu riser vertical.
Nu stiu ce sa zic de profilul pătrat, nu stiu cat de ok e sudura pe nervura de îmbinare, la fel si la țevi. Cred ca la autogen ar fi mai ok sudura, dar depinde de sudor.

flavius76
SUPORT
Posts: 2581
Joined: Wed Jul 04, 2012 12:04 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 31 times

Re: Modificare soba teracota, clopote, registru

Post by flavius76 » Thu Jul 29, 2021 5:22 pm

Asta ar fi o varianta daca se vrea reducere la clopotul 2
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

flavius76
SUPORT
Posts: 2581
Joined: Wed Jul 04, 2012 12:04 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 31 times

Re: Modificare soba teracota, clopote, registru

Post by flavius76 » Thu Jul 29, 2021 5:34 pm

o altă variantă, cu schimbatorul in fata, urcarea in clopot 2 pe spate, clopotul 2 ramane la latime cat clopotul 1, iar pe centru are zid de întoarcere a fumului către spate, canalul spre cos vine deasupra riserului ca aliniament.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

EdwardB
junior
Posts: 36
Joined: Fri Mar 26, 2021 5:58 pm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 0

Re: Modificare soba teracota, clopote, registru

Post by EdwardB » Thu Jul 29, 2021 8:10 pm

Ok, ok, facem doar cu țeava trasa de fi60 sudata cu autogen, sa văd cât ar intra din 3 bare, ajunge cred de vreo 3mp schimbătorul.

Da, tuburile alea pe care le-am găsit sunt de la coșurile profesionale, fi180, care e foarte aproape de 16x16cm diametru interior.
Și cel de 200 refractar e ~ 18x18, ori comand de la hornbach, ori ma duc in Dedeman și întreb dacă-mi pot aduce.

O sa încerc sa fac cu retragerea de la rândul 5 spre 6, cu ieșirile prin spate.

O sa ma apuc seara asta de desenat iar in sketchup, mai trebuie definitivate grosimile și straturile pereților.

In mare ar fi plăcile de teracota+ un rând de caramida roșie subțire lipit, rost de dilatare 8-10mm, samota pusă pe cant pentru miezul sobei.
Doua rânduri de caramida pentru podul clopotului 1 și caramida groasa roșie lipita de plăcile de teracota pentru clopotul 2, eventual partea superioară plus capacul făcut tot din șamota dacă se dorește mai mult sau mai repede încălzirea băii și bucătăriei prin deschiderea siberului.

Pot sa las ca in prima poza canalul de evacuare a gazelor doar cu plăcile de teracota? Nu m-as zgarci la cărămizi, as pune și șamota culcata prin focar și clopot, doar sa țină calda. In ea se va face foc zi de zi, deci n-ar avea timp sa se răcească de seara pana dimineața.

Încă o mică problemuță as mai avea, cenusarul incorporat in usa e suficient? Ca am mai văzut multe sobe cu usi similare si au mai pus unul independent mai jos.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

flavius76
SUPORT
Posts: 2581
Joined: Wed Jul 04, 2012 12:04 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 31 times

Re: Modificare soba teracota, clopote, registru

Post by flavius76 » Fri Jul 30, 2021 10:29 am

Poti face si din țeava de 48 si eventual colectoarele din țeava de 60, daca mergi pe profil patrat poate discuti cu sudorul sa mai dea un cordon de sudură pe nervura. Minim 4 mm grosime peretele profilului. Nu iese la 3mp, căci mai trebuie scurtat pe inaltime, căci ai nevoie de in spatiu liber de minim 12 cm sub schimbator.

Tuburile de cos cu diametrul de 18 corespund la pătrat de 18, chiar dacă la pătrat suprafața iese mai mare. De 17 era ce iti trebuie, dar mergi pe 18, daca astea se gasesc. Trebuie înfășurat într-un corset de vara ceramica si eventual o cămașă din tabla, daca se fisureaza sa ramana totusi pe pozitie in acel corset.

Canalul de urcare poate fi lipit doar de teracota, nu e temp mare pe el, căci gazele sunt racite de schimbător, am facut asa in ideea de a câștiga spatiu pt clopot. Iar pe spatele teracotei tragi o tencuiala de 1, 2 cm.
Partea clopotului care vine lipită de focar, poate ar merge din cărămidă pusă pe lat, ar iesi zidul mai stabil. Trebuie o soluție de sprijinit clopotul 2 peste podul clopotului 1, la retragere.

Eventual in clopotul 2 ar merge niste umeri de cărămidă pe inaltimea clopotului, ca niște sicane care sa plimbe fumul din stanga in dreapta, funcție si de cat de lat iese.

Posibil ca usa de sobă sa fie pt aer la baza focarului, la raketa nu are cenusar, aer ia pe la baza usii, pare cam sus ca sa poti evacua cenusa, dar nu e imposibil daca faci cenusarul sus si inalt doar cat usa. Ce ai vazut cu 2 usi, poate cea de jos era pentru aerul secundar si cea de sus aer prin gratar.
La aerul care vine din spate de afară, poate e mai bine sa il faci comunicare si cu cenusarul, astfel nu apar interferențe de la vânt, când îți poate întoarce flacara prin cenusar. Însă va trebui să faci reglat fix ca proporții.

EdwardB
junior
Posts: 36
Joined: Fri Mar 26, 2021 5:58 pm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 0

Re: Modificare soba teracota, clopote, registru

Post by EdwardB » Sat Jul 31, 2021 7:25 pm

Mulțam mult de sfaturi! Câteva zile nu o sa fiu pe acasă și nu mi-am luat laptopul cu mine.
Rămâne tub de 180. Ideea e sa nu fie foarte mare ca atunci nu se mai înfierbânta cum trebuie și pierde efectul catalitic.

Aici folosesc omuleții tubul refractar d200 de la Helios
[youtube] https://youtu.be/pQG997HtHZ0[/youtube]

Tabla pentru corset cam de ce grosime trebuie sa fie? The more the better presupun.

Pe la focar și tubul catalizator trebuie mortar refractar, din câte am văzut pe aici M29 nu are o reputație foarte buna. Unde as găsi variante mai bune? Sunt bune cele din poza?
Și pentru restul nisip cernut și lut galben, asta se obține mai ușor.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

tonyst
senior
Posts: 3687
Joined: Fri Jan 04, 2013 11:11 am
Location: Constanta
Has thanked: 10 times
Been thanked: 14 times

Re: Modificare soba teracota, clopote, registru

Post by tonyst » Sat Jul 31, 2021 8:02 pm

Soba sa o faci pentru incalzire si nu te complica cu plite si altele . Schimbatorul sa fie si in camera de post ardere , si castigi la suprafata de convectie
L am urmarit pe Flavius , si nu sunt de acord cu el , consumi lemne strict pentru ce incalzesti , mai ales ca nu totdeauna ai lemne f. uscate.
Cand este frig si nu poti sa aprinzi focul , e problema , asa ca , cat mai simplu inseamna si eficienta

flavius76
SUPORT
Posts: 2581
Joined: Wed Jul 04, 2012 12:04 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 31 times

Re: Modificare soba teracota, clopote, registru

Post by flavius76 » Sat Jul 31, 2021 9:55 pm

Soba din video, e un cazan de fapt, a fost discutie aici pe forum cand a construit-o, are un clopot de incalzire inainte de schimbatoare, care are rolul de a se incarca cu energie termica si a descarca ulterior pe schimbatoare. Au trecut ceva ani de cand a facut-o, nu mai stim cum e, daca e multumit sau nu, o parere obiectiva despre o soba ti-o faci dupa cateva sezoane de folosinta, la primele focuri toti sunt entuziasmati.
Schimbatorul sa fie si in camera de post ardere
Nu inteleg la ce camera de post ardere e vorba, dar la un clopot larg, se poate pune schimbatorul in camera separata(se imparte clopotul in doua, schimbatorul vine in latura langa focar) si astfel poti folosi soba fara schimbator daca vrei, dar vor alte sibere ca sa schimbi caile. Oricum aici are schimbator dublu si nu ar avea loc pe latime, si faptul ca nu are acces facil la schimbator iar e o problema.
soba sa o faci pentru incalzire si nu te complica cu plite si altele
Toti am vrea sa fie sobe cat mai simple, dar in final vrem cu detoate :D Oricum aici e un forum, discutam idei, pareri, poate tine cont de ele sau nu, in final isi asuma riscul sa nu functioneze cum si-a dorit, asa e cu orice prototip, iar sobele astea unicat toate sunt prototipuri.

Si eu am in plan o soba pentru la tara, am renuntat la schimbator, dar la plita, cuptor si lejanca nu renunt, proiectul e gata, doar focarul inca nu stiu cum sa il fac tot din cauza plitei.

Post Reply