Modificare soba teracota, clopote, registru

Cahle, fumuri, teracote, ursoaica.

Moderators: sobe, teracotix

Post Reply
flavius76
SUPORT
Posts: 2581
Joined: Wed Jul 04, 2012 12:04 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 31 times

Re: Modificare soba teracota, clopote, registru

Post by flavius76 » Thu Aug 12, 2021 5:38 pm

Latest post of the previous page:

Soba in lucru v6.jpg
Se poate rezolva prin scoaterea in relief la ultimile 2 caramizi din zid, si/ sau ultimul rand de caramizi pus pe lung, astfel incat sa acopere grosimea.

Mai e o problema la capacul clopotului 1, nu vine la nivel cu placa teracota nr.5 pe inaltime, cred ca mai trebuie redus schimbatorul pe inaltime ca sa se incadreze, plus ca trebuie un spatiu liber sub schimbator de minim 12 cm, sus nu ar fi nevoie de spatiu liber, decat daca vrei sa cureti pe acolo.
Sau reduci clopotul 2 la 2 randuri de teracota.
Sau faci polita la randul 6 si ramane o portiune la baza clopotului 2 mai larga, asta iti da spatiu de manevra sa duci capacul clopotului 1 mai sus, si avantaj ca nici nu mai sta teracota sprijinita pe samota clopotului1
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

EdwardB
junior
Posts: 36
Joined: Fri Mar 26, 2021 5:58 pm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 0

Re: Modificare soba teracota, clopote, registru

Post by EdwardB » Thu Aug 12, 2021 7:00 pm

Salutari, domnule Flavius! Cred ca mai scurtez putin registrul, a mai intervenit o chestiuta.
Dupa ce am terminat de demontat toate placile si m-am uitat putin la locul care a ramas, m-au prins putin gandurile cum ar fi mai bine sa fac cosul, fiind si el foarte important. M-am gandit sa-l fac de jos, pe partea stanga, inglobat in perete. Mi-au facut cu ochiul cele ceramice triplustrat , dar destul de scumpicele.

Si daca-l fac pe partea stanga, n-am loc in dreapta, poate doar afara, ar mai trebui un canal de legatura la cos. Acum acesta ar fi bine de facut la mijloc, intre clopote, sau ultimul?
Daca l-as face ultimul calea directa chiar ar fi calea directa, daca-l fac la mijloc, fumul trebuie sa treaca prin clopotul 2.
Mai trebuie sa citesc cateva materiale referitoare la racordarea cosului de fum, nu-s foarte lamurit, dar sapam dupa informatie.
Mi-am mai adunat cateva lucruri, mai fac o postare putin mai pe seara.
Cred ca v-ati plictisit deja de mine, va multumesc mult!

EdwardB
junior
Posts: 36
Joined: Fri Mar 26, 2021 5:58 pm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 0

Re: Modificare soba teracota, clopote, registru

Post by EdwardB » Thu Aug 12, 2021 9:51 pm

Las aici ultimele aspecte care nu-mi dau pace.

Pana la urma cred ca voi face tubul catalizator tot din samota si il voi zidi odata cu peretii de samota ai clopotului. Voi mai pune si niste plasa de fibra pentru armarea mortarului, pentru un plus de rezistenta. Cu tubul ceramic rezistent la 400C, plus izolatie, plus camasa tabla nu fac nicio economie de spatiu.

Iesirea din clopotul 1 sa o fac pe toata latime sobei sau printr-un canal in coltul clopotului? Au fost ambele variante in discutie si as dori sa stiu care e mai buna.
Cea pe toata latimea clopotului nu va da o forma mai atipica registrului si tavii de condens.
Dar ar ramane destul de lat, aproape 50 de cm, deci ar trebui facut si destul de ingust, sa nu iasa canalul de legatura prea mare. Si mai trebuie blocat cumva fumul sa nu intre in rostul de dilatatie, nu stiu cat de bine sau rau o fi asta.

Banuiesc ca rostul din dreapta fata a focarului este pentru a spala sticla focarului, pentru prevenirea afumarii.

Pe podul clopotului, intre samota si zidaria de caramida am inteles ca ar merge pus un rand de vata ceramica care sa preia dilatatiile diferite ale acestor 2 materiale.

Cosul de fum e ok de 18? In excel cam asta ar iesi cu ce am introdus eu, dar destul de inalt. Ma gandesc totusi ca 200 e prea mare, soba nu va fi nevoita sa incalzeasca mereu toata casa la peste 20 de grade.

Mai raman placile de samota de dimensiuni mai mare pe care nu le gasesc si suberele pe care trebuie sa vad cum le fac.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

flavius76
SUPORT
Posts: 2581
Joined: Wed Jul 04, 2012 12:04 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 31 times

Re: Modificare soba teracota, clopote, registru

Post by flavius76 » Sat Aug 14, 2021 4:59 pm

EdwardB wrote:
Thu Aug 12, 2021 7:00 pm

Dupa ce am terminat de demontat toate placile si m-am uitat putin la locul care a ramas, m-au prins putin gandurile cum ar fi mai bine sa fac cosul, fiind si el foarte important. M-am gandit sa-l fac de jos, pe partea stanga, inglobat in perete. Mi-au facut cu ochiul cele ceramice triplustrat , dar destul de scumpicele.

Si daca-l fac pe partea stanga, n-am loc in dreapta, poate doar afara, ar mai trebui un canal de legatura la cos. Acum acesta ar fi bine de facut la mijloc, intre clopote, sau ultimul?
Daca l-as face ultimul calea directa chiar ar fi calea directa, daca-l fac la mijloc, fumul trebuie sa treaca prin clopotul 2.
Cosul se poate face si pe soba, dar din elemnete usoare, gen tub de inox si exteriorul o cutie din BCA, tencuita sau placata cu clincher, apoi din pod continui cu tub de inox, ancorat in pod, deasemenea izolat in ceva, aici ar trebui si un element cu usa de curatare, iar elementul ce iese afara peste invelitoare ar trebui sa fie cu totul prefabricat. Probleme ar fi ca daca ar fi ceva condens pe cos, sau ploaie accidental, va curge in soba. Alta problema ar fi inaltimea, fiind la marginea acoperisului va iesi mai mult peste acoperis fiind problema de fixare. Ideal cosul se face langa coama casei, ca sa iasa putin peste acoperis, nepunand probleme de fixare/ancorare.

In varianta cu cosul pe stanga si canal de legatura, se poate face si la mijloc acel canal, se poate face si cal directa cu un al treilea siber sau e suficienta cal dir prin clopotul 2, dar oricum se mai reduce din clopotul 2 , fiind acest canal de legatura.
Daca il faci pe sus, devine problematica curatarea clopotului 2, caci nu mai ai acces la el.

flavius76
SUPORT
Posts: 2581
Joined: Wed Jul 04, 2012 12:04 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 31 times

Re: Modificare soba teracota, clopote, registru

Post by flavius76 » Sat Aug 14, 2021 6:15 pm

Pana la urma cred ca voi face tubul catalizator tot din samota si il voi zidi odata cu peretii de samota ai clopotului. Voi mai pune si niste plasa de fibra pentru armarea mortarului, pentru un plus de rezistenta. Cu tubul ceramic rezistent la 400C, plus izolatie, plus camasa tabla nu fac nicio economie de spatiu.
Izolat ar fi bine sa fie acest riser, indiferent de forma care o are, chiar daca nu il faci izolat macar latura dinspre exterior trebuie izolata, altfel se va incalzi mult teracota acolo si va pierde mult din temperatura pe acea latura, macar in zona aceea sa inlocuiesti placarea teracotei cu bca, care izoleaza mai bine decat caramida, iar intre bca si riser pui un strat de vata ceramica sau lasi spatiu liber. Nu uita ca la interior acest riser ar trebui sa fie patrat cu latura de 17 cm, poate daca il faci din caramida de 32 sa mai castigi ceva spatiu in clopot.
Iesirea din clopotul 1 sa o fac pe toata latime sobei sau printr-un canal in coltul clopotului? Au fost ambele variante in discutie si as dori sa stiu care e mai buna.
Cea pe toata latimea clopotului nu va da o forma mai atipica registrului si tavii de condens.
Dar ar ramane destul de lat, aproape 50 de cm, deci ar trebui facut si destul de ingust, sa nu iasa canalul de legatura prea mare. Si mai trebuie blocat cumva fumul sa nu intre in rostul de dilatatie, nu stiu cat de bine sau rau o fi asta.
Ideal e ca aceste canale sa fie de o forma mai apropiata patratului, dar aici te incurca registrul, si daca il faci patrat spre bucatarie te incurca retragerea la polita.
Daca il lasi dreptunghi pe toata latimea clopotului, latimea sa trebuie minim 10-11 cm, mie in desen mi-a iesit de 36 lungimea, fiindca am placat lateralele si am redus cat sectiunea clopotului 2. Se mai poate renunta la placarea pe latime, faci doar o tencuire subtire, si ma castigi 3 cm.
Nu e problema ca intra fumul prin rostul de dilatare, poti bloca acolo cu o fasie de vata, oricum cand construiesti trebuie sa ai in vedere sa nu intre mortar in acel rost, de aceea se foloseste vata sau carton.
Banuiesc ca rostul din dreapta fata a focarului este pentru a spala sticla focarului, pentru prevenirea afumarii.
Nu m-am dus cu detaliile asa departe, cred ca nu mi-a ajuns caramida acolo si a ramas spatiu :D
Pe podul clopotului, intre samota si zidaria de caramida am inteles ca ar merge pus un rand de vata ceramica care sa preia dilatatiile diferite ale acestor 2 materiale.
Ideal ar fi sa nu se atinga deloc, dar daca nu poti altfel, atunci folosesti vata, desi nu ajuta prea mult fiindca se taseaza sub greutate. Sa speram ca nu va dilata prea mult pe inaltime datorita schimbatorului care raceste zona. Dilatarile mai mari sunt unde ai sir lung de caramizi, care se incalzesc mult, fiindca se aduna dilatarile fiecareia.
Cosul de fum e ok de 18? In excel cam asta ar iesi cu ce am introdus eu, dar destul de inalt. Ma gandesc totusi ca 200 e prea mare, soba nu va fi nevoita sa incalzeasca mereu toata casa la peste 20 de grade.
Cosul trebuie minim diametrul riserului, deci 17-18 cm, cu o inaltime activa de minim 5.5 m, maxim 6.8 m
Mai raman placile de samota de dimensiuni mai mare pe care nu le gasesc si suberele pe care trebuie sa vad cum le fac.
In principiu se poate acoperi podul chiar si cu caramizi, oricum e dublu si se intaresc intre ele, pui o plasa de termosistem in mortar intre randurile de caramizi.

EdwardB
junior
Posts: 36
Joined: Fri Mar 26, 2021 5:58 pm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 0

Re: Modificare soba teracota, clopote, registru

Post by EdwardB » Mon Aug 16, 2021 10:01 am

Buna ziua!

Am demolat sambata bucata de perete pe stanga unde ar veni cosul, vreau o solutie cat mai buna, sa n-am probleme cu el. Am gasit KaminHorn si Hoch, ceva pareri despre ele? Sau eventual alte modele de cosuri. M-as incadra cu acoperisul la maxim 7 metri. Pentru diametru de 180, mantaua de beton e mai groasa decat peretele cu cativa cm, dar asta-i treaba, vor aparea niste colturi extra. Probabil prin baie, si voi face si soba la noul nivel al peretelui.
Tot aici as mai avea o intrebare.
In varianta in care canalul de legatura este deasupra, cosul cum trebuie racordat, direct din canal sau cu un cot deasupra? Ma gandesc ca racordarea directa va duce la o supradimensionare a canalului, nu cred ca este nevoie de un canal asa de generos.

Un lucru a ramas neschimbat, suberul pentru calea directa sub canalul catalizatoric. Nu vor fi probleme cu suberul acolo? Va fi supus unui stres termic destul de mare. Va aparea si turul registrului sub suber, poate mai tempereaza el cat de cat.
https://amrita.ro/produs/clapeta-cale-d ... te-klz100/
Tot la suberul asta am ajuns, ar fi chipurile din fonta, sper ca va fi mai rezistent decat un suber facut din metal la un sudor. L-am ales pe asta si pentru ca e fluture, cele tip sertar se mai blocheaza cu timpul din cate am mai citit pe aici.

Deci placare bca pe laterala sobei in dreptul riserului, eventual pun si in placi, si pe partea din baie pun bca doar in placi.

Spor in toate!
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

flavius76
SUPORT
Posts: 2581
Joined: Wed Jul 04, 2012 12:04 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 31 times

Re: Modificare soba teracota, clopote, registru

Post by flavius76 » Mon Aug 16, 2021 5:52 pm

Dacă sunt coșuri certificate, nu ar trebui să ai probleme, oricum temp mari pe cos nu o sa fie, ca de aici apar problemele. Referitor la soluții de armare, astea trebuie să le dea producătorul.

Canalul de leg la cos, ar trebui fara cot in sus, cu intrare directa in cos, eventual il faci retras pe o latură, nu pe toata latimea clopotului.
O altă variantă ar fi să renunți la canal si sa împarți clopotul 2 pe lungime, gazele intra pe o latură, merg spre capăt si se întorc pe latura cealaltă spre cos. Siberul caii directe se muta la capatul opus. Dar asta ar insemna sa faci si canalul de urcare din 1 in 2 retras pe o latură.

Suberul caii directe daca ramane peste riser, ar fi indicat sa fie din cărămidă, eventual marginile din cornier, iar în poziția inchis sa fie doar cărămidă in bătaia focului. Balamaua vine in lateral pe o latură, dar mai greu de pus în poziții intermediare, căci va fi greu si va tinde să stea fie inchis la orizontal fie deschis la verticala.

EdwardB
junior
Posts: 36
Joined: Fri Mar 26, 2021 5:58 pm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 0

Re: Modificare soba teracota, clopote, registru

Post by EdwardB » Mon Aug 16, 2021 8:15 pm

Pare destul de complicata solutia cu impartirea clopotului 2 si readucere problema formei mai speciale a registrului.

As vrea sa fac canalul de legatura ultimul, sa nu fie calea directa prin clopotul 1, pentru a nu se incalzi prea tare in casa in perioadele mai calde.
Si daca il las ultimul si fac racordarea direct in laterala, se ia prea mult spatiu din clopotul 2, am incercat sa ilustrez asta in poza atasata.
Sunt sanse sa se infunde acolo?
Daca ma gandesc mai bine va fi si destul de greu de curatat, intri cu dopul peste laterala cornisa, nu-i tocmai estetic.

Dupa ceva cugetare, sa fie oare varianta 3 dintre cele desenate cea mai buna? Suberele ar veni in toate situatiile cam la fel, cel pentru calea directa deasupra riserului si al doilea pentru evacuarea gazelor direct la cos dupa ce au trecut pe la schimbator.
In varianta 3, cu suberul 2 deschis, gazele din clopotul 1 ies in apropierea cosului, ma gandesc ca nu s-or plimba prin tot clopotul 2, deci e posibil sa fie ok.

Mai am o rugaminte. Cu ce fel de caramida sa lucrez? Din cate am observat pe la depozitele din zona sunt 4 variante.
1. Samota refractara galbuie, cel mai probabil Helios - pentru focar si clopotul 1
2. Semisamota visinie -
3. Caramida de constructii cu o tenta portocalie -
4. Caramida mai roziatică, pe care am identificat-o pe gogu ca fiind tot samota (dar nu refractara?) - doar varianta subtire am vazut

Baza sobei, umplerea soclului, o fac cu nr3 in 2 randuri?
La umplerea cahlelor si placare sunt in dubii. Tot cu asta? Sau cu nr4. Soba veche a fost construita integral din samota subtire helios, n-as vrea sa repet greseala.

Clopotul 2 sa-l fac cu semisamota visinie subtire? Daca calea directa trece prin clopotul 2 sa nu-i dea vreun soc termic sau ceva. Si subtire sa le poate incalzi gazele care au trecut pe la schimbator si au pierdut din temperatura. Sau se poate face si din groasa si jonglam cu suberul 1, deschis la nevoie sau lasat intredeschis.

Iar simt ca v-am ametit, m-am ametit si eu :shifty:
Multumesc mult!
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

flavius76
SUPORT
Posts: 2581
Joined: Wed Jul 04, 2012 12:04 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 31 times

Re: Modificare soba teracota, clopote, registru

Post by flavius76 » Mon Aug 16, 2021 9:51 pm

Varianta cu acel cot iesit in afara sobei e de evitat, presupune 2 întoarceri in plus ale fumului, e greu de curățat.

Varianta 2 ar fi ok, eventual cu plasarea canalului in coltul clopotului 2, curățarea canalului o faci pe sus prin capacul sobei, mai greu cu curatarea clopotului 2, daca faci sicane in el nu poate fi curățat prin dop lateral.

Varianta 3, poate fi ok, avantaj ca încălzești clopotul 2 independent,( lucru care in var 2 mai treb un suber sau renunți la cel de sus ca sa fie doar 2), poti curata clopotul 2 pe sus, asta daca permite zidul de sus ce vine peste sobă, dezavantaj ca urci clopotul 2 sus, deci căldură va sta mai sus spre tavan, deasemenea canalul poate fi redus pe colțul de jos al clopotului2 ca sa fie de o forma mai pătrate. Ca sa functioneze suberul 2 trebuie un fel de pălărie deasupra lui care sa dirijeze gazele spre cos.

Baza sobei poti face cu cărămidă de constructii, anumite zone sub focar care nu au sarcina pe ele poti pune bca, focarul cu refractara, umplerea cahlelor poti face cu semisamota, placarea in clopot deasemenea, nu va fi temp asa mare in clopotul 2 încât să nu reziste semisamota.
La ce te referi ca ai folosit la sobă veche si care a fost problema cu samota, ce anume nu mergea?

EdwardB
junior
Posts: 36
Joined: Fri Mar 26, 2021 5:58 pm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 0

Re: Modificare soba teracota, clopote, registru

Post by EdwardB » Tue Aug 17, 2021 9:05 am

Cahlele au fost captusite cu jumătate de șamota refractara subțire, fumurile au fost făcute tot cu aceeași caramida. Bănuiesc ca a contribuit și asta la o performanța nesatisfăcătoare a sobei. Or fi și altele.

In multe postări văd ca nu se recomanda captusirea cahlelor cu șamota refractara, ci „cărămizi ceramice subțiri de soba, bine arse, roșii la culoare”.
E vorba despre semisamota asta vișinie?

Sau despre asta?
https://www.dedeman.ro/iasi3/caramida-s ... YUQAvD_BwE

Șamotei pe care am scos-o din soba sper sa-i găsesc cândva o întrebuințare dacă nu mai este nevoie de ea la noul proiect.

EdwardB
junior
Posts: 36
Joined: Fri Mar 26, 2021 5:58 pm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 0

Re: Modificare soba teracota, clopote, registru

Post by EdwardB » Tue Aug 17, 2021 1:40 pm

Am atasat si o schita cu registrul intr-o varianta destul de aproapiata de realitate.
Aici sunt taiate tevile la 80cm, dar se mai pierde putin din ele la imbinare ajungand la 0.74 si registrul iese undeva la 2.1mp. Spatiile dintre tevi sunt de 4-5cm.

La o taiere a tevilor de 90, ies undeva la 2.35mp, dar tot nu se ajunge la minimul de 2.5 si nu mai raman 12 cm sub registru. Doar daca-l lipesc de capac si mai inghesui o teava pe latura lunga a schimbatorului ajungem la fix. 3 randuri la registru banuiesc ca ies din discutie, ziceati ca-i greu de curatat si cu 2.

Inca o mentiune, am trecut cu teava trasa de 60 pana in caramida laterala, sa nu stea sudura cu stutul in bataia riserului.

In schita am lasat si 13.5cm pentru capacul clopotului.

Riserul este conditionat de vreo inaltime minima? Daca nu e suficienta cea din schita cred ca trebuie mutata polita la randul 6 de placi.
Nu mai am nici problema suberului la retragere asa, doar ca sare de 8mp soba.

De incalzirea in mod special a clopotului 2 cred ca ma pot lipsi daca montez un calorifer in bucatarie (am loc in distribuitor), asa nu mai astept sa intre soba in regim. Robinet termostatat sa opreasca circulatia apei la temperatura x si s-a rezolvat problema.

Deschiderea canalului de iesire din clopotul 1 trebuie sa fie tot de 10-12 cat e latimea lui in sus sau trebuie sa fie mai generoasa? Ma gandesc sa nu se raceasca prea mult gazele.

Sper sa nu va mai cicalesc mult.

O zi frumoasa! :thankyou:
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Post Reply