Teracota cu focar batchbox - prototip - cerbu

Cahle, fumuri, teracote, ursoaica.

Moderators: sobe, teracotix

Post Reply
cerbu
junior
Posts: 130
Joined: Sun Jul 10, 2022 6:08 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

Teracota cu focar batchbox - prototip - cerbu

Post by cerbu » Tue Jul 12, 2022 1:44 pm

sa traiti! scuze daca nu postez unde trebuie. Am o soba cu plita crapata, ar merge sa adancesc/ inalt focarul si sa zidesc un clopot deasupra?
https://www.youtube.com/shorts/a2IqMBNlKbo

DAN
senior
Posts: 1606
Joined: Mon Sep 07, 2015 1:47 am
Has thanked: 25 times
Been thanked: 41 times

Re: Modificare soba teracota, clopote, registru

Post by DAN » Wed Jul 13, 2022 8:32 am

Am vazut filmuletul, da, se poate orice dar nu stim ce este sub mortar, in ce stadiu sunt celelalte caramizi si mai este si o combinatie nefericita de plita cu niste fumuri destul de mari. Eu as recomanda sa studiati un pic forumul si sa o reconstruiti , la cum este acum o sa crape iar si mai si afuma prin camera, cosul nu l-am vazut dar daca este ca si soba trebuie intervenit si la el.

cerbu
junior
Posts: 130
Joined: Sun Jul 10, 2022 6:08 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

Re: Modificare soba teracota, clopote, registru

Post by cerbu » Wed Jul 13, 2022 8:44 am

plita o anulez, nu am nevoie de ea si am si citit ca reduce mult eficienta, vreau un focar cat mai bun. cosul are tiraj f bun, sa urc in pod sa verific izolatia ? As reconstrui partea cu focarul , ce e in perete si in camera din spate nu scapa fum

DAN
senior
Posts: 1606
Joined: Mon Sep 07, 2015 1:47 am
Has thanked: 25 times
Been thanked: 41 times

Re: Modificare soba teracota, clopote, registru

Post by DAN » Wed Jul 13, 2022 8:55 am

Atunci desfaceti si capacul de sus de la fumuri sa vedem ce este acolo. Udati cu apa si lasati sa patrunda in rosturi si apoi desfaceti cu atentie. Cosul vreau sa-l vad din exteriorul casei, partea de deasupra acoperisului.

cerbu
junior
Posts: 130
Joined: Sun Jul 10, 2022 6:08 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

Re: Modificare soba teracota, clopote, registru

Post by cerbu » Wed Jul 13, 2022 9:12 am

am facut poze
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

cerbu
junior
Posts: 130
Joined: Sun Jul 10, 2022 6:08 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

Re: Modificare soba teracota, clopote, registru

Post by cerbu » Wed Jul 13, 2022 9:23 am

idea e sa scobesc cu o dalta locul vechiului focar , pastrand gratarul si cenusarul si sa construiesc focar din caramizi https://www.leroymerlin.ro/produse/zida ... 5-mm/61660
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

DAN
senior
Posts: 1606
Joined: Mon Sep 07, 2015 1:47 am
Has thanked: 25 times
Been thanked: 41 times

Re: Modificare soba teracota, clopote, registru

Post by DAN » Thu Jul 14, 2022 6:28 am

Ma interesa capacul la fumurile sobei, sa vedem ce este inauntru, sau nu aici doriti sa modificati in clopot?
Cosul nu pot sa ma pronunt cat este de bun, nu este izolat deasupra casei, eventual ce inaltime are intre iesirea din soba si varful cosului si ce diametru are.
Caramida de la magazin este buna (samota).Ca sa modificati focarul ar trebui ridicat un pic si iesirea din focar la intrarea in fumuri, numesc fumuri poza care am repostat-o eu acum. Va rog sa faceti pe o foaie de hartie un mic desen sa inteleg ce doriti sa ramana din soba si cum o sa circule fumul in soba, sau cum credeti dvs ca va circula pana la cos, Eu vad acolo si un cuptor.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

cerbu
junior
Posts: 130
Joined: Sun Jul 10, 2022 6:08 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

Re: Modificare soba teracota, clopote, registru

Post by cerbu » Thu Jul 14, 2022 8:06 am

capacelul rotund sa il scot? da, este un cuptor , imi e indiferent- ma gandeam sa il umplu cu pietre sa fie acumulator de caldura. Daca permiteti sa spun 2 vorbe despre mine: am 41 ani si am locuit doar la bloc cu calorifere, de o luna am casa, un foc am facut de proba (nu scapa si trage bine)momentan sunt pensionar de boala, am fost inginer electrotehnist , deci nu sunt atehnic, as reconstrui partea din fata unde era plita sa fac un focar eficient din care fumul de sute de grade sa iasa intr-un clopod plasat deasupra focarului, deci un cub gol de caramida zidit unde era inainte plita, apoi fumul sa continue cum mergea inainte prin cahlele din perete. Multumesc pt raspunsuri, sunt deschis la variante, desenez acum si pozez

cerbu
junior
Posts: 130
Joined: Sun Jul 10, 2022 6:08 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

Re: Modificare soba teracota, clopote, registru

Post by cerbu » Thu Jul 14, 2022 8:32 am

1 rosu primul clopot care inca nu e facut
2 mov focar
3 albastru cenusar
4 portocaliu cuptoras
5 negru partea din perete
6 sub cuptor nu stiu ce e, oare merge al doilea clopot acolo?
verde portita de alimentare care e cazuta
gri traseul fumului
gratar intre 2 si 3
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

DAN
senior
Posts: 1606
Joined: Mon Sep 07, 2015 1:47 am
Has thanked: 25 times
Been thanked: 41 times

Re: Modificare soba teracota, clopote, registru

Post by DAN » Fri Jul 15, 2022 1:09 am

Ai un MP.

Post Reply