Teracota cu focar batchbox - prototip - cerbu

Cahle, fumuri, teracote, ursoaica.

Moderators: sobe, teracotix

Post Reply
flavius76
SUPORT
Posts: 2581
Joined: Wed Jul 04, 2012 12:04 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 31 times

Re: Teracota cu focar batchbox - prototip - cerbu

Post by flavius76 » Fri Nov 18, 2022 12:28 am

Latest post of the previous page:

Posibil sa tina cu tencuiala, dar e o complicație in plus sa faci armare cu sârmă, ar merge si cu plasa de termosistem, 2 randuri de plasa. Doar in 3 locuri pe înălțime sa faci niste copci metalice care să țină zidurile stranse, ceva in genul cum e la riser.
La capac poate găsesti o bucată de tablă de 2 mm grosime, cu punct de sprijin si pe focar, dar ar trebui băgata într-un fel de falt facut pe circumferinta zidarie, iar pe ea pui caramida. Macar e mai solid si mai etans decât ce e acum.

cerbu
junior
Posts: 130
Joined: Sun Jul 10, 2022 6:08 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

Re: Teracota cu focar batchbox - prototip - cerbu

Post by cerbu » Fri Nov 18, 2022 9:19 am

la capac momentan nu scapa unde iese flacara direct pe samota e intarit lutul parca e ceramica, au 250 grade pe afara placile in zona aia, in rest 70-80, silicatul care e mai departat de flacara nu trece de 60 la exterior, am sa pun vermiculita cum ati spus peste portiunea fierbinte , si vata daca tot se incinge asa periculos , apoi mai incolo tabla aia

DAN
senior
Posts: 1606
Joined: Mon Sep 07, 2015 1:47 am
Has thanked: 25 times
Been thanked: 41 times

Re: Teracota cu focar batchbox - prototip - cerbu

Post by DAN » Fri Nov 18, 2022 10:15 am

Zonele cu temperaturile astea, peste 60, pot sa apara fisuri. Acolo trebuie intarit cu altceva, o tesere de material, sa nu scape prin microfisuri gaze in casa. Eevntual izolatie sa si etanseze si peste inca un strat de caramzi usoare si lut, rosturile decalate fata de cele de jos. Trebuie privit la modul serios, e suficient o singura zi sa scape gaz, Doamne fereste!

cerbu
junior
Posts: 130
Joined: Sun Jul 10, 2022 6:08 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

Re: Teracota cu focar batchbox - prototip - cerbu

Post by cerbu » Fri Nov 18, 2022 1:41 pm

noroc ca nu e f mare zona , aprox un oval unde iese din riser dedesupt, tot patratul de placi de samota care include ovalul cu 250 grade il acopar cu lut si vermiculita deasupra si toate rosturile expuse la temperaturi pe care nu le-as fi banuit sa fie etansate, pe urma sa vad ce temperaturi vor fi si urmeaza tabla

cerbu
junior
Posts: 130
Joined: Sun Jul 10, 2022 6:08 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

Re: Teracota cu focar batchbox - prototip - cerbu

Post by cerbu » Sun Nov 20, 2022 11:14 am

am facut de ieri partial ,nu mai trece de 75 zona cu vermiculita , in schimb acum pe margine niste caramizi de samota sar suta :-( acum arde o incarcatura de carbuni, 25 oua de cocs, 4 brichete de turba , niste vreascuri deasupra, echivalentul a 4-5 kile de lemn. O caramida rosie normala cat are voie sa atinga? am cateva spre 80 grade :shock:

DAN
senior
Posts: 1606
Joined: Mon Sep 07, 2015 1:47 am
Has thanked: 25 times
Been thanked: 41 times

Re: Teracota cu focar batchbox - prototip - cerbu

Post by DAN » Sun Nov 20, 2022 12:10 pm

Daca o zona se izoleaza, normal ca si caldura migreaza. Dar nu doriti sa izolati tot si sa iasa caldura pe cos. Normal ca energia aia o sa ajunga pe undeva in camera. Caramizile rezista la sute de grade pana crapa, dar depinde de tipul de caramida si de cat de conforma este, fara fisuri initiale etc.

cerbu
junior
Posts: 130
Joined: Sun Jul 10, 2022 6:08 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

Re: Teracota cu focar batchbox - prototip - cerbu

Post by cerbu » Sun Nov 20, 2022 2:32 pm

trebuia sa fi pus mai multa samota si mai putina din cea rosie, samota fisurata nu am vazut, pe cand la cea rosie erau cu mici fisuri. Aici a nins, f bun ca e functionala, mai e ceva de lucru la capac si exterior totusi
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

DAN
senior
Posts: 1606
Joined: Mon Sep 07, 2015 1:47 am
Has thanked: 25 times
Been thanked: 41 times

Re: Teracota cu focar batchbox - prototip - cerbu

Post by DAN » Sun Nov 20, 2022 4:28 pm

Frumos, clipele cand pica curentul si soba mea functiona zile in sir cu mentenanta minima si aveam in casa si 30 de grade...frumos. Asta imi place la sobe.

cerbu
junior
Posts: 130
Joined: Sun Jul 10, 2022 6:08 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

Re: Teracota cu focar batchbox - prototip - cerbu

Post by cerbu » Sun Nov 20, 2022 7:30 pm

oare cum sa procedez ? in camera fara soba e frigider curat 17 grade , la soba 23 cu un foc mic . las usile deschise si imi fac curaj sa fac un foc agresiv ?
si la urma cand mai e putin jar se blocheaza aerul secundar?

DAN
senior
Posts: 1606
Joined: Mon Sep 07, 2015 1:47 am
Has thanked: 25 times
Been thanked: 41 times

Re: Teracota cu focar batchbox - prototip - cerbu

Post by DAN » Sun Nov 20, 2022 7:48 pm

Soba trebuia calculata pentru suprafata de incalzit, sa speram ca ati nimerit si acolo. Puteti mari cu 1-2 kile de lemn si faceti focul mai micut, nu la cea mai mare cantitate de aer primar.

cerbu
junior
Posts: 130
Joined: Sun Jul 10, 2022 6:08 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

Re: Teracota cu focar batchbox - prototip - cerbu

Post by cerbu » Sun Nov 20, 2022 8:06 pm

cand era doar focarul cu tubul acela am facut un foc mai puternic si era mai bine , doar ca pozitia nu e centrala si nu se transfera bine caldura intre camere , este si o bucatarie intre camere (macar are perete de la soba).Ar ajuta in transfer sa pun vata de sticla in pod ? si nu stiu exact cum sa pun vata , cu scanduri cumva, banuiesc ca nu ajunge sa derulez rolele de vata . Am sa cantaresc , cate kile trebuie pe zi teoretic la aprox 50 mp?

Post Reply