Soba taracota cu usa izolata cu azbest

Cahle, fumuri, teracote, ursoaica.

Moderators: sobe, teracotix

Post Reply
Marilena
junior
Posts: 3
Joined: Mon Apr 19, 2021 9:05 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Soba taracota cu usa izolata cu azbest

Post by Marilena » Mon Nov 07, 2022 9:04 pm

Buna seara, am cumparat o casa veche, sobe de taracota. Anul trecut le-am refacut dar din pacate am pastrat o usa de soba de altfel superba.
Sobarul nu mi-a zis, probabil ca nici nu si-a dat seama ca as fi renuntat la ea daca imi spunea. E un domn in varsta un sobar bun.
Acum am aflat ca a am azbest la acea usa. Practic pe interiorul usii aceasta tabla, la mijloc e azbest si pe fata e ca un model dar decupat si se vede azbestul. Eu am vopsit usa cu blonz, inclusiv azbestul...chiar nu m-am gindit ce ar putea fi. Na...toata viata la bloc, de unde sa stiu?
In seara asta am vorbit cu sobarul si mi-a confirmat ca pina in 89 se faceau asa usi. O sa vina maine seara sa vada daca se poate inlocui usa respectiva.
Intrebarea mea....va rog, daca stiti cit de periculos poate fi acel azbest incins. Am cautat pe net si nu am gasit decit daca e taiat. Stie cineva? Deja am o iarna trecuta cu usa asta.
Astept raspunsuri cu nerabdare....multumesc frumos![

DAN
senior
Posts: 1605
Joined: Mon Sep 07, 2015 1:47 am
Has thanked: 25 times
Been thanked: 41 times

Re: Soba taracota cu usa izolata cu azbest

Post by DAN » Mon Nov 07, 2022 11:19 pm

Azbestul este cancerigen. A fost folosit foarte mult in diverse domenii dar a fost inlocuit cu altceva. Va recomand sa schimbati respectiva usa.

https://ec.europa.eu/taxation_customs/d ... tos_RO.htm

Post Reply