scoate fum

Cahle, fumuri, teracote, ursoaica.

Moderators: sobe, teracotix

Post Reply
luvio
membru
Posts: 556
Joined: Tue Oct 02, 2012 8:58 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: scoate fum

Post by luvio » Sun Feb 10, 2013 6:40 pm

Latest post of the previous page:

Multumesc @Bobo pentru promptitudine si claritatea mesajului.

ionutfg
junior
Posts: 4
Joined: Sat Dec 22, 2012 8:47 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: scoate fum

Post by ionutfg » Mon Feb 11, 2013 9:02 pm

Daca ai putina indemanare si rabdare mai mult ca sigur vei reusi:) Eu anu trecut(aveam 17 ani) am desfacut soba care este intre 2 camere cu 7 fumuri.Desigur fumurile nu au decat vreo 1 m lungime fiecare dar cert este ca m-am descurcat.Eu am scos capacul cu dalta usor usor si cu ciocanul dar la faza cu apa calda chiar nu m-am gandit.Iti va fi de folos un spaclu mic,un polonic si o lampa sa te uiti in soba ca sa vezi cum vin fumurile.La vara vreau sa invat de la un sobar meserie :D macar pentru mine sa stiu.

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: scoate fum

Post by user_banat_85 » Mon Feb 11, 2013 9:34 pm

ionutfg wrote:.. Eu anu trecut(aveam 17 ani) am desfacut soba care este intre 2 camere cu 7 fumuri...
Bine ai venit la noi Ionut. Ma bucur ca "intinereste" echipa noastra. :)
ionutfg wrote:..La vara vreau sa invat de la un sobar meserie :D macar pentru mine sa stiu.
Daca vei aprofunda pana la vara subiectele dezbatute aici pe forum, il vei "da pe spate" pe sobarul acela! :lol: :lol:
Invatatura nu este o desaga grea de purtat in spate. Mai mult decat atat poti sa imparti din ea fara sa imputineze la tine!

ciobimar
membru special
Posts: 2686
Joined: Wed Jun 27, 2012 12:18 am
Has thanked: 43 times
Been thanked: 12 times

Re: scoate fum

Post by ciobimar » Mon Feb 11, 2013 11:27 pm

Bravo Ionut...asa DA

sorinake
junior
Posts: 18
Joined: Sun Sep 22, 2013 1:28 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: scoate fum

Post by sorinake » Sun Sep 22, 2013 3:31 am

Salutare, sunt nou pe forum. Am ajuns intamplator cautand instructiuni despre curatatul sobei de teracota.

Pe scurt, m-am mutat la tara intr-o casa veche cu sobe de teracota cu arzatoare de gaz metan. Atunci cand m-am mutat am pus centrala termica pe gaz si am scos arzatoarele, dar am pastrat sobele.
Prin 2012 am renuntat la gaze (semifortat). Am chemat un sobar care mi-a curatat sobele. Mi-a zis ca trebuie refacute. Una din sobe, cea din camera copilului a fost refacuta. Sunt nemultumit de ce-a iesit, in sensul in care exista un miros de fum continuu - presupun ca iese printre cahle. S-a si grabit - a facut si desfacut soba intr-o dupa-amiaza. Este drept ca am ars lemne verzi, ca sunt incepator in ale sobelor dar cred ca a fost si treaba de mantuiala. I-am platit cat a cerut (300 ron) plus ca i-am pus la dispozitie materialele cerute (pamant din locul indicat de el, nisip, 2-300 caramizi de pamant de la tigani, electrozi). Am pus inplus vreo 20-25 de caramizi de samota subtiri pentru focar. L-am sunat si mi-a zis sa amestec nisip, pamant si apa si sa frec rosturile dintre cahle - ceea ce a diminuat fumul din camera, insa nu mai merge ca inainte.
Acum planul este sa refac soba si in lipsa unui mester de calitate (poate imi puteti recomanda pe cineva in zona Campina/PH) as vrea sa o fac eu.

Soba e mai ciudatica asa, in sensul in care are inaltimea de 6 randuri, latimea de 2 si adancimea de 3. Nu ma pricep, o sa pun ceva poze cu ea.

Cu siguranta atunci cand am facut focul in ea prima data (pana la reconstruire) nu scotea fum de nici un fel. Dupa ce a fost reconstruita, ceva din structura ei a fost modificat. Cred ca avea niste canale care coborau pana la nivelul focarului, pentru ca dupa reconstructie focarul este mult mai mare (pana in fundul sobei).

Mi-as dori sa o reconstruiesc, sa faca la fel de multa caldura (poate si mai putin, mi se pare cam puternica) si sa nu mai scoata fum.
Mi-ar prinde bine si un glosar de termeni, ca nu prea pricep ce-s alea clopote, gaze de balast, etc.

Multumesc

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: scoate fum

Post by phoenix » Sun Sep 22, 2013 8:54 am

Salutare sorinake!

Fum poate sa scoata pe la imbinarile cahlelor sau pe la usa focarului. Ar trebui sa detectezi pe unde.

Fumurile la sobele pe gaz sunt mai inguste decat la sobele pe lemn. Cred ca o sa trebuiasca sa defaci soba pana la focar daca vrei sa o reconstruiesti ca sa vezi ce este acolo. Deabia dupa ce o desfaci vei vedea ce poti face. Daca ai ars si lemne verzi si fumuri inguste poate este deja infundata cu funingine.

user_banat_63
senior
Posts: 1535
Joined: Thu Jun 21, 2012 2:37 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: scoate fum

Post by user_banat_63 » Sun Sep 22, 2013 9:09 am

sorinake wrote: ....Sunt nemultumit de ce-a iesit, in sensul in care exista un miros de fum continuu - presupun ca iese printre cahle. S-a si grabit - a facut si desfacut soba intr-o dupa-amiaza. Este drept ca am ars lemne verzi, ca sunt incepator in ale sobelor dar cred ca a fost si treaba de mantuiala....

Multumesc
O soba recent remontata sau construita are nevoie de citeva focuri mai mici pt uscare, doar cu lemne uscate, In asemena cazuri cind soba este "cruda" si temperatura exterioara apropiata de cea interioara (fara diferente de presiune) este nevoie de preincalzirea cosului astfel va creste tirajul care ajuta la absorbtia gazelor din soba incarcate cu aburi. Daca aceste conditii nu se indeplinesc fumul poate sa iasa si prin crapaturile capilare chiar si prin soclul de la baza sobei unde nu sint fumuri...

sorinake
junior
Posts: 18
Joined: Sun Sep 22, 2013 1:28 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: scoate fum

Post by sorinake » Sun Sep 29, 2013 2:43 pm

Buna ziua, multumesc pentru raspunsuri.
Soba scoate fum printre cahle - am lipit cu pamant si scoate mai putin. Mai iese fum pe la usa - am lipit si acolo.
Insa iese fum si atunci cand faci focul, iese pe usa deschisa. Asta nu se intampla la cealalta soba mai veche. Imi amintesc bine ca inainte de-a fi refacuta soba avea rosturile infime intre caramizi. Acum sunt cam mari 2-3 mm sa zicem.

Cand a fost refacuta soba si cand am curatat-o eu am vazut ca sunt fumuri la fel de mari in sectiune ca cele originale. Cred ca jumatate de caramida (pe lungime) este latura unui fum. In schimb, la varianta veche fumurile coborau pana la nivelul focarului - care era mai scurt. Acum pot baga lemne de 50 de cm lungime (doar teoretic).

Planul meu este fie sa curat soba sa o mai lipesc pe ici pe colo si sa trec iarna, fie sa o refac complet. As vrea tare sa o refac complet si sa fie cat mai eficienta posibil dar nu ma simt in stare - nu la nivelul actual de cunostinte.
Ce stiu eu este: de unde sa iau pamant de sobe, caramida de pamant (magureni - prahova), caramida samota. Am nisip, amestecator, scule.
Mi-ar trebui un proiect.

In plus, pentru iarna asta am facut rost de lemne uscate - si cred ca mai cumpar o masina de 6-7 metri.

Ce ma sfatuiti ?
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Bobo
mester sobar
Posts: 1131
Joined: Sun Jul 15, 2012 8:42 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 11 times

Re: scoate fum

Post by Bobo » Sun Sep 29, 2013 8:32 pm

sorinake wrote:Buna ziua, multumesc pentru raspunsuri.
Soba scoate fum printre cahle - am lipit cu pamant si scoate mai putin. Mai iese fum pe la usa - am lipit si acolo.
Insa iese fum si atunci cand faci focul, iese pe usa deschisa. Asta nu se intampla la cealalta soba mai veche. Imi amintesc bine ca inainte de-a fi refacuta soba avea rosturile infime intre caramizi. Acum sunt cam mari 2-3 mm sa zicem.

Cand a fost refacuta soba si cand am curatat-o eu am vazut ca sunt fumuri la fel de mari in sectiune ca cele originale. Cred ca jumatate de caramida (pe lungime) este latura unui fum. In schimb, la varianta veche fumurile coborau pana la nivelul focarului - care era mai scurt. Acum pot baga lemne de 50 de cm lungime (doar teoretic).

Planul meu este fie sa curat soba sa o mai lipesc pe ici pe colo si sa trec iarna, fie sa o refac complet. As vrea tare sa o refac complet si sa fie cat mai eficienta posibil dar nu ma simt in stare - nu la nivelul actual de cunostinte.
Ce stiu eu este: de unde sa iau pamant de sobe, caramida de pamant (magureni - prahova), caramida samota. Am nisip, amestecator, scule.
Mi-ar trebui un proiect.

In plus, pentru iarna asta am facut rost de lemne uscate - si cred ca mai cumpar o masina de 6-7 metri.

Ce ma sfatuiti ?

Ar fi bine sa desfaci capacul folosind apa pentru muiat pamintul, si ne spui cite fumuri are si cit de mari sunt orificiile de sus prin care circula fumul de la un canal la altul .Pe alea le poti adincii pina jos si transormi fumurile in clopot. Daca nici asa nu merge poate ai probleme la cos sau ai ferestre si usa de termopan.Onitial a fost tot cu 2 polite? Vezi si cit ai fumurile de largi cm/cm

sorinake
junior
Posts: 18
Joined: Sun Sep 22, 2013 1:28 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: scoate fum

Post by sorinake » Mon Sep 30, 2013 10:17 am

Salut, mersi de raspuns.
Initial soba arata exact ca acum, modificarile s-au petrecut la interior. O sa o desfac azi dupa ce se raceste si o sa fac ceva poze.
Sunt impotriva termopanelor. Casa este cu tocaria veche de la 1900, reconditionata pe alocuri dupa posibilitati. Ferestrele sunt duble cu geam simplu. Camera aceea are ferestre simple care dau spre o veranda inchisa tot cu geamuri.
O sa mai curat si cosul. Cosul este facut din caramida, refacut pe la 1980 (judec dupa lucratura, caramida si mortarul folosite). Este patrat cu latura de-o caramida asezata normal (nu pe cant). Tind sa cred ca e suficient pentru ca atunci cand soba era nemodificata mergea perfect.

Soba cu clopot e la fel cu soba cu gazeificare ?

Mai am o problema legata de negreala care se depune pe interior. Anul trecut am avut lemne verzi, si inteleg ca se depune mai multa negreala pe interiorul sobei. Totusi, la cealalta soba, nemodificata, am ars acelasi tip de lemn si negreala depusa a fost muuuult mai putina. Ma gandesc ca poate si pamantul folosit la lipirea sobei sa fi fost un catalizator pentru depunerea negrelii pe interiorul sobei? Inclusiv pe usa.
Sau soba nemodificata are usa mai putin etansa si arderea e mai bogata in aer, astfel depunerile fiind reduse ?

Bobo
mester sobar
Posts: 1131
Joined: Sun Jul 15, 2012 8:42 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 11 times

Re: scoate fum

Post by Bobo » Mon Sep 30, 2013 11:54 am

sorinake wrote:Salut, mersi de raspuns.
Initial soba arata exact ca acum, modificarile s-au petrecut la interior. O sa o desfac azi dupa ce se raceste si o sa fac ceva poze.
Sunt impotriva termopanelor. Casa este cu tocaria veche de la 1900, reconditionata pe alocuri dupa posibilitati. Ferestrele sunt duble cu geam simplu. Camera aceea are ferestre simple care dau spre o veranda inchisa tot cu geamuri.
O sa mai curat si cosul. Cosul este facut din caramida, refacut pe la 1980 (judec dupa lucratura, caramida si mortarul folosite). Este patrat cu latura de-o caramida asezata normal (nu pe cant). Tind sa cred ca e suficient pentru ca atunci cand soba era nemodificata mergea perfect.

Soba cu clopot e la fel cu soba cu gazeificare ?

Mai am o problema legata de negreala care se depune pe interior. Anul trecut am avut lemne verzi, si inteleg ca se depune mai multa negreala pe interiorul sobei. Totusi, la cealalta soba, nemodificata, am ars acelasi tip de lemn si negreala depusa a fost muuuult mai putina. Ma gandesc ca poate si pamantul folosit la lipirea sobei sa fi fost un catalizator pentru depunerea negrelii pe interiorul sobei? Inclusiv pe usa.
Sau soba nemodificata are usa mai putin etansa si arderea e mai bogata in aer, astfel depunerile fiind reduse ?
Ardera are loc in focar, daca, cahlele din dreptul focarului nu le-a ump[lut cu mortar de argila este grav si iese fum pe acolo. La tine cred ca focul arde mocnind si nu ai tiraj. Dupa ce desfaci capacul; sa bagi mina pe cos si trebuie sa te gidile de parca ar bate vintul peste mina ta. Daca nu te gidila ai probleme la cos. In caz contrar maresti gaurile de comunicare.iar daca ai 5 fumuri la asa teracota sunt strimte,totusi daca ai cobori comunicarile in partea superioara cit mai mult cred ca ar merge..Jos la ultimul fum ar trebui sa ai un spatiu (orificiu) de 12/12 cm cel putin. Sa te mai uiti si daca iese fum printre caramizile cosului.ca afecteaza tirajul.Inca o data spun ca deschiderea usii in timpul functionarii si scoate fum este de la tiraj determinat de largimea fumurilor, orificiile de comunicare si cos spart eventual infundat pe undeva cu calamina(negreala, ).

Post Reply