Soba de Teracota si casa pasiva

Cahle, fumuri, teracote, ursoaica.

Moderators: sobe, teracotix

George26
junior
Posts: 8
Joined: Sat Mar 09, 2013 9:57 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Soba de Teracota si casa pasiva

Post by George26 » Wed Mar 13, 2013 8:30 pm

Latest post of the previous page:

Un detaliu important pe care l-am omis, in constructia noastra ne apropiem de normele prevazute insa nu o sa avem labelul de casa pasiva, si asta chiar daca parametri se apropie de cei a unei case pasiva!

George26
junior
Posts: 8
Joined: Sat Mar 09, 2013 9:57 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Soba de Teracota si casa pasiva

Post by George26 » Wed Mar 13, 2013 8:32 pm

Pentru obtinerea unui label casa pasiva, m-am interesat insa costa timp si bani...si asta fara prea mari diferente de rezultatul la care sper ca vom ajunge!

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Soba de Teracota si casa pasiva

Post by user_banat_85 » Thu Mar 14, 2013 9:57 am

George26 wrote:Va multumesc inca odata tuturor!
In cele ce urmeaza o sa fac o "sinteza a constructiei" prin care o sa incerc sa aport câteva detalii necesare pentru a intelege proiectul..
Daca nu deranjeaza, eu mi-am permis sa supun unei analize energetice casa voastra si am cateva intrebari:
1. Ce temperatura interioara o considerati voi confortabila? (22 grd C,20 grd C, 24 grd C)..
2. Dupa unele date climaterice am gasit ca temperatura de calcul pentru zona voastra este minus 5 grd C, adica temperatura celor mai friguroase 5 zile consecutive, asa este?
3. Firma din Romania a mai construit astfel de case?
4. Cine sfatuieste/stabileste la voi acolo cum sa se termoizoleze locuintele? Intreb asta caci in proiectul de arhitectura prezentat de d-ta lipsesc detaliile pe care ni le-ai enumarat in text. Totodata ma surprinde ca la pardoseala in contact cu solul nu ai enumarat nici-un fel de termoizolatie. Se considera ca nu este necesara sau cum?
5. Ai putea sa ne prezinti un link cu ceva date privind acel "panou izolant semirigid din fibra de lemn cu densitatea ridicata 250 kg/mc"? Am nevoie sa-l pot lua in calculul transferului termic si nu-i cunosc conductibilitatea termica.
6. In Romania normele in proiectare din 2011 nu admit ca tamplaria sa aiba un coeficient de transfer termic mai mare de 1,3 W/(mp K). La voi, la constructiile noi se admite 1,6 ?
7. Cat priveste tubulatura pentru reteaua de ventilare controlata pe unde aceasta va fi montata? Va fi si cu preincalzirea aerului proaspat prin schimbatorul din pamant?
George26 wrote: Lisapet, este cu putinta sa detaliezi sitemul prin care poate fi intrudus aerul secundar pentru ardere in soba" elementele de obturare/reglare"?
Cat priveste detalierea a sistemului de introducere a aerului necesar arderii in focar. De regula se prevede o tubulatura prin "subsolul" pardoselei care vine din exteriorul cladirii si intra "sub soba". Comunicarea cu focarul se face prin intermediul unor canale in interiorul sobei si unor sibere fie cu miscare de rotatie, fie de translatie. Aceste sibere e recomandat sa fie doua: unul pentru aerul primar si celalalt pentru aerul secundar. Usile sobei e recomandat sa fie etanse, adica sa inchida ermetic.

Noi aici promovam sobele in clopote - ai auzit despre acestea? Cand spui soba te gandesti la un finisaj de placi de teracota, sau nu neaparat? :)

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Soba de Teracota si casa pasiva

Post by user_banat_85 » Thu Mar 14, 2013 10:09 am

George26 wrote:Un detaliu important pe care l-am omis, in constructia noastra ne apropiem de normele prevazute insa nu o sa avem labelul de casa pasiva, si asta chiar daca parametri se apropie de cei a unei case pasiva!
George nu vreau sa te descurajez, dar la capitolul coeficient de transfer termic Uw al tamplariei nu prea va apropiati. Eu as tinde catre valoarea lui Uw - 0,6 W/(mp K). :)

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Soba de Teracota si casa pasiva

Post by user_banat_85 » Thu Mar 14, 2013 10:17 am

George26 wrote:Pentru obtinerea unui label casa pasiva, m-am interesat insa costa timp si bani...si asta fara prea mari diferente de rezultatul la care sper ca vom ajunge!
Cand spui ca costa bani te referi la certificari sau la investitii in "casa"? Daca ai "scoate-o" la 14 kWh/(mp an) la suprafata ta incalzita de 150,5 mp ar trebui sa ai un consum de lemne anual de 14 [kWh/(mp an)]x150,5 [mp]/4 [kWh/kg] =527 kg/an. aproape 1mc de brad. :lol: sau cca 0,7 mc de fag.. Apropo ce esente de lemn folositi in zona voastra pentru incalzire?

George26
junior
Posts: 8
Joined: Sat Mar 09, 2013 9:57 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Soba de Teracota si casa pasiva

Post by George26 » Thu Mar 14, 2013 10:45 am

Revenind asupra coeficientului Uw, in Franta norma pentru constructiile BBC (bâtiment basse consomation) este de < 1,6 Uw W(m².K), aceast coeficient variaza in functie de regiune.
Constructorul are o experienta in Franta, a construit si construieste in acest moment, mai mult de 50%din cifra de afaceri o realizeaza in Europa de vest, Belgia, Italia, Spania....
Am uitat sa precizez izolantul termic intre sol si pardoseala la parter, este acelasi ca si la etaj, 200 mm vata basaltica,OSB,parchet.
Un link cu izolantul panoul in 60 mm http://www.construireecobioclimatique.f ... 0NATUR.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;
Ventilatia va avea un schimbator de aer, aerul din exterior va fi incalzit de catre aerul din interior:http://www.aldes.fr/particuliers/aldes- ... glable.htm
La acest sistem vom cupla cuplam sistemul de ventilatie canadian: https://encrypted-tbn2.gstatic.com/imag ... Aw3HwfOu1E" onclick="window.open(this.href);return false;
Te rog sa detaliezi putin soba cu clopot!
Merci

ciine
membru
Posts: 795
Joined: Mon Jul 02, 2012 7:53 am
Location: Valcea
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Soba de Teracota si casa pasiva

Post by ciine » Thu Mar 14, 2013 11:45 am

Nu functioneaza link-ul cu izolatia , e foarte important , totul pleaca de la constructie.

George26
junior
Posts: 8
Joined: Sat Mar 09, 2013 9:57 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Soba de Teracota si casa pasiva

Post by George26 » Thu Mar 14, 2013 12:09 pm

http://www.ipbs-isolation.fr/PBSCProduct.asp" onclick="window.open(this.href);return false;
Am pus un alt link iar in cele ce urmeaza am copiat o parte din caracteristicile produsului:
Produit Isoroof Natur KN
Type Pare-pluie pour toiture et façade ventilée
Epaisseur 18 mm 22 mm 35 mm
Résistance thermique R 0,35 W/m².K 0,45 W/m².K 0,7 W/m².K
Chant Rainure languette en V
Surface utile d'un panneau 1,87 m²
Nombre de panneaux par palette 54 u 44 u 28 u
Surface utile par palette 100,96 m² 82,26 m² 52,35 m²
Densité 240 kg/m3
Résistance à diffusion de vapeur 5µ
Dimensions 250 x 77 cm
Dimensions utile 248,3 x 75,3 cm
Classe de comportement au feu E

George26
junior
Posts: 8
Joined: Sat Mar 09, 2013 9:57 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Soba de Teracota si casa pasiva

Post by George26 » Thu Mar 14, 2013 12:25 pm

Certificarile pentru a obtine doar labelul BBC sunt mari pe de alta parte procedura dureaza 2 pâna la 3 luni ...Prefer sa investesc bugetul in constructie...
Constructorul a realizat un calcul termic luând in considerare materialele care vor intra in componenta constructiei (structura din lemn, izolantul...

Murs extérieurs 150 mm:
Coefficient de transmission thermique – en conformite avec EN ISO 6946
U acomplie 0,22 W/mp.K

Stratification D’epaisseur (m) Conductivite thermique (W/m.K) Resistance thermique (mp.K/W)
Façade bardages (18 mm- 19 mm) 0.018 0.13 0.138
regles bois 30x45 mm / air ventille 0.030 - 0.18
para-pluie 0.0002 0.17 0.001
OSB 12 mm 0.012 0.12 0.1
structure(45x150 mm+laine de roche Knauf 150 mm)0.150/150 0.038 3.94
par-vapeur 0.0002 0.17 0.001

Total Resistance thermique R=4.36 mp.K/W


Structure en bois: 45x150 mm

Air adherent(EN ISO 6946) : Rsi + Rse = 0,170
Total Resistance thermique: Rt = R + Rsi + Rse = 4.53 mp.K/W

Coefficient de transmission thermique: U = 1/ Rt = 0,22 W/ mp.K

ciine
membru
Posts: 795
Joined: Mon Jul 02, 2012 7:53 am
Location: Valcea
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Soba de Teracota si casa pasiva

Post by ciine » Thu Mar 14, 2013 12:35 pm

Nu ma descurc pe ce ai postat , sunt multe produse dar nu gasesc pe cel indicat, dar in descrierea ta nu vad o rezitenta termica corespunzatoare R =0,47 W/m k nu poate fi considerat un element foarte bun izolator
In fine inteleg ca se va face fatade ventilate unde R total = 4.36 W/m.k , aceasta rezistenta in Romanie este la limita cred , iar eu stiam ca o casa pasiva are nevoie de R peste 7-8 W/m.k

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Soba de Teracota si casa pasiva

Post by user_banat_85 » Thu Mar 14, 2013 12:39 pm

George26 wrote:Revenind asupra coeficientului Uw, in Franta norma pentru constructiile BBC (bâtiment basse consomation) este de < 1,6 Uw W(m².K), aceast coeficient variaza in functie de regiune.
In principiu este logic sa varieze functie de zone, dar nu cred ca se supara inspectorii daca se monteaza o tamplarie cu clasa mai superioara. In contextul tendintei catre o casa pasiva mi se pare slabut acel 1,6.. Este doar o parere..
George26 wrote: Constructorul are o experienta in Franta, a construit si construieste in acest moment, mai mult de 50%din cifra de afaceri o realizeaza in Europa de vest, Belgia, Italia, Spania....
Foarte bine. Am fost oarecum sceptic, deoarece eu sunt in Romania si cand ma intalnesc pe santiere cu reprezentati ale unor firme care sustin ca au lucrari in Europa, SUA si Canada, prezentandule detaliile de executie, se mirau ca ei asa ceva nu au mai intalnit. E, asta ma face sa fiu sceptic.. Sper ca nu am suparat pe nimeni - nu am nici-un interes sa fac asta.
George26 wrote: Am uitat sa precizez izolantul termic intre sol si pardoseala la parter, este acelasi ca si la etaj, 200 mm vata basaltica,OSB,parchet.
Sa inteleg ca peste betonul placii de peste sol se asterne vata bazaltica rigida, apoi OSB-ul si apoi parchetul. Da, se poate si asa.. Insa la doar 20cm eu raman rezervat.. mi se pare putin pentru case pasive. :?
George26 wrote: Un link cu izolantul panoul in 60 mm http://www.construireecobioclimatique.f ... 0NATUR.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;
Am constatat ca acest panou este de fapt finisajul fatadei ventilate. In acest caz, pentru vara acesta lucreaza foarte bine, insa pe timp de iarna - nu te ajuta prea mult. Si prin urmare la rezistenta termica a peretelui - nu participa. Eu zic ca 15cm de vata este putin (din nou fac referire la casa care vrea sa ajunga pasiva in fapte nu pe acte). :)
George26 wrote: Ventilatia va avea un schimbator de aer, aerul din exterior va fi incalzit de catre aerul din interior:http://www.aldes.fr/particuliers/aldes- ... glable.htm
La acest sistem vom cupla cuplam sistemul de ventilatie canadian: https://encrypted-tbn2.gstatic.com/imag ... Aw3HwfOu1E" onclick="window.open(this.href);return false;
Ce diametru si ce lungime va avea tubul din pamant?
George26 wrote:Te rog sa detaliezi putin soba cu clopot!
Uite aici este descrierea: viewtopic.php?p=16#p16" onclick="window.open(this.href);return false;
George26 wrote:Merci
Не за что. :D

Post Reply