Soba de Teracota si casa pasiva

Cahle, fumuri, teracote, ursoaica.

Moderators: sobe, teracotix

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Soba de Teracota si casa pasiva

Post by user_banat_85 » Thu Mar 14, 2013 12:39 pm

Latest post of the previous page:

George26 wrote:Revenind asupra coeficientului Uw, in Franta norma pentru constructiile BBC (bâtiment basse consomation) este de < 1,6 Uw W(m².K), aceast coeficient variaza in functie de regiune.
In principiu este logic sa varieze functie de zone, dar nu cred ca se supara inspectorii daca se monteaza o tamplarie cu clasa mai superioara. In contextul tendintei catre o casa pasiva mi se pare slabut acel 1,6.. Este doar o parere..
George26 wrote: Constructorul are o experienta in Franta, a construit si construieste in acest moment, mai mult de 50%din cifra de afaceri o realizeaza in Europa de vest, Belgia, Italia, Spania....
Foarte bine. Am fost oarecum sceptic, deoarece eu sunt in Romania si cand ma intalnesc pe santiere cu reprezentati ale unor firme care sustin ca au lucrari in Europa, SUA si Canada, prezentandule detaliile de executie, se mirau ca ei asa ceva nu au mai intalnit. E, asta ma face sa fiu sceptic.. Sper ca nu am suparat pe nimeni - nu am nici-un interes sa fac asta.
George26 wrote: Am uitat sa precizez izolantul termic intre sol si pardoseala la parter, este acelasi ca si la etaj, 200 mm vata basaltica,OSB,parchet.
Sa inteleg ca peste betonul placii de peste sol se asterne vata bazaltica rigida, apoi OSB-ul si apoi parchetul. Da, se poate si asa.. Insa la doar 20cm eu raman rezervat.. mi se pare putin pentru case pasive. :?
George26 wrote: Un link cu izolantul panoul in 60 mm http://www.construireecobioclimatique.f ... 0NATUR.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;
Am constatat ca acest panou este de fapt finisajul fatadei ventilate. In acest caz, pentru vara acesta lucreaza foarte bine, insa pe timp de iarna - nu te ajuta prea mult. Si prin urmare la rezistenta termica a peretelui - nu participa. Eu zic ca 15cm de vata este putin (din nou fac referire la casa care vrea sa ajunga pasiva in fapte nu pe acte). :)
George26 wrote: Ventilatia va avea un schimbator de aer, aerul din exterior va fi incalzit de catre aerul din interior:http://www.aldes.fr/particuliers/aldes- ... glable.htm
La acest sistem vom cupla cuplam sistemul de ventilatie canadian: https://encrypted-tbn2.gstatic.com/imag ... Aw3HwfOu1E" onclick="window.open(this.href);return false;
Ce diametru si ce lungime va avea tubul din pamant?
George26 wrote:Te rog sa detaliezi putin soba cu clopot!
Uite aici este descrierea: viewtopic.php?p=16#p16" onclick="window.open(this.href);return false;
George26 wrote:Merci
Не за что. :D

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Soba de Teracota si casa pasiva

Post by user_banat_85 » Thu Mar 14, 2013 12:53 pm

George26 wrote:Certificarile pentru a obtine doar labelul BBC sunt mari pe de alta parte procedura dureaza 2 pâna la 3 luni ...Prefer sa investesc bugetul in constructie...
Am inteles si as fi ales si eu la fel.
George26 wrote: Constructorul a realizat un calcul termic luând in considerare materialele care vor intra in componenta constructiei (structura din lemn, izolantul...
Asa, asa, sunt foarte curios ce valoare ti-a prezentat pentru necesarul termic. :o
George26 wrote: Murs extérieurs 150 mm:
Coefficient de transmission thermique – en conformite avec EN ISO 6946
U acomplie 0,22 W/mp.K
.....Coefficient de transmission thermique: U = 1/ Rt = 0,22 W/ mp.K
Deacord cu aceasta valoare. Insa pentru a atinge valoarea consumului anual nu este suficient sa se rezume doar la valoarea coeficientilor de transfer termic. Eu consider ca valoarea acestui coeficient chiar pentru zona ta trebuie sa fie nu mai mare de U=0,1 W/(mp K).
George, nu te supara pe mine, eu doar caut sa te lamuresc in anumite privinte.. Sigur poate sa para straniu ca eu din Est, unde inca nu prea avem asa ceva - "ma bag ca musca-n lapte" la cei din West, care deja au cel putin o statistica. :)
Tu vei invata de la mine - si eu vreau sa invat de la tine. Aici, in Romania eu personal inca nu am intalnit o casa pasiva adevarata. Poate sunt pe undeva, insa nu sunt promovate la noi.. :?

P.S. Ma tem ca dupa asa tiruri de intrebari nu vei mai vrea sa mai intri pe acest forum.. Atatea intrebari sunt pentru ca ai deschis un subiect foarte interesant.. Indiferent ce solutie de termoizolare vei aproba - oricum te vei incalzi cu soba. Dar, una e sa ai o soba de 1kW si alta sa ai o soba de 5 kW.. dimensiunile, materialele si gabaritele (nu mai vorbesc de consumul de combustibil)..iti vor impune conditii.
Last edited by user_banat_85 on Thu Mar 14, 2013 1:48 pm, edited 2 times in total.

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Soba de Teracota si casa pasiva

Post by user_banat_85 » Thu Mar 14, 2013 1:06 pm

ciine wrote:..In fine inteleg ca se va face fatade ventilate unde R total = 4.36 W/m.k , aceasta rezistenta in Romanie este la limita cred , iar eu stiam ca o casa pasiva are nevoie de R peste 7-8 W/m.k
@ciine, atasez o Anexa de la norma in vigoare in Romania din 01.01.2011.. Insa iti spun sincer ca daca ma iau doar sa asigur respectarea valorilor din Tabel nu pot sa incadrez consumul specific sub 100 kWh/(mp an).. Majoritatea proiectantilor din Romania se limiteaza doar la acest tabel.. dar incet, incet lucrurile se schimba..
Cat priveste casele pasive sunt deacord ca valoarea lui R trebuie sa se apropie de 10 (mp K)/W.. caci la acestea consumul specific trebuie sa fie sub 15 kWh/(mp an).
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

ciine
membru
Posts: 795
Joined: Mon Jul 02, 2012 7:53 am
Location: Valcea
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Soba de Teracota si casa pasiva

Post by ciine » Thu Mar 14, 2013 2:11 pm

Da Andrei , cam asa se se construieste actual in Romania si eu personal consider ca nu este suficient pt cum va evolua pretul energiei pe viitor , norma asta este perimata si trebuie sa progresam , asta daca vrem sa ne ramana bani de o bere , o ciorba de burta si multe altele.

Post Reply