vreau sa fac o soba de teracota vreau ajutor

Cahle, fumuri, teracote, ursoaica.

Moderators: sobe, teracotix

Post Reply
marcel
junior
Posts: 3
Joined: Thu Jun 27, 2013 1:23 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

vreau sa fac o soba de teracota vreau ajutor

Post by marcel » Mon Jul 01, 2013 6:33 pm

buna ziua sunt nou pe aici si va rog ajutatima sa fac o soba de teracota .am avut 2 bucati facute de asa zisi mesteri dar nu au mers si de aceia mam decis sa o fac eu cu ajutorul dumneavoasta .vreau o soba de incalzit dreapta si sa dea randament astept ori ce sfat sugestie .multumesc eu am inteles ceva dar nu stiu cu fumurile . cu poze sau schite ma descurc mai usor
multumesc si astept sugesti

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: vreau sa fac o soba de teracota vreau ajutor

Post by phoenix » Mon Jul 01, 2013 6:51 pm

Bine ai venit Marcel.
Cate cahle ai adica cat de mare o sa fie teracota?

O soba de teracota arata in interior asa

http://sobarul.com/viewtopic.php?p=2111#p2111" onclick="window.open(this.href);return false;

Este important sa vezi ca la interior ai caramida.
In interior poate sa arate asa http://bousya.narod.ru/stove/stove.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

Dincolode nivelul focarului poti sa pui si caramida subtire sau sobinca, daca nu te intereseaza sa mentina caldura 8-10 ore soba.

Daca vrei sa renunti la cahle, vei obtine o soba de zidarie.
Last edited by phoenix on Mon Jul 01, 2013 8:01 pm, edited 2 times in total.

ciobimar
membru special
Posts: 2686
Joined: Wed Jun 27, 2012 12:18 am
Has thanked: 43 times
Been thanked: 12 times

Re: vreau sa fac o soba de teracota vreau ajutor

Post by ciobimar » Mon Jul 01, 2013 7:17 pm

Salut Marcel si bine ai venit ...vrei neapart sa faci o soba de teracota sau mai bine una de caramida performanta si sa o imbraci cu teracota...ma gandesc la cum fac rusii sobele de teracota...poate te intereseaza....

marcel
junior
Posts: 3
Joined: Thu Jun 27, 2013 1:23 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: vreau sa fac o soba de teracota vreau ajutor

Post by marcel » Mon Jul 01, 2013 8:34 pm

ciobimar wrote:Salut Marcel si bine ai venit ...vrei neapart sa faci o soba de teracota sau mai bine una de caramida performanta si sa o imbraci cu teracota...ma gandesc la cum fac rusii sobele de teracota...poate te intereseaza....
multumesc vreau ori ce sa dea randament am 16 coltare si 14 placi si vreo250 de samote de 5 ce imi recomandati sa fac vreau sugesti nu pricep cu fumurile astea

ciobimar
membru special
Posts: 2686
Joined: Wed Jun 27, 2012 12:18 am
Has thanked: 43 times
Been thanked: 12 times

Re: vreau sa fac o soba de teracota vreau ajutor

Post by ciobimar » Mon Jul 01, 2013 8:38 pm

Normal aici este promovat "sistemul clopot" care inlocuieste acele fumuri si da randament mai bun fata de fumuri...

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: vreau sa fac o soba de teracota vreau ajutor

Post by phoenix » Mon Jul 01, 2013 9:40 pm

Marcel, intr-o teracota poti sa ai, fumuri, sistem contraflow sau clopot, asta este evolutia fireasca a sistemelor. Intre fumuri si clopot ai o diferenta de eficienta de 30%...nu e obligatoriu sa faci clopot...faci ce vrei tu. Eu am intrebat cate placi de teracota ai ca sa stiu cat de mare este soba.

marcel
junior
Posts: 3
Joined: Thu Jun 27, 2013 1:23 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: vreau sa fac o soba de teracota vreau ajutor

Post by marcel » Tue Jul 02, 2013 7:26 pm

dan wrote:Marcel, intr-o teracota poti sa ai, fumuri, sistem contraflow sau clopot, asta este evolutia fireasca a sistemelor. Intre fumuri si clopot ai o diferenta de eficienta de 30%...nu e obligatoriu sa faci clopot...faci ce vrei tu. Eu am intrebat cate placi de teracota ai ca sa stiu cat de mare este soba.
am 16 coltare si 14 placi si 250 samota da 5
sunt nou si nu stiu cum sa scriu pe aici dar sper sa invat repede

Bobo
mester sobar
Posts: 1131
Joined: Sun Jul 15, 2012 8:42 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 11 times

Re: vreau sa fac o soba de teracota vreau ajutor

Post by Bobo » Tue Jul 02, 2013 8:09 pm

marcel wrote:
dan wrote:Marcel, intr-o teracota poti sa ai, fumuri, sistem contraflow sau clopot, asta este evolutia fireasca a sistemelor. Intre fumuri si clopot ai o diferenta de eficienta de 30%...nu e obligatoriu sa faci clopot...faci ce vrei tu. Eu am intrebat cate placi de teracota ai ca sa stiu cat de mare este soba.
am 16 coltare si 14 placi si 250 samota da 5
sunt nou si nu stiu cum sa scriu pe aici dar sper sa invat repede
Deocamdata stiu ca ai decit o jumatate de teracota, ba mai putin ca nu ai spus ca ai si borduri sau cornisa. Ce vrei Marcele sa incalzesti cu 1,5 mp de teracota? ca de sptiu si conditiile lui de izolare nu spui nimic. Poate sa iti faca sfintul teracota si tot nu va da caldura pe care o speri.Intre clopote si fumuri este intradevar o diferenta, dar la tine nu se poate face nici de unu,pentru ca nu ai cum . Ar fi o varianta sa iti mai faci rost de 4 placi drepte , si faci soba 3/2,5/4 si lateral faci o coborire pe linha focar, plecind cu fumul din spate in jos nu in sus apoi il duci sus si ascolo faci caum a facvut frizerul cu ala ce avea un singur par in cap(la inceput a avut 3 apoi 2 fire),adica un mic rotocol plimbind fumul pe marginea teracotei de unde iese lateral fata pina la cos, asa cunm crezi tu ca il plimbi mai bine. La tine cu ce ai nu se poate face nici fumuri ,nici clopot,decit un contraflow cu ceva material.Ai luat o soba facuta gata pe care ai dat bani multi,si acum nu stii cum sa o rezolvi.O sa cumperi deferenta sau cumperi una intreaga si o faci,sau faci din caramida cum se propavaduieste pe acest forum.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: vreau sa fac o soba de teracota vreau ajutor

Post by phoenix » Tue Jul 02, 2013 8:25 pm

Scrie pur si simplu. Eu zic, daca tot nu ai cahle, sau palci, complete sa faci o soba de zidarie. Ce spui? Trebuie sa le arati la vecini ca ai teracota sau vrei caldura?

Arata urat soba asta?
http://bousya.narod.ru/stove/stove.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: vreau sa fac o soba de teracota vreau ajutor

Post by phoenix » Tue Jul 02, 2013 8:54 pm

Scrie aici domnule ca mai raspund si colegii.

Ia zi matale, cat vrei sa incalzesti cu soba? Ne pui un plan de la casa cu toata izolatia...sa aflam ce soba ai nevoie. Poti face si o soba la plezneala da daca tot stai in pufoaica in casa sa nu ne barfesti ca te-au invatat prost unii pe un forum, ca e din cauza sobei.

Post Reply