vreau sa fac o soba de teracota vreau ajutor

Cahle, fumuri, teracote, ursoaica.

Moderators: sobe, teracotix

Post Reply
tonyst
senior
Posts: 3687
Joined: Fri Jan 04, 2013 11:11 am
Location: Constanta
Has thanked: 10 times
Been thanked: 14 times

Re: vreau sa fac o soba de teracota vreau ajutor

Post by tonyst » Thu Aug 01, 2013 11:30 am

Latest post of the previous page:

dan wrote:Eu zic, ca cel mia important este ca cele mai multe fumuri , cu temperatura cea mai calda, sa fie catre camera. Apoi cele cu temperatura cea mai mica sa fie catre perete. In rest te poti juca cum doiresti cu fumurile. Daca pui clopote consider ca poti respecta tot aceasta idee.

Ti-am raspuns ca ceilalti vad ca nu o fac. Daca te tin balamalele fa si un focar performant, macar un perete cu aer secundar. Focarul sa fie captusit cu samota subtire macar dar merge si caramida rosie. Daca poti face soba cu subar poti pune in clopote caramida groasa dar daca nu ai cum sa pui subar, sa pui in clopote sau fumuri, sobinca adica sa fie destul de subtire, sa ajunga caldura in camera.

Focarul sa fie ingust, de o caramida latime si adanc cat doresti, alimentarea prin partea lunga. Fata de perete macar 10-15 cm ca sa circule aerul cald in camera.
Multumesc Dan , tot ce spui e important.Vreau cu clopote,soba este intr un laborator , unde am si incalzire pe motorina ( o centrala) .

cheluakame
senior
Posts: 1529
Joined: Sun Nov 11, 2012 7:38 pm
Location: Alexandria
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times
Contact:

Re: vreau sa fac o soba de teracota vreau ajutor

Post by cheluakame » Thu Aug 01, 2013 11:33 am

Si daca nu avem focar performant, soba de teracota cu clopote tot este ok. Importante sunt lemnele uscate si arderea superioara.
Alt lucru important este sa umplem cahlele cu caramida, fie ea subtire sau groasa, nu sa folosim pietre sau mai stiu eu ce colturi de tigla, pentru ca soba sa inmagazineze cat mai multa caldura.
Apoi, trebuie data importanta si reglajului aerului/aerelor. Soba cu clopot are rezistenta hidraulica foarte mica, daca nu reglam corespunzator tirajul, riscam sa pierdem toata caldura pe cos.

tonyst
senior
Posts: 3687
Joined: Fri Jan 04, 2013 11:11 am
Location: Constanta
Has thanked: 10 times
Been thanked: 14 times

Re: vreau sa fac o soba de teracota vreau ajutor

Post by tonyst » Thu Aug 01, 2013 11:56 am

cheluakame wrote:Si daca nu avem focar performant, soba de teracota cu clopote tot este ok. Importante sunt lemnele uscate si arderea superioara.
Alt lucru important este sa umplem cahlele cu caramida, fie ea subtire sau groasa, nu sa folosim pietre sau mai stiu eu ce colturi de tigla, pentru ca soba sa inmagazineze cat mai multa caldura.
Apoi, trebuie data importanta si reglajului aerului/aerelor. Soba cu clopot are rezistenta hidraulica foarte mica, daca nu reglam corespunzator tirajul, riscam sa pierdem toata caldura pe cos.
Focar normal , e cam in viteza treaba . (cum reglam tirajul ? ) multumesc.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: vreau sa fac o soba de teracota vreau ajutor

Post by phoenix » Thu Aug 01, 2013 12:04 pm

Usa de la cenusar atunci, reglajul tirajului. Ar fi fost buna o usa etansa dar asta e, faci cu ce ai in comert. Mai puteai adauga un suber pe cos, daca ai soba in clopote. Find in laborator, nu e pericol sa moara nimeni asfixiat noaptea. Cu suberul ala poiti controla foarte bine tirajul.

cheluakame
senior
Posts: 1529
Joined: Sun Nov 11, 2012 7:38 pm
Location: Alexandria
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times
Contact:

Re: vreau sa fac o soba de teracota vreau ajutor

Post by cheluakame » Thu Aug 01, 2013 12:38 pm

Eu as apela la o usa de cenusar etansa, iar in centrul ei, as da o gaura (cu diametrul calculat pentru cantitatea de aer necesara arderii) si pe aceasta as pune un suber.
Usa de cenusar, avand dimensiuni mari, nu permite o reglare corespunzatoare.

Modificare ulterioara:
Pentru aer secundar preincalzit, puteti apela si la o teava sau o tabla indoita intr-o anumita forma (depinde de focar). Uitati un exemplu la colegul George http://secawildexplorer.wordpress.com/2 ... upgrade-2/" onclick="window.open(this.href);return false;

tonyst
senior
Posts: 3687
Joined: Fri Jan 04, 2013 11:11 am
Location: Constanta
Has thanked: 10 times
Been thanked: 14 times

Re: vreau sa fac o soba de teracota vreau ajutor

Post by tonyst » Thu Aug 01, 2013 1:11 pm

dan wrote:Usa de la cenusar atunci, reglajul tirajului. Ar fi fost buna o usa etansa dar asta e, faci cu ce ai in comert. Mai puteai adauga un suber pe cos, daca ai soba in clopote. Find in laborator, nu e pericol sa moara nimeni asfixiat noaptea. Cu suberul ala poiti controla foarte bine tirajul.
Cred ca siberul pe trecerea spre cos si poate la usa de la cenusar un reglaj mai fin.

tonyst
senior
Posts: 3687
Joined: Fri Jan 04, 2013 11:11 am
Location: Constanta
Has thanked: 10 times
Been thanked: 14 times

Re: vreau sa fac o soba de teracota vreau ajutor

Post by tonyst » Thu Aug 01, 2013 1:14 pm

cheluakame wrote:Eu as apela la o usa de cenusar etansa, iar in centrul ei, as da o gaura (cu diametrul calculat pentru cantitatea de aer necesara arderii) si pe aceasta as pune un suber.
Usa de cenusar, avand dimensiuni mari, nu permite o reglare corespunzatoare.

Modificare ulterioara:
Pentru aer secundar preincalzit, puteti apela si la o teava sau o tabla indoita intr-o anumita forma (depinde de focar). Uitati un exemplu la colegul George http://secawildexplorer.wordpress.com/2 ... upgrade-2/" onclick="window.open(this.href);return false;
Lucruri interesante. multumesc Florin ( cred ca am retinut bine numele, ca nu stiu ce ma fac de miel pe urma )

cheluakame
senior
Posts: 1529
Joined: Sun Nov 11, 2012 7:38 pm
Location: Alexandria
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times
Contact:

Re: vreau sa fac o soba de teracota vreau ajutor

Post by cheluakame » Thu Aug 01, 2013 1:39 pm

E bine ;)

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: vreau sa fac o soba de teracota vreau ajutor

Post by phoenix » Thu Aug 01, 2013 2:28 pm

Daca poti sa-i aduci o teava cu aer de afara. Daca sunt termopane la casa, neaparat sa aduci teava cu aer langa cenusar. Mai bine faci, 4X2 cahle sau 3X2 ca sa ai cat mai putin de taiat. Daca n-ai cahle suficiente pui in spate caramida. Inainte de fumuri sau clopote sa-i faci si un pod sau din focar sa faci un clopot iar podul sa fie din caramida groasa, sa creasca temperatura in focar.

tonyst
senior
Posts: 3687
Joined: Fri Jan 04, 2013 11:11 am
Location: Constanta
Has thanked: 10 times
Been thanked: 14 times

Re: vreau sa fac o soba de teracota vreau ajutor

Post by tonyst » Thu Aug 01, 2013 4:18 pm

Dan wrote: sau din focar sa faci un clopot iar podul sa fie din caramida groasa
Asa am sa fac.

ciobimar
membru special
Posts: 2686
Joined: Wed Jun 27, 2012 12:18 am
Has thanked: 43 times
Been thanked: 12 times

Re: vreau sa fac o soba de teracota vreau ajutor

Post by ciobimar » Thu Aug 01, 2013 9:36 pm

Va salut D-le Ion ...in general structura fumurilor ajuta ca punct de sprijin la sustinerea capacului de sus ...mai demult pe sofpedia D-l Andrei ii explica d-lui Bobo...cum sa priveasca clopotul la realizarea acestui sistem in teracota...explicandu-i sa faca peretii exteriori si doar un canal care corespunde cu cosul in genul furtunului de la vidanja cand trage din fosa ....asta vreau sa va zic si eu ziditi doar exteriorul la clopotul peste focar , captusiti-l cu caramida sa poata acumula caldura si in centru un canal de 13/13 sprijinit pe unul din peretii pe lungime ,deschis jos pe o latura si sus tot pe o latura spre cos in rest ajutor pentru inchiderea boltii -capacului sobei...

Post Reply