vreau sa fac o soba de teracota vreau ajutor

Cahle, fumuri, teracote, ursoaica.

Moderators: sobe, teracotix

Post Reply
ciobimar
membru special
Posts: 2686
Joined: Wed Jun 27, 2012 12:18 am
Has thanked: 43 times
Been thanked: 12 times

Re: vreau sa fac o soba de teracota vreau ajutor

Post by ciobimar » Thu Aug 01, 2013 9:36 pm

Latest post of the previous page:

Va salut D-le Ion ...in general structura fumurilor ajuta ca punct de sprijin la sustinerea capacului de sus ...mai demult pe sofpedia D-l Andrei ii explica d-lui Bobo...cum sa priveasca clopotul la realizarea acestui sistem in teracota...explicandu-i sa faca peretii exteriori si doar un canal care corespunde cu cosul in genul furtunului de la vidanja cand trage din fosa ....asta vreau sa va zic si eu ziditi doar exteriorul la clopotul peste focar , captusiti-l cu caramida sa poata acumula caldura si in centru un canal de 13/13 sprijinit pe unul din peretii pe lungime ,deschis jos pe o latura si sus tot pe o latura spre cos in rest ajutor pentru inchiderea boltii -capacului sobei...

tonyst
senior
Posts: 3687
Joined: Fri Jan 04, 2013 11:11 am
Location: Constanta
Has thanked: 10 times
Been thanked: 14 times

Re: vreau sa fac o soba de teracota vreau ajutor

Post by tonyst » Thu Aug 01, 2013 10:43 pm

ciobimar wrote:Va salut D-le Ion ...in general structura fumurilor ajuta ca punct de sprijin la sustinerea capacului de sus ...mai demult pe sofpedia D-l Andrei ii explica d-lui Bobo...cum sa priveasca clopotul la realizarea acestui sistem in teracota...explicandu-i sa faca peretii exteriori si doar un canal care corespunde cu cosul in genul furtunului de la vidanja cand trage din fosa ....asta vreau sa va zic si eu ziditi doar exteriorul la clopotul peste focar , captusiti-l cu caramida sa poata acumula caldura si in centru un canal de 13/13 sprijinit pe unul din peretii pe lungime ,deschis jos pe o latura si sus tot pe o latura spre cos in rest ajutor pentru inchiderea boltii -capacului sobei...
Multumesc Marine. Parca m ai ghicit , studiam soba lui @nicada si cred ca se apropie de ideea aceasta . Lucruri frumoase , in schimb ne confruntam cu lipsa de materiale mai speciale si de calitate si prea scumpe . Tare mult imi place de copiii acestia , si parca impreuna cu ei intineresc si eu.

Post Reply