Ajutor pentru alegerea solutiei optime

Cahle, fumuri, teracote, ursoaica.

Moderators: sobe, teracotix

Post Reply
liviu-tiutiu
Moderator
Posts: 634
Joined: Tue Nov 13, 2012 2:13 pm
Location: Drobeta Turnu Severin
Has thanked: 7 times
Been thanked: 5 times
Contact:

Re: Ajutor pentru alegerea solutiei optime

Post by liviu-tiutiu » Thu Sep 19, 2013 9:43 am

Latest post of the previous page:

anduvirgil wrote:Daca faci la interior pierzi din inaltimea camerei...daca faci in pod castigi un acumulator de caldura ... ;)
Ai dreptate. Scuze! :D

sandy76
membru
Posts: 839
Joined: Thu Jul 05, 2012 9:30 pm
Location: -La 10 minute de Ploiesti
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Ajutor pentru alegerea solutiei optime

Post by sandy76 » Thu Sep 19, 2013 9:45 am

liviu-tiutiu wrote:
Getodacu wrote: - in pod pun vata minerala de 10 cm (casa are placa)
I-mi dau cu parerea, daca ai placa la casa, ce rol ar avea vata pusa in pod? Nu ar fi mai bine sa faci izolatia la interior cu vata si tavan de rigips?
-Izolatiile se fac pe exteriorul cladirii nu pe interior, pentru ca punctul de roua sa nu fie in placa sau zid ci in izolatie. ;)
Last edited by sandy76 on Thu Sep 19, 2013 9:46 am, edited 1 time in total.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Ajutor pentru alegerea solutiei optime

Post by phoenix » Thu Sep 19, 2013 9:46 am

Se pune izolatia acolo unde se poate cand vorbim de interior dar se cauta solutiile in asa fel incat sa le pui in exteriorul camerelor celor mai utilizate si se previne aparitia condensului/mucegaiului.

anduvirgil
senior
Posts: 3788
Joined: Wed Nov 28, 2012 9:59 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 17 times

Re: Ajutor pentru alegerea solutiei optime

Post by anduvirgil » Thu Sep 19, 2013 9:51 am

dan wrote:Se pune izolatia acolo unde se poate cand vorbim de interior dar se cauta solutiile in asa fel incat sa le pui in exteriorul camerelor celor mai utilizate si se previne aparitia ondensului/mucegaiului.
Prevenirea condensului si implicit a mucegaiului se face si printr-o ventilatie corespunzatoare a incaperilor....si nu vorbesc de sisteme de ventilatie.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Ajutor pentru alegerea solutiei optime

Post by phoenix » Thu Sep 19, 2013 9:55 am

Stiu, stiu dar ideea este ca pui cat mai putina izolatie in interior spre deloc daca se poate...daca este totusi la etaj camera locuita undeva trebuie sa pui izolatia...deci o pui in camera cea mai putin locuita daca se poate...daca nu tavan fals si calculat cu cap cum se pune izolatia in tavan.

Getodacu
junior
Posts: 15
Joined: Mon Sep 16, 2013 4:41 pm
Location: Ramnicu Valcea
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Ajutor pentru alegerea solutiei optime

Post by Getodacu » Thu Sep 19, 2013 10:19 am

dan wrote:Stiu, stiu dar ideea este ca pui cat mai putina izolatie in interior spre deloc daca se poate...daca este totusi la etaj camera locuita undeva trebuie sa pui izolatia...deci o pui in camera cea mai putin locuita daca se poate...daca nu tavan fals si calculat cu cap cum se pune izolatia in tavan.
Casa este pe un etaj, iar podul nelocuibil, si asa or sa fie si pe viitor. Cat despre posibilitatea de a izola pe interior ... inaltimea casei este de 2,20 m, daca mai si izolez ... ma sterg pe chelie :D

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Ajutor pentru alegerea solutiei optime

Post by phoenix » Thu Sep 19, 2013 10:23 am

Atunci izolatie in pod, cat poti de multa, pana in 40 de cm...macar 20.

ciine
membru
Posts: 795
Joined: Mon Jul 02, 2012 7:53 am
Location: Valcea
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Ajutor pentru alegerea solutiei optime

Post by ciine » Thu Sep 19, 2013 10:37 am

Izolatie in pod minim 25cm cu ce vrei dumneata , izolatie pe peretii exteriori cel punin inca 10 cm care se poate aplica peste ce ai acum cu strat continu de adeziv si dibluri corespunzatoare.
Calitatea la geamul termopan conteaza foarte mult , trebuie sa optati pt geam low-e cu gaz inert cu 3 straturi sau clasic cu coeficient de pierderi cit mai mic sub 1,1w/mk.
Daca tot spargeti sapa trebuie sa vedeti din ce este umplutura si daca e cazul trebuie total refacuta .Este bine si 5 cm de extrudat decit nimic. Tot acum trebuie sa luati in calcul fundatia pt viitoarea soba impreuna cu cosul aferent

Cu toate acestea trebuie sa faceti un calcul energetic al cladirii sa vedem unde va incadrati si sa alegem o solutie

Getodacu
junior
Posts: 15
Joined: Mon Sep 16, 2013 4:41 pm
Location: Ramnicu Valcea
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Ajutor pentru alegerea solutiei optime

Post by Getodacu » Thu Sep 19, 2013 11:34 am

ciine wrote:izolatie pe peretii exteriori cel punin inca 10 cm care se poate aplica peste ce ai acum cu strat continu de adeziv si dibluri corespunzatoare.
Asa da, mai bine decat sa dau jos si sa pun alta ;)
ciine wrote: Calitatea la geamul termopan conteaza foarte mult , trebuie sa optati pt geam low-e cu gaz inert cu 3 straturi sau clasic cu coeficient de pierderi cit mai mic sub 1,1w/mk.
Din ce mi-au zis cei de la aplast, coeficientul este de 0,9 la dual protect.
ciine wrote: Tot acum trebuie sa luati in calcul fundatia pt viitoarea soba impreuna cu cosul aferent
Exact, dar pentru asta ar trebui sa stiu dimensiunea si forma sobei, tipul (teracota sau caramida), nu? Plus ca pe ideea pe care am mers si se vede in schita casei facuta de mine si completata foarte bine de avro
schema casa.JPG
trebuie decupati si niste pereti, acest lucru facandu-se tot la spargerea sapei (sau gresesc?).
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

ciine
membru
Posts: 795
Joined: Mon Jul 02, 2012 7:53 am
Location: Valcea
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Ajutor pentru alegerea solutiei optime

Post by ciine » Thu Sep 19, 2013 12:41 pm

Te hotarasti cu amplasarea finala ( in centrul cladirii este cea mai favorabila , studiezi ce tip de fundatie ai la ziduri in locul amplasamentului si ar trebui sa iei in calcul , eventual sa distribui pe acesta fundatie in jur de 6 tone pt o suprafata de 2/2 m2, chiar daca soba nu va avea aceste dimensiuni, indiferent ce tip de material folosesti la soba , chiar si in cazul teracotei trebuie sa ai o masa de acumulare suficienta pt un confort
Ideea e ca dupa demolarea zidurilor trebuie sa distribui greutatea de la arcade pe o fundatie corect calculata pt a nu avea surprize , astfel se poate sa fie nevoie de consolidarea cele pe care o ai in momentul de fata

Getodacu
junior
Posts: 15
Joined: Mon Sep 16, 2013 4:41 pm
Location: Ramnicu Valcea
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Ajutor pentru alegerea solutiei optime

Post by Getodacu » Thu Sep 19, 2013 3:12 pm

ciine wrote:eventual sa distribui pe acesta fundatie in jur de 6 tone pt o suprafata de 2/2 m2
Presupun ca, la tonajul asta, e vorba de soba de caramida. Desi arata mult mai bine soba de caramida comparativ cu cea de teracota, ma limitez la teracota. Pentru o soba de caramida, intr-o viata ulterioara sau daca o sa castig la loto, o sa fac intai soba si apoi in jurul ei casa :lol:

Post Reply