Ajutor pentru alegerea solutiei optime

Cahle, fumuri, teracote, ursoaica.

Moderators: sobe, teracotix

Getodacu
junior
Posts: 15
Joined: Mon Sep 16, 2013 4:41 pm
Location: Ramnicu Valcea
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Ajutor pentru alegerea solutiei optime

Post by Getodacu » Thu Sep 19, 2013 3:12 pm

Latest post of the previous page:

ciine wrote:eventual sa distribui pe acesta fundatie in jur de 6 tone pt o suprafata de 2/2 m2
Presupun ca, la tonajul asta, e vorba de soba de caramida. Desi arata mult mai bine soba de caramida comparativ cu cea de teracota, ma limitez la teracota. Pentru o soba de caramida, intr-o viata ulterioara sau daca o sa castig la loto, o sa fac intai soba si apoi in jurul ei casa :lol:

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Ajutor pentru alegerea solutiei optime

Post by phoenix » Thu Sep 19, 2013 3:17 pm

Ca greutate o soba de caramida este mai grea cam cu 2/3 sau doar cu 50%, depinde de cum e facuta teracota. Asa ca tot vei avea nevoie de macar 2 tone sustinere, daca vorbim de acelasi necesar termic.

ciine
membru
Posts: 795
Joined: Mon Jul 02, 2012 7:53 am
Location: Valcea
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Ajutor pentru alegerea solutiei optime

Post by ciine » Thu Sep 19, 2013 5:41 pm

dan wrote:Ca greutate o soba de caramida este mai grea cam cu 2/3 sau doar cu 50%, depinde de cum e facuta teracota. Asa ca tot vei avea nevoie de macar 2 tone sustinere, daca vorbim de acelasi necesar termic.
Plus greutatea cosului.
Presupun ca, la tonajul asta, e vorba de soba de caramida. Desi arata mult mai bine soba de caramida comparativ cu cea de teracota, ma limitez la teracota. Pentru o soba de caramida, intr-o viata ulterioara sau daca o sa castig la loto, o sa fac intai soba si apoi in jurul ei casa
Domnule draga , tocmai acesta greutate va ofera confortul in casa, asa ca mai reflectati.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Ajutor pentru alegerea solutiei optime

Post by phoenix » Thu Sep 19, 2013 5:46 pm

O soba urata de 1200 de caramizi se face cu 20 de milioane...asa ca nu e asa scumpa...mai trebuie o usa etansa si e ok.

sandy76
membru
Posts: 839
Joined: Thu Jul 05, 2012 9:30 pm
Location: -La 10 minute de Ploiesti
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Ajutor pentru alegerea solutiei optime

Post by sandy76 » Thu Sep 19, 2013 8:23 pm

dan wrote:O soba urata de 1200 de caramizi se face cu 20 de milioane...asa ca nu e asa scumpa...mai trebuie o usa etansa si e ok.
Cu poti sa faci dintr-o usa normala una etansa?
-Pe aia cumparata deja etansa o stiu si eu.
-Tu cum ai facut Dane? :?

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Ajutor pentru alegerea solutiei optime

Post by phoenix » Thu Sep 19, 2013 8:30 pm

Nu este etansa nici in visele mele. Am mai facut niste teste si fara usa etanse la soba de zidarie in clopoite e o poveste. M-am pacalit cu soba lui Nicada ca s-ar putea usa normala neetansa...nu e cazul sobelor de zidarie cu cale directa...calea directa merge multumitor iar cand o inchid mai brusc intra fum in camera+controlul deficitar al arderii...

Deci o usa facuta ca meseriasul ciine altfel ai facut treaba de mantuiala.

avro
senior
Posts: 2243
Joined: Tue Dec 25, 2012 2:25 pm
Location: Pascani, Cahul, RM
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Ajutor pentru alegerea solutiei optime

Post by avro » Thu Sep 19, 2013 8:47 pm

dan wrote:Nu este etansa nici in visele mele. Am mai facut niste teste si fara usa etanse la soba de zidarie in clopoite e o poveste. M-am pacalit cu soba lui Nicada ca s-ar putea usa normala neetansa...nu e cazul sobelor de zidarie cu cale directa...calea directa merge multumitor iar cand o inchid mai brusc intra fum in camera+controlul deficitar al arderii...

Deci o usa facuta ca meseriasul ciine altfel ai facut treaba de mantuiala.
Am facut mai multe sobe in clopote de diferite dimensiuni si componenta insa nimeni nu s-a plins de fum. Usile sunt obisnuite de pe piata. Eu cred ca la tine e problema in cos. Sobele in clopote de obicei au tiraj mai bun ca cele cu canale.

avro
senior
Posts: 2243
Joined: Tue Dec 25, 2012 2:25 pm
Location: Pascani, Cahul, RM
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Ajutor pentru alegerea solutiei optime

Post by avro » Thu Sep 19, 2013 8:49 pm

Da, daca doresti ardere prelungita atunci normal ca fara usa etansa nu vei avea control asupra arderii.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Ajutor pentru alegerea solutiei optime

Post by phoenix » Thu Sep 19, 2013 8:59 pm

Eu nu pot avea cos de 5 metri...nu am cum. La un cos de 2 metri poti fara fum?
+ ca soba asta a fost gandita la milimetru pentru ardere prelungita. Daca faceam un orificiu mic pentru aer si orificii mari de evacuare+ cos puternic mergea cum spuneai tu.

avro
senior
Posts: 2243
Joined: Tue Dec 25, 2012 2:25 pm
Location: Pascani, Cahul, RM
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Ajutor pentru alegerea solutiei optime

Post by avro » Thu Sep 19, 2013 9:05 pm

dan wrote:Eu nu pot avea cos de 5 metri...nu am cum. La un cos de 2 metri poti fara fum?
+ ca soba asta a fost gandita la milimetru pentru ardere prelungita. Daca faceam un orificiu mic pentru aer si orificii mari de evacuare+ cos puternic mergea cum spuneai tu.
Pentru doi metri se poate numai in cazul in care dai pe cos peste 150 de grade, ma gindesc eu, dar cum tu scoti 50 de grade atunci normal ca nu ai tiraj suficient cu un cos de 2m. Cosul e motorul agregatului, asa ca trebuie dimensionat in functie de 'incarcatura' pe care o are de dus. Asa ca puneti si tu un cos mai inalt si vei scapa de efecte secundare.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Ajutor pentru alegerea solutiei optime

Post by phoenix » Thu Sep 19, 2013 9:09 pm

La o casa de 3 metri si ceva nu pot pune un cos de 5-7 metri...e mai ieftina o usa.

Post Reply