refacere soba de teracota

Cahle, fumuri, teracote, ursoaica.

Moderators: sobe, teracotix

toogsy
junior
Posts: 95
Joined: Thu Jul 25, 2013 4:30 pm
Location: Focsani
Has thanked: 0
Been thanked: 0

refacere soba de teracota

Post by toogsy » Wed Sep 25, 2013 9:36 am

Buna ziua la toata lumea,

Dupa cum povesteam intr-un alt topic am de refacut o soba de teracota de 2,5x3x7, cu polite pe randurile 4 si 5. Camera de incalzit este de ~ 4x4x3.5, cu doi pereti exteriori in curs de izolare (5 cm polistiren; stiu ca ar trebui 10, dar bugetul e "strans"), 2 interiori spre camere neincalzite (daca iese teracota o una va avea o plita micuta din zidarie), tavan in curs de izolare si el cu vata minerala (sper 10cm), dusumea de lemn (aici nu prea pot face nimic deocamdata).
Am rugamintea sa aruncati o privire peste schita atasata si sa daca se poate sa imi spuneti parerile voastre.
Nu luati in seama diverse "inginerii" gen priza de aer secundar din stanga sobei (insipirata din alt topic de aici de pe forum) sau planul inclinat de la baza focarului. Executia va fi cat se poate de simpla, dat fiind atat timpul inaintat cat si "maiestria" si experienta subsemnatului (incepator "absolut").
Clopotele sunt in numar de doua, paralele, peste tavanul focarului. Vor fi "imbracate" cu caramida subtire, primul clopot va fi cu caramida refractara iar cel de-al doilea din semisamota (multumesc @cheluakame pentru sfaturii!).
Materialele folosite vor fi, in afara de caramida simpla pentru baza, refractara groasa si subtire si semisamota subtire, sarma pentru sobe (am gasit la un magazin de fierarie) si argila care a fost inmuiata, cernuta si acum e in curs de decantare (aici am o problema cu vremea, nu prea tine cu mine).

Multumesc!

PS. In schita zidaria este in layer-ul principal, iar placile de teracota si peretii camerei in alte layer-e, pot fi ascunse.
PS2. Aerul secundar va fi dat prin cenusar.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

cheluakame
senior
Posts: 1529
Joined: Sun Nov 11, 2012 7:38 pm
Location: Alexandria
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times
Contact:

Re: refacere soba de teracota

Post by cheluakame » Thu Sep 26, 2013 10:56 pm

@toogsy, nu o lua in nume de rau, insa cred ca ar raspunde mai multa lume daca ai salva proiectul ca o versiune mai veche de sketch-up.
Eu am versiunea 8, si nu pot deschide proiectul, ca de altfel multi alti utilizatori de aici.

Da-i "Save as" la proiect si selecteaza sketch-up 7 sau 8 :)
Succes

toogsy
junior
Posts: 95
Joined: Thu Jul 25, 2013 4:30 pm
Location: Focsani
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: refacere soba de teracota

Post by toogsy » Thu Sep 26, 2013 11:33 pm

:oops:
Scuze!

Sper sa fie in regula acum. L-am testat cu versiunea 8.

O seara buna!
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

stelica_33
membru
Posts: 657
Joined: Fri Dec 14, 2012 5:49 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 0

Re: refacere soba de teracota

Post by stelica_33 » Thu Sep 26, 2013 11:48 pm

toogsy wrote::oops:
Scuze!

Sper sa fie in regula acum. L-am testat cu versiunea 8.

O seara buna!
Moldovene ai dat de dracu'.
Te inhami la doua lucruri mari si complicate
1-treacota,care nu e asa de usor de zidit ca si caramida
2-focarul
Nu stiu ce stii tu sa faci in viata de zi cu zi,dar daca nu stii a tine mistria si flexul in mina..e grele
Mai vrei si plita...in cealalta camera...
Ai de studiat soba colegului Vali,iar pt ''hibrid'',adica si plita poti arunca o privire si la colegul Liviu

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: refacere soba de teracota

Post by phoenix » Thu Sep 26, 2013 11:54 pm

Haide mai Stelica...cu putina bunovointa se muta muntii din loc. Cunosc personal oameni lipsiti de talent care au facut si ei o soba (vezi userul dan :) )

toogsy
junior
Posts: 95
Joined: Thu Jul 25, 2013 4:30 pm
Location: Focsani
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: refacere soba de teracota

Post by toogsy » Fri Sep 27, 2013 12:04 am

:) Multumesc de incurajari! Si daca o fi asa de negru ala peste care am dat, fac vatra in mijlocul camerei si deschid geamul.

cheluakame
senior
Posts: 1529
Joined: Sun Nov 11, 2012 7:38 pm
Location: Alexandria
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times
Contact:

Re: refacere soba de teracota

Post by cheluakame » Fri Sep 27, 2013 1:11 am

Este destul de bun proiectul. Am vazu in celalalt topic ca spuneati ceva de raport 3/4 sau 3/8, nu mai stiu exact. Din cate tin minte, acest raport se aplica clopotelor suprapuse, nu celor paralele :).

Calculeaza cu calculatorul lui flavius focarul si orificiile si da-i bataie ca bate iarna-n poarta ;)

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: refacere soba de teracota

Post by user_banat_85 » Fri Sep 27, 2013 11:03 am

stelica_33 wrote:..Moldovene ai dat de dracu'...
:lol: Ia-uzi cine zice.. Eu stieam ca "corb la corb nu-i scoate ochii".. Da d-ta - "dai intr-ai tai ca strainii sa fuga!".. :lol: :lol:

toogsy
junior
Posts: 95
Joined: Thu Jul 25, 2013 4:30 pm
Location: Focsani
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: refacere soba de teracota

Post by toogsy » Fri Sep 27, 2013 11:06 am

:(( Mi-am prins urechile in calculatorul cu pricina. Pot incerca doar sa introduc dimensiunile focarului (lungime/latime) si si ale suprafetei sobei (inaltime/latime) dupa care sa modific diversi parametri pana obtin inaltimea focarului meu, respectiv lungimea activa a sobei.
Pot incerca sa calculez invers, de la dimensiunile date (L,l,h focar). Calculez volumul teoretic maxim de lemn pe care il pot baga pe usa sobei (ex. inaltimea usii x suprafata focar), volumul util de lemn (pot aplica 0.66 ca la ster <-> mc?), masa utila a lemnului (densitate: am gasit pt fag de ex. de la 0.75 (uscat) la 0.95 (verde), in cazul meu 0.8 - 0.85 :| ), lemne pe care le ard intr-un interval de timp (tinand cont de puterea calorica a lemnului si a randamentului focarului). Functie de lemnele in cauza calculez necesarul de aer, sectiunile primar si secundar, si sectiunea de iesire a gaselor din focar.
E corect asa?

Multumesc,

Ginel

stelica_33
membru
Posts: 657
Joined: Fri Dec 14, 2012 5:49 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 0

Re: refacere soba de teracota

Post by stelica_33 » Fri Sep 27, 2013 8:39 pm

lisapet wrote:
stelica_33 wrote:..Moldovene ai dat de dracu'...
:lol: Ia-uzi cine zice.. Eu stieam ca "corb la corb nu-i scoate ochii".. Da d-ta - "dai intr-ai tai ca strainii sa fuga!".. :lol: :lol:
Ati vazut corb blond cu ochi albastri? :lol:
Nu am vrut sa sperii omul,am spus-o din prisma mea,caci scaraoschi deja din negru devine gri :lol:

Post Reply