Ajutor sfaturi soba.

Cahle, fumuri, teracote, ursoaica.

Moderators: sobe, teracotix

Post Reply
user_banat_63
senior
Posts: 1535
Joined: Thu Jun 21, 2012 2:37 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Ajutor sfaturi soba.

Post by user_banat_63 » Fri Jan 17, 2014 1:00 am

Latest post of the previous page:

cheluakame wrote:
Soba este facuta pentru un prieten. A fost prima mea "lucrare".
Ok.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Ajutor sfaturi soba.

Post by phoenix » Fri Jan 17, 2014 1:03 am

Teoria ca teoria...dar cand intram in amestecuri de nisip si argila cred ca voi meseriasii puteti scrie o carte...cred ca pot face 10 sobe si sa crape toate...cu argila am avut mereu pb, inca de la inceput...ia Dane de oriunde ca e ok...aiurea...
Nu ne arati si o poza cu toata soba Florine? Sau ne-ai aratat si n-am vazut eu?

cheluakame
senior
Posts: 1529
Joined: Sun Nov 11, 2012 7:38 pm
Location: Alexandria
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times
Contact:

Re: Ajutor sfaturi soba.

Post by cheluakame » Fri Jan 17, 2014 1:20 am

A fost pusa Dane.
Finisata cu piatra inca nu am, astept de ceva vreme si restul pozelor de la prieten.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Ajutor sfaturi soba.

Post by phoenix » Fri Jan 17, 2014 8:45 am

Multumesc Florin! Daca se vad niste imperfectiuni la zidarie sa stie lumea ca zidaria cu caramizi de genul asta nu e usoara deloc, caramizile au tot felul de imperfectiuni si dimensiuni.

Bobo
mester sobar
Posts: 1131
Joined: Sun Jul 15, 2012 8:42 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 11 times

Re: Ajutor sfaturi soba.

Post by Bobo » Fri Jan 17, 2014 1:29 pm

dan wrote:Multumesc Florin! Daca se vad niste imperfectiuni la zidarie sa stie lumea ca zidaria cu caramizi de genul asta nu e usoara deloc, caramizile au tot felul de imperfectiuni si dimensiuni.
De unde o fi luat caramida
vasilemet de face semineul ala ca prea le pune la ata? dumnealui fiind di Bucuresti

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Ajutor sfaturi soba.

Post by phoenix » Fri Jan 17, 2014 1:37 pm

Ar fi trebuit sa lucrezi cu rosturi mai mari ca sa poti jongla cu liniile drepte...daca veneai Florine la Cristuru si vedeai rosturile de la soba lui Csomi valorau cat tone de forum...ma uit la soba mea care are rosturi diferite ca marime si imi pare rau ca am facut rosturi asa mici uneori. Ca in final lumea ne taxeaza la aspect...atata poate sa inteleaga atata ne taxeaza...

cheluakame
senior
Posts: 1529
Joined: Sun Nov 11, 2012 7:38 pm
Location: Alexandria
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times
Contact:

Re: Ajutor sfaturi soba.

Post by cheluakame » Fri Jan 17, 2014 6:48 pm

Dane, ca sa fiu sincer, m-au interesat rosturi cat mai mici pentru a nu sta cu grija ca va crapa. Dupa cum am spus, a fost placata cu piatra natur si rosturile sau imperfectiunile au disparut.
Daca nu se placa sau tencuia, atunci altfel stateau lucrurile, adica, nu acceptam sa fac soba pe cant cu astfel de caramizi.

Oricum, este posibil ca in poza sa para si grosimi diferite ale rosturilor caci nu au fost curatate cum ar trebui. Doar luat excesul si atat.

Bobo
mester sobar
Posts: 1131
Joined: Sun Jul 15, 2012 8:42 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 11 times

Re: Ajutor sfaturi soba.

Post by Bobo » Fri Jan 17, 2014 7:26 pm

[quote="csomi"][quote="cheluakame"]


Am mai citit in cartea sobarului. despre mortarul de argila folosit la teracote. Este cam ce am spus eu. La sobele de zidarie este cam tot la fel numai ca ar fi bine ca pamintul sa fie ca cel din caramida(aiureala) dar ppate fi daca sunt caramizile facute pe plan local. Caramida se baga in apa pina nu mai sfiriie 5-10 secunde. Samota la focar se umezeste, nisip se baga mai putin, eventual in locul lui se pune praf de samota. (nu stiu daca se intareste cu praf de samota,nu am folosit) Nu se pune sare,var ciment la zidit.Pentru driscuirea sobei de zidarie se foloseste mortar din:o parte argila, doua parti nisip 1/10 parte fire de azbest,1/10 parte ciment, si mai spun eu altii baga si par de capra. -pag 141-148 si mai departe. Placarea cu faianta ii mareste puterea si se face cu mortar normal sau cu ce este acum CM17.

oli
junior
Posts: 42
Joined: Sun Jan 05, 2014 11:08 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Ajutor sfaturi soba.

Post by oli » Fri Jan 17, 2014 7:30 pm

:crazy: :crazy: :crazy: "Tocmai mi-am bubuit o soba pentru ca s-a stins si am reaprins-o relativ repede insa mai avea ceva gaze in fumuri sus si s-a daramat in fata mea"
Am gasit poastarea asta in alta parte, si nu imi vine sa cred ca se poate intampla asa ceva, omu nu spune daca soba era pe gaz sau pe lemne, eu inca mai sper ca era pe gaz......................

liviu-tiutiu
Moderator
Posts: 634
Joined: Tue Nov 13, 2012 2:13 pm
Location: Drobeta Turnu Severin
Has thanked: 7 times
Been thanked: 5 times
Contact:

Re: Ajutor sfaturi soba.

Post by liviu-tiutiu » Fri Jan 17, 2014 8:09 pm

oli wrote::crazy: :crazy: :crazy: "Tocmai mi-am bubuit o soba pentru ca s-a stins si am reaprins-o relativ repede insa mai avea ceva gaze in fumuri sus si s-a daramat in fata mea"
Am gasit poastarea asta in alta parte, si nu imi vine sa cred ca se poate intampla asa ceva, omu nu spune daca soba era pe gaz sau pe lemne, eu inca mai sper ca era pe gaz......................
Cu siguranta era pe gaz.Nu ai sa vezi soba pe lemne bubuita.D-ne fereste de asa ceva.Putea sa nu mai existe sansa de a ne inpartasi patania.

sandy76
membru
Posts: 839
Joined: Thu Jul 05, 2012 9:30 pm
Location: -La 10 minute de Ploiesti
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Ajutor sfaturi soba.

Post by sandy76 » Fri Jan 17, 2014 8:46 pm

liviu-tiutiu wrote:
oli wrote::crazy: :crazy: :crazy: "Tocmai mi-am bubuit o soba pentru ca s-a stins si am reaprins-o relativ repede insa mai avea ceva gaze in fumuri sus si s-a daramat in fata mea"
Am gasit poastarea asta in alta parte, si nu imi vine sa cred ca se poate intampla asa ceva, omu nu spune daca soba era pe gaz sau pe lemne, eu inca mai sper ca era pe gaz......................
Cu siguranta era pe gaz.Nu ai sa vezi soba pe lemne bubuita.D-ne fereste de asa ceva.Putea sa nu mai existe sansa de a ne inpartasi patania.
-Se poate si cu lemne daca fumega destul si se aprinde cand vrea el(focul).
-Am avut o asemenea explozie la soba de teracota, adevarat, a fost pus rumegus peste jar si mai tarliu s-a produs un zgomot infundat iar etajerele si capacul s-au deplasat putin in sus iar prin crapaturile create a iesit fum. :crazy:
-Atunci era spre primavara lui 2012.

Post Reply