soba in 5 fumuri

Cahle, fumuri, teracote, ursoaica.

Moderators: sobe, teracotix

sobbar
junior
Posts: 1
Joined: Wed Sep 03, 2014 9:40 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: soba in 5 fumuri

Post by sobbar » Thu Sep 04, 2014 1:42 pm

Latest post of the previous page:

Buna ziua, imi poate cineva da un sfat cum sa fac fumurile la soba asta.

Ala rosu este hornul. Tot ce e gri e soba vazuta de sus fara fumuri.

Multumesc anticipat.

PS. E ok ca dintr-un fum in alt fum sa fie diferenta de nivel, adica tirajul sa coboare? De ex din fumul 1 care urmeaza dupa focar, fumul sa coboare cam 1/3 in fumul al doilea?
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

admin_1234
Admin
Posts: 1705
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:02 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: soba in 5 fumuri

Post by admin_1234 » Thu Sep 04, 2014 2:49 pm

Pai faceti in asa fel incat fumul sa iasa in ultimul canal pe jos si apoi intra in cos. Deci iese pe la primul canal, coboara la al doilea, urca la al treilea, cobboara la al 4-lea si...+intra pe jos in ultimul canal.
In poza aveti 7 fumuri dar e valabil si pentru 5 fumuri.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Bobo
mester sobar
Posts: 1131
Joined: Sun Jul 15, 2012 8:42 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 11 times

Re: soba in 5 fumuri

Post by Bobo » Thu Sep 04, 2014 8:29 pm

[quote="sobbar"

PS. E ok ca dintr-un fum in alt fum sa fie diferenta de nivel, adica tirajul sa coboare? De ex din fumul 1 care urmeaza dupa focar, fumul sa coboare cam 1/3 in fumul al doilea?[/quote]


Poti sparge toate fumurile ,sa le cobori cit vrei sau sa le urci cit vrei , important este ca la baza fiecaruia sa fie orificii de comunicare sau la maxima inaltime. In tot labirintul de fumuri unul sa ramina intreg care sa aibe intrarea la maxim jos ---ultimul--- sau intrarea in cos la acel nivel ca la unele sobe rusesti.

Aopoi explica de ce vrei sa coboare nu mai partial poate ai vreun cuptor implementat acolo sau ce alceva. mai da detalii si de dimensiunea sobei spatiu interior unde faci fumurile.

Fane9506
junior
Posts: 38
Joined: Sun Feb 01, 2015 11:24 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Re: soba in 5 fumuri

Post by Fane9506 » Sun Oct 25, 2015 9:32 pm

Salut ! e bine ca mai face cineva si sobe de teracota batranesti cu fumuri verticale ca pe-aici toti au trecut la sobe de caramida cu clopote si alte minuni. Acum vin si eu cu o intrebare , cu fumurile stiu cum sta treaba , DAR INTRE CELE DOUA PODURI CE DISTANTA AR TREBUI SA LAS ? O CARAMIDA DE ȘAMOTĂ PUSĂ PE ORIZONTAL E OK SAU TREBUIE DOUĂ ?

Bobo
mester sobar
Posts: 1131
Joined: Sun Jul 15, 2012 8:42 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 11 times

Re: soba in 5 fumuri

Post by Bobo » Mon Oct 26, 2015 3:35 pm

Fane9506 wrote:Salut ! e bine ca mai face cineva si sobe de teracota batranesti cu fumuri verticale ca pe-aici toti au trecut la sobe de caramida cu clopote si alte minuni. Acum vin si eu cu o intrebare , cu fumurile stiu cum sta treaba , DAR INTRE CELE DOUA PODURI CE DISTANTA AR TREBUI SA LAS ? O CARAMIDA DE ȘAMOTĂ PUSĂ PE ORIZONTAL E OK SAU TREBUIE DOUĂ ?
La o teracota de 2/3 cahle, la care se fac 5 fumuri,intre poduri las inaltime --distanta-- de 12-14 cm eventual un dop in spate pentru curatirea intoarcerii sau sa
se poata curata prin focar,

Fane9506
junior
Posts: 38
Joined: Sun Feb 01, 2015 11:24 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Re: soba in 5 fumuri

Post by Fane9506 » Sat Jan 09, 2016 11:14 pm

GEO , poti da mai multe detalii despre soba aia făcută în perete ? E pe structura clasică? 2 poduri/ bolți , 5 canale/ fumuri . Poți să faci așa un desen să văd și eu cum e în interior?

MirceaN
junior
Posts: 2
Joined: Mon Sep 19, 2016 5:55 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: soba in 5 fumuri

Post by MirceaN » Mon Sep 19, 2016 8:11 am

Domnilor va rog sa-mi spuneti si mie cu ce acoperiti o clasica soba din teracota cu 5 fumuri.
Am fost nevoit sa descopar o astfel de soba pt a o curata temeinic ... zic eu ... si nu as mai vrea sa o acopar iar cu tigle lipite cu mortar de argila ( asa cum era pana acum ) deoarece ar necesita foarte multe lipituri si astfel as avea riscul de a crapa lipiturile ... cu urmarile prea bine stiute si experimentate pana acum.
Va intreb : as putea oare sa o acopar cu altceva ? Poate o placa de marmura sau alt material care sa reziste la temperatura fara sa se dilate ... si pe care sa-l lipesc doar pe conturul sobei cu acel mortar ? Ce parere aveti ? :think: O sugestie ... ceva ? Multumesc anticipat.

tonyst
senior
Posts: 3687
Joined: Fri Jan 04, 2013 11:11 am
Location: Constanta
Has thanked: 10 times
Been thanked: 14 times

Re: soba in 5 fumuri

Post by tonyst » Mon Sep 19, 2016 12:04 pm

MirceaN wrote:Domnilor va rog sa-mi spuneti si mie cu ce acoperiti o clasica soba din teracota cu 5 fumuri.
Am fost nevoit sa descopar o astfel de soba pt a o curata temeinic ... zic eu ... si nu as mai vrea sa o acopar iar cu tigle lipite cu mortar de argila ( asa cum era pana acum ) deoarece ar necesita foarte multe lipituri si astfel as avea riscul de a crapa lipiturile ... cu urmarile prea bine stiute si experimentate pana acum.
Va intreb : as putea oare sa o acopar cu altceva ? Poate o placa de marmura sau alt material care sa reziste la temperatura fara sa se dilate ... si pe care sa-l lipesc doar pe conturul sobei cu acel mortar ? Ce parere aveti ? :think: O sugestie ... ceva ? Multumesc anticipat.
Depinde de buget , chiar eu scriam pe undeva de o oferta la o placa de vermiculita 1000 x610 x30 = 80 lei fara TVA si 23 lei transportul , e usoara termoizolatoare etc , etc .
Nu stiu daca merita , tigla ce are ?

MirceaN
junior
Posts: 2
Joined: Mon Sep 19, 2016 5:55 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: soba in 5 fumuri

Post by MirceaN » Tue Sep 20, 2016 1:49 pm

Nu bugetul ar fi problema ...
Am scris mai sus care cred eu ca sunt dezavantajele tiglei : dimensiunea prea mica a tiglelor in raport cu cupola sobei.
Placa acea de vermiculita poate fi taiata usor ? Cu ce se taie ? Sau exista pe undeva vre-o oferta de placa taiata la dimensiunile solicitate de client ?
Si mai spune-mi te rog daca stii : sigur placa aceea nu-si va modifica forma sub actiunea directa a celor cateva sute de grade din gazele fierbinti ce ajung in partea superioara a sobei ?
Multumesc anticipat. :think:

tonyst
senior
Posts: 3687
Joined: Fri Jan 04, 2013 11:11 am
Location: Constanta
Has thanked: 10 times
Been thanked: 14 times

Re: soba in 5 fumuri

Post by tonyst » Tue Sep 20, 2016 5:50 pm

MirceaN wrote:Nu bugetul ar fi problema ...
Am scris mai sus care cred eu ca sunt dezavantajele tiglei : dimensiunea prea mica a tiglelor in raport cu cupola sobei.
Placa acea de vermiculita poate fi taiata usor ? Cu ce se taie ? Sau exista pe undeva vre-o oferta de placa taiata la dimensiunile solicitate de client ?
Si mai spune-mi te rog daca stii : sigur placa aceea nu-si va modifica forma sub actiunea directa a celor cateva sute de grade din gazele fierbinti ce ajung in partea superioara a sobei ?
Multumesc anticipat. :think:
Se taie ca BCA ul si este termoizolatoare si rezista la temperaturi mari , mai putin la socuri mecanice , nu cred ca arunca cineva cu pietre pe soba ......!?

tonyst
senior
Posts: 3687
Joined: Fri Jan 04, 2013 11:11 am
Location: Constanta
Has thanked: 10 times
Been thanked: 14 times

Re: soba in 5 fumuri

Post by tonyst » Tue Sep 20, 2016 5:50 pm

MirceaN wrote:Nu bugetul ar fi problema ...
Am scris mai sus care cred eu ca sunt dezavantajele tiglei : dimensiunea prea mica a tiglelor in raport cu cupola sobei.
Placa acea de vermiculita poate fi taiata usor ? Cu ce se taie ? Sau exista pe undeva vre-o oferta de placa taiata la dimensiunile solicitate de client ?
Si mai spune-mi te rog daca stii : sigur placa aceea nu-si va modifica forma sub actiunea directa a celor cateva sute de grade din gazele fierbinti ce ajung in partea superioara a sobei ?
Multumesc anticipat. :think:
Se taie ca BCA ul si este termoizolatoare si rezista la temperaturi mari , mai putin la socuri mecanice , nu cred ca arunca cineva cu pietre pe soba ......!?

Post Reply