pamant galben..soba teracota

Cahle, fumuri, teracote, ursoaica.

Moderators: sobe, teracotix

Post Reply
Iosif
membru
Posts: 320
Joined: Tue Jul 03, 2012 8:31 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: pamant galben...teracota

Post by Iosif » Sun Sep 02, 2012 11:18 am

Latest post of the previous page:

ordinea e inversa
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Iosif
membru
Posts: 320
Joined: Tue Jul 03, 2012 8:31 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: pamant galben...teracota

Post by Iosif » Sun Sep 02, 2012 11:27 am

Pe lateral dreapta si spate distanta intre teracota si focar pentru aer secundar
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Bobo
mester sobar
Posts: 1131
Joined: Sun Jul 15, 2012 8:42 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 11 times

Re: pamant galben...teracota

Post by Bobo » Sun Sep 02, 2012 11:34 am

[quote="dan"]Nu. Eu vreu ca unul din voi sa-mi spuna cum se face o soba de 7 randuri cu 56 de placi de 2,5X3X7 randuri.
St

Se poate face de mai larga de 2,5 sau mai lunga de 3,5, pina la rindul 4 lipind-o de perete consumind mai multe caramizi, iti trebui gresie sau faianta pentru pe linga perete si polite. Daca nu o lipesti ramii cu 1 sau doua placi. Ai dreptate. <ai ai dreptate in multe ai tot dreptul sa fii mihnit, capul sus viata merge inainte, voi de la inceput trebuia sa tratati problema. trebauia sa iti arate un model. In general sobele stas se fac cum spui tu din 56 piese.

Daca dupa prima soba vrei sa maresti pretul esti tare, ma gindeam dupa cum comentai ca ii vei concura incorect la pret pe meseriasi dar vad ca m-am inselat. Lasa ca si eu am plecat de la multe,in viata vei invata si mai multe, eu as scrie un roman cu pataniile mele. Si iar imi adeveresti spusele mele.. ca omul vrea o teracota cu argila, nu ii trebuie lui clopote, gazeificare, etc. Spune,, o vreau normala. Curaj gaina ca te tai,,mergi mai departe, studiaza la cioplit sobele lucrate de mosulica. expuse de csomi.

Iosif
membru
Posts: 320
Joined: Tue Jul 03, 2012 8:31 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: pamant galben...teracota

Post by Iosif » Sun Sep 02, 2012 11:41 am

Iesirea din focar si podul deasupra intoarcerii, izolate fata de peretii teracotei si fata de baza clopotului
Pic_0831_409.jpg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: pamant galben...teracota

Post by phoenix » Sun Sep 02, 2012 11:43 am

Bobo eu nu vreau sa fac sobe aici in sat la lume si nu vreau teracote. Faceam asta sa-l ajut pe vecin si sa vada si altii ca fac sobe...asa ca am marit pretul inainte sa fac o soba...
Te asigur ca nu ma cunosti ca altfel nu ai avea parerea care o ai despre mine pentru ca eu stiu ca nu esti chiar cum pozezi pe forum. La oameni nu ma insel des.
Nu vroiam sa o fac lipita de perete sa nu pierd din suprafata activa a sobei. Dar chiar si asa nu avema decat 70 de caramizi ...fara faianta fara nimic.

Multumesc pentru sustinere Bobo.

Ai aer secundar la teracota Iosif? De ce e focarul cu caramida inclinata?
Last edited by phoenix on Sun Sep 02, 2012 11:45 am, edited 1 time in total.

user_banat_63
senior
Posts: 1535
Joined: Thu Jun 21, 2012 2:37 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: pamant galben...teracota

Post by user_banat_63 » Sun Sep 02, 2012 11:45 am

Iosif wrote:Pe lateral dreapta si spate distanta intre teracota si focar pentru aer secundar
Hoppa :!: Uite pe cineva care tace, face si nu prea intreaba... ;) :D Bravo Iosif!

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: pamant galben...teracota

Post by phoenix » Sun Sep 02, 2012 11:47 am

Iosif daca este cu focar performant ai pus adeziv la focar sau rezista cu argila?

Uite Bobo ca Iosif ne da in cap, noua romanilor, cu o soba meseriasa, inchisa intr-o caroserie de teracota.
O soba de 2X3 cu focar cu aer secundar...

Iosife daca eu nu eram suparat postai soba asta? Mi-ai schimbat ziua :)

Bravo domnule!

Forumul asta ar trebui sa devina priivat ca sa nu breveteze cineva inventiile astea si sa ...intelegeti voi restul.

ciobimar
membru special
Posts: 2686
Joined: Wed Jun 27, 2012 12:18 am
Has thanked: 43 times
Been thanked: 12 times

Re: pamant galben...teracota

Post by ciobimar » Sun Sep 02, 2012 12:21 pm

Bravo baieti Dan ,si Iosif..doua experiente diferite .., Dane capul sus ,un sut in fund e un pas inainte ....ai mai cunoscut un om (vecin)....oricum esti curajos....asa se intimpla cind esti privit cu neincredere...eu nu as fi avut curajul tau sa fac la altii....cu toate ca toata viata am riscat dar numai pe banii mei...te-ai ales cu o experienta pe care n-o sa o uiti niciodata...si asta iti poate fi de folos....
Last edited by ciobimar on Sun Sep 02, 2012 12:29 pm, edited 1 time in total.

ciobimar
membru special
Posts: 2686
Joined: Wed Jun 27, 2012 12:18 am
Has thanked: 43 times
Been thanked: 12 times

Re: pamant galben...teracota

Post by ciobimar » Sun Sep 02, 2012 12:25 pm

Salut Iosif ,felicitari pentru lucrare...este vata ceramica ce ai pus acolo ...de unde ai cumparato si cu cit///si vreau sa te intreb cum ai procedat cu gaurirea samotei si de cit sunt gaurile...multumim pentru poze ....

Iosif
membru
Posts: 320
Joined: Tue Jul 03, 2012 8:31 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: pamant galben...teracota

Post by Iosif » Sun Sep 02, 2012 1:31 pm

dan wrote:Deci aici o sa fie o teracota de 2X3 cahle? Cate piese ai in total?
Ce distanta ai fata de pereti?
Soba ieri am terminato, o puneam oricum dar alaturi la teracote, si doar dupa ce o testam la ardere prelungita, am testat doar 700g aschii pentru uscare, si sa dovedit a fi mult, clopotul incalzit uniform dupa o ora la 41-43grade iar focarul si intoarcerea dupa 2,5 ore la 38-39grade. Soba e cu 5 rinduri plus bordurile, 20 colturi plus 2 la retragerile polite, 17 placi .Distanta pereti 15 cm. Aceasta ar trebui in modul ardere prelungita sa faca fata unui necesar termic de 3,3 kw la-15 grade si 2,4kw la - 5 grade.Voi vedea la iarna.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: pamant galben...teracota

Post by phoenix » Sun Sep 02, 2012 1:44 pm

Doar 5 randuri? Foarte interesant!
Iti urez succes si o sa iti tin pumnii sa mearga brici!

Post Reply