pamant galben..soba teracota

Cahle, fumuri, teracote, ursoaica.

Moderators: sobe, teracotix

Post Reply
cheluakame
senior
Posts: 1529
Joined: Sun Nov 11, 2012 7:38 pm
Location: Alexandria
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times
Contact:

Re: pamant galben..soba teracota

Post by cheluakame » Tue May 07, 2013 2:59 pm

Latest post of the previous page:

Cum a spus si domnul Dan anterior, adezivul refractar este bun in zonele cu temperaturi mari, pentru ca doar asa face priza bine.
Ma indoiesc ca rezista lutul cu nisip la temperaturi de 800-1200*C ...

Ca este o soba de zidarie, cu focar clasic si ca temperaturile sunt mici este partea a doua.

avro
senior
Posts: 2243
Joined: Tue Dec 25, 2012 2:25 pm
Location: Pascani, Cahul, RM
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: pamant galben..soba teracota

Post by avro » Tue May 07, 2013 5:30 pm

cheluakame wrote:Cum a spus si domnul Dan anterior, adezivul refractar este bun in zonele cu temperaturi mari, pentru ca doar asa face priza bine.
Ma indoiesc ca rezista lutul cu nisip la temperaturi de 800-1200*C ...

Ca este o soba de zidarie, cu focar clasic si ca temperaturile sunt mici este partea a doua.
In focarele clasice, temperatura poate urca tot atit cit si in cele cu ardere secundara. Chestia consta in simplul fapt ca in zidarie caramizile stau una peste alta si chiar daca mortarul dintre ele arde, oricum nu se duce nicaieri. Desigur, 'tesatura' in zidarie trebuie sa fie in asa fel incit chiar daca s-ar zidi pe uscat (adica fara mortar), zidaria sa poate sta in picioare. Mortarul trebuie doar sa umple golurile.

tonyst
senior
Posts: 3687
Joined: Fri Jan 04, 2013 11:11 am
Location: Constanta
Has thanked: 10 times
Been thanked: 14 times

Re: pamant galben..soba teracota

Post by tonyst » Tue May 07, 2013 6:11 pm

avro wrote:
cheluakame wrote:Cum a spus si domnul Dan anterior, adezivul refractar este bun in zonele cu temperaturi mari, pentru ca doar asa face priza bine.
Ma indoiesc ca rezista lutul cu nisip la temperaturi de 800-1200*C ...

Ca este o soba de zidarie, cu focar clasic si ca temperaturile sunt mici este partea a doua.
In focarele clasice, temperatura poate urca tot atit cit si in cele cu ardere secundara. Chestia consta in simplul fapt ca in zidarie caramizile stau una peste alta si chiar daca mortarul dintre ele arde, oricum nu se duce nicaieri. Desigur, 'tesatura' in zidarie trebuie sa fie in asa fel incit chiar daca s-ar zidi pe uscat (adica fara mortar), zidaria sa poate sta in picioare. Mortarul trebuie doar sa umple golurile.
Eduard ,ce urmaresti la pamantul galben care l alegi ?
E vorba de raportul pamant nisip si atat?

cheluakame
senior
Posts: 1529
Joined: Sun Nov 11, 2012 7:38 pm
Location: Alexandria
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times
Contact:

Re: pamant galben..soba teracota

Post by cheluakame » Tue May 07, 2013 6:25 pm

avro wrote: In focarele clasice, temperatura poate urca tot atit cit si in cele cu ardere secundara. Chestia consta in simplul fapt ca in zidarie caramizile stau una peste alta si chiar daca mortarul dintre ele arde, oricum nu se duce nicaieri. Desigur, 'tesatura' in zidarie trebuie sa fie in asa fel incit chiar daca s-ar zidi pe uscat (adica fara mortar), zidaria sa poate sta in picioare. Mortarul trebuie doar sa umple golurile.
Sa nu uitam ca la temperaturi diferite, materialele au dimensiuni diferite (dilatari/contractari), iar aceste dilatari nu au loc uniform, ci in functie de cum sunt incalzite materialele. Neavand ce sa le tina unite (in cazul in care pamantul galben crapa), cu timpul rezistenta structuri scade si astfel poate ceda. Mortarul refractar a aparut ca o necesitate nu ca un lux.

avro
senior
Posts: 2243
Joined: Tue Dec 25, 2012 2:25 pm
Location: Pascani, Cahul, RM
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: pamant galben..soba teracota

Post by avro » Tue May 07, 2013 8:06 pm

tonyst wrote:Eduard ,ce urmaresti la pamantul galben care l alegi ?
E vorba de raportul pamant nisip si atat?
Prefer ca argila sa fie cit mai curata pentru a putea adauga in ea nisip de calitatea dorita si in cantitatea dorita. Argila curata e foarte plastica si lipicioasa, se intinde ca untul, iar cind se adauga nisip de dimensiuni medii se formeaza o pasta cu care e foarte usor de lucrat si care isi va face treaba foarte bine in zidarie.
cheluakame wrote:Sa nu uitam ca la temperaturi diferite, materialele au dimensiuni diferite (dilatari/contractari), iar aceste dilatari nu au loc uniform, ci in functie de cum sunt incalzite materialele. Neavand ce sa le tina unite (in cazul in care pamantul galben crapa), cu timpul rezistenta structuri scade si astfel poate ceda. Mortarul refractar a aparut ca o necesitate nu ca un lux.
Teoretic asa e, dar in practica foarte rar se intimpla asa ci mai multe probleme sunt create de caramida necalitativa. Am vazut cu ochii mei si chiar am avut ocazia sa demolez agregate ce au slujit peste 30-40 de ani, facute din materialele avute la indemina (piata, caramida second hand) si zidite doar cu mortar de argila. Si pietrele erau la locul lor, si caramizile la fel. Doar au aparut crapaturi, mai ales dupa cutremure precum in 86 sau in anii 70.
Desigur, e mai calitativ lucrul facut cu mortar refractar, nu se discuta intrebarea, si personal il recomand la constructia focarului, dar daca el nu este, atunci se poate si cu argila.

tonyst
senior
Posts: 3687
Joined: Fri Jan 04, 2013 11:11 am
Location: Constanta
Has thanked: 10 times
Been thanked: 14 times

Re: pamant galben..soba teracota

Post by tonyst » Tue May 07, 2013 8:17 pm

@ Avro :
Prefer ca argila sa fie cit mai curata pentru a putea adauga in ea nisip de calitatea dorita si in cantitatea dorita. Argila curata e foarte plastica si lipicioasa, se intinde ca untul, iar cind se adauga nisip de dimensiuni medii se formeaza o pasta cu care e foarte usor de lucrat si care isi va face treaba foarte bine in zidarie.

multumesc

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: pamant galben..soba teracota

Post by phoenix » Wed May 08, 2013 1:29 pm

Apropos Avro, la cazanul facut de tine ai pus pamant galben sau adeziv?

avro
senior
Posts: 2243
Joined: Tue Dec 25, 2012 2:25 pm
Location: Pascani, Cahul, RM
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: pamant galben..soba teracota

Post by avro » Wed May 08, 2013 4:05 pm

Cazanul a fost zidit cu praf de samota cu adaos de nisip. Doar acea bucata de zid interior din camera schimbatorului a fost zidita cu mortar simplu.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: pamant galben..soba teracota

Post by phoenix » Wed May 08, 2013 5:56 pm

Nu ma pricep sobarule Eduard...ce intelegi prin "praf de samota"? Ca sa-mi intelegi intreabarea am sa-ti spun ca eu stiu ca un adeziv are in componenta si aditivi si alte componente. Deci tu ai doar praf de samota, adica frec repede o bucata de samota pana iese fum si apoi iau praful de jos si il amestec cu nisip?

avro
senior
Posts: 2243
Joined: Tue Dec 25, 2012 2:25 pm
Location: Pascani, Cahul, RM
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: pamant galben..soba teracota

Post by avro » Wed May 08, 2013 7:04 pm

Ei, nici chiar asa...
Ciment refractar tipic, procurat in Galati cu elasticitate minima, asa ca fara adaos de nisip sau caramida de samot sparta marunt da fisuri la fel ca argila curata obisnuita (cu toate ca in instructiunile de folosire nu era indicata niciuna, ceea ce mi s-a parut straniu). Oricum, eu am adaugat nisip.
Rusii il numesc lut de samot. In Romania am intilnit mai mutl expresia ciment refractar. Mie mi-e indiferent, doar sa reziste la temperatura inalta :)

tonyst
senior
Posts: 3687
Joined: Fri Jan 04, 2013 11:11 am
Location: Constanta
Has thanked: 10 times
Been thanked: 14 times

Re: pamant galben..soba teracota

Post by tonyst » Wed May 08, 2013 7:11 pm

dan wrote:Nu ma pricep sobarule Eduard...ce intelegi prin "praf de samota"? Ca sa-mi intelegi intreabarea am sa-ti spun ca eu stiu ca un adeziv are in componenta si aditivi si alte componente. Deci tu ai doar praf de samota, adica frec repede o bucata de samota pana iese fum si apoi iau praful de jos si il amestec cu nisip?
Da Eduard ,poate ca nu te ai exprimat chiar la modul cel mai exact, dar pe vremea cand am facut eu facultatea cred ca Dan nici nu era,
si cu toate acestea iata ca vreau sa fiu sobar ca tine . sa traiesti

Post Reply