pamant galben..soba teracota

Cahle, fumuri, teracote, ursoaica.

Moderators: sobe, teracotix

Post Reply
phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: pamant galben...teracota

Post by phoenix » Thu Aug 30, 2012 6:59 pm

Latest post of the previous page:

Am pus in final 1 masura pamant la 2 masuri de nisip. Mi se pare cam prea mult nisip pentru ca parca nu are aderenta deloc dar poate nici nu trebuie. Pe mistrie nu ramane aproape deloc cand o bag si o scot din amestec.Asa am asezat primul rand din cele 9 adica bordura de la soba.

flavius76
SUPORT
Posts: 2581
Joined: Wed Jul 04, 2012 12:04 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 31 times

Re: pamant galben...teracota

Post by flavius76 » Thu Aug 30, 2012 11:54 pm

Asigura-te ca placile sa nu aibe praf pe ele, mai ales daca au fost fasonate cu polidiscul, altfel nu adera mortarul. Eu cand puneam mortarul le stropeam inainte cu ajutorul unei bidinele. Referitor la mortar, la mine daca puneam 1 parte argila si 2 parti nisip, ramanea lipit de mistrie.
Acorda atentie la umplerea rostului dintre cahle, sa nu pui acolo decat mortar gol, sa pui cloturi de caramida, sau bucati taiate la dimensiune daca ai posibilitatea, acele bucati de caramida nu va da voie sa apara fisura in profunzime pe linia rostului.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: pamant galben...teracota

Post by phoenix » Fri Aug 31, 2012 4:42 am

Am udat inaine cahlele, cam 5 minute, tinute in apa.Sa pun si caramida intre rosturi...asta nu am facut desi stiam ca ma gandeam ca din contra nu o sa umple argila toate spatiile dintre rosturi. O sa fac si asta incepand cu cahlele, adica deasupra bordurii...

P.S. am mai cautat legat de subiect si am gasit "Dupa ce ai pus rindul si l-ai legat cu 2 rinduri de cleme -copci- bagi pamint intre rosturi in care impingi cioburi de tigla sau sobinca" asa ca vreau sa-i spun multumesc si lui Bobo!

user_banat_63
senior
Posts: 1535
Joined: Thu Jun 21, 2012 2:37 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: pamant galben...teracota

Post by user_banat_63 » Fri Aug 31, 2012 8:16 am

dan wrote:Am udat inaine cahlele, cam 5 minute, tinute in apa.Sa pun si caramida intre rosturi...asta nu am facut desi stiam ca ma gandeam ca din contra nu o sa umple argila toate spatiile dintre rosturi. O sa fac si asta incepand cu cahlele, adica deasupra bordurii...

P.S. am mai cautat legat de subiect si am gasit "Dupa ce ai pus rindul si l-ai legat cu 2 rinduri de cleme -copci- bagi pamint intre rosturi in care impingi cioburi de tigla sau sobinca" asa ca vreau sa-i spun multumesc si lui Bobo!
" Cam 5 minute, tinute in apa" - Sint de parere ca nu trebuie tinute atit in apa, ca se va satura cu umezeala. Technica in mare, care o aplic eu la un rind de cahle este urmatoarea:
Fixarea cahlelor (cu marginile cioplite ,slefuite sau taiate),incepind prima data cu cele patru colturi-prinderea lor cu cleme de dreptarul din lemn("letul"),- ungerea rosturilor cu mortar lichid, -umplerea rosturilor cu mortar si cioburi sau fisii de tigle "sifere"( se pot taia cu flexul din tigle fisii de cca 1,5 cm de lungimea tiglei) la faza aceasta nu fac mai mult de 4-5 cahle odata,- prinderea cahlelor cu "agrafe" ,-captusirea cahlelor la interior,- dreptarul se poate indeparta,-verificarea marginilor de sus(de sustinere a umatorului rind) daca este nevoie se slefuieste...
Cred ca nu am scris nimic nou, asemanator este descris si in cartea sobarului la pag.101
Last edited by user_banat_63 on Fri Aug 31, 2012 9:01 am, edited 1 time in total.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: pamant galben...teracota

Post by phoenix » Fri Aug 31, 2012 8:27 am

Neata Csomi!
Cioburile(penele dintre rosturi) astea au rolul pe care il au pietrisul in beton?
Mortarul lichid este doar din argila si apa?
Last edited by phoenix on Fri Aug 31, 2012 8:49 am, edited 1 time in total.

user_banat_63
senior
Posts: 1535
Joined: Thu Jun 21, 2012 2:37 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: pamant galben...teracota

Post by user_banat_63 » Fri Aug 31, 2012 8:30 am

dan wrote:Ce secrete dezvaluiti voi aici oameni buni...:)
Nu cred ca ar fi nu stiu ce secret... :) Se scrie despre asa ceva si in Cartea sobarului pag.102
mortar fluid.jpg

user_banat_63
senior
Posts: 1535
Joined: Thu Jun 21, 2012 2:37 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: pamant galben...teracota

Post by user_banat_63 » Fri Aug 31, 2012 8:54 am

dan wrote:Neata Csomi!
Cioburile(penele dintre rosturi) astea au rolul pe care il au pietrisul in beton?
Neata Dan!
Si asa se poate spune... sau pt o "etansare" mai buna a rosturilor.
dan wrote:Mortarul lichid este doar din argila si apa?
Eu daca folosesc mortar in proportie de 1parte argila-3 parti nisip, atunci mortarul fluid este 1parte argila-2parti nisip.Inainte de folosinta a se amesteca bine acel mortar fluid pt ca "grosul"se depune pe fundul galetii.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: pamant galben...teracota

Post by phoenix » Fri Aug 31, 2012 9:01 am

Doamne cat chin sa asezi cahlele...cred ca e atat de complicat ca sa existe meseria de sobar de teracote.
Prefer oricand sobele Ferrari adica cele de zidarie :)
Nu e corect sa am asemenea pareri pentru ca practic Andrei m-a "pescuit" imediat ce m-am apucat sa fac o soba dar...

In cartea sobarului se spune ca mortarul de argila lichid se prepara din 3 l de argila si 6 l de apa.
Nu spune nimic despre nisip. Pagina 98 in josul paginii. Este gresit in carte?

user_banat_63
senior
Posts: 1535
Joined: Thu Jun 21, 2012 2:37 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: pamant galben...teracota

Post by user_banat_63 » Fri Aug 31, 2012 9:17 am

dan wrote:
In cartea sobarului se spune ca mortarul de argila lichid se prepara din 3 l de argila si 6 l de apa.
Nu pune nimic despre nisip. Pagina 98 in josul paginii. Este gresit in carte?
Nu este gresit scris, dar dupa cite am incercat eu, pt mine proportia asta mi se pare mai buna la materialele care le folosesc eu.
Depinde de zona de aprovizionare , de materiale si depinde de sobar, nu sintem la fel... :)

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: pamant galben...teracota

Post by phoenix » Fri Aug 31, 2012 9:22 am

Multumesc ca ai dat impresia ca sunt sobar :)

La momentul asezarii soclului mai este vreun secret? Cu ce se umple soclul?
Se spune ca soclul, placile lui, se armeaza cu cate dou agrafe intre colaci. Daca sarma agrafelor este sub 3 mm se mai adauga agrafe si in cantul placilor. Agrafele astea se pun, in intreaga soba, cele de pe cant, se folosesc doar daca agrafele dintre placi, dintre colaci, este sub 3 mm?
Last edited by phoenix on Fri Aug 31, 2012 9:27 am, edited 1 time in total.

Bobo
mester sobar
Posts: 1131
Joined: Sun Jul 15, 2012 8:42 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 11 times

Re: pamant galben...teracota

Post by Bobo » Fri Aug 31, 2012 9:27 am

dan wrote:Doamne cat chin sa asezi cahlele...cred ca e atat de complicat ca sa existe meseria de sobar de teracote.
Prefer oricand sobele Ferrari adica cele de zidarie :)
Nu e corect sa am asemenea pareri pentru ca practic Andrei m-a "pescuit" imediat ce m-am apucat sa fac o soba dar...

In cartea sobarului se spune ca mortarul de argila lichid se prepara din 3 l de argila si 6 l de apa.
Nu spune nimic despre nisip. Pagina 98 in josul paginii. Este gresit in carte?
da
Da asa scrie, dar aceasta ti-a spus-o csomi alaltaieri. Deci amesteci pamint cernut fin poati baga si nisip fin dar sa fie diluat mult ca sa il poti baga intr-o sticla cu dop virf si dupa ce termini de legat sau inainte de legare cu sleme dai prin partea interioara stropind cu aceasta pasta imbinarile dintre placi .ca si cind ai orna un tort.Eu nu fac asta dar este bine .Daca te uitai la cineva cum face o teracota si apoi citind iti dadeai seama ca nu este nici prea greu dar nici usor constructia sobei, altele sunt problemele.

Post Reply