pamant galben..soba teracota

Cahle, fumuri, teracote, ursoaica.

Moderators: sobe, teracotix

Post Reply
Bobo
mester sobar
Posts: 1131
Joined: Sun Jul 15, 2012 8:42 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 11 times

Re: pamant galben...teracota

Post by Bobo » Fri Aug 31, 2012 9:27 am

Latest post of the previous page:

dan wrote:Doamne cat chin sa asezi cahlele...cred ca e atat de complicat ca sa existe meseria de sobar de teracote.
Prefer oricand sobele Ferrari adica cele de zidarie :)
Nu e corect sa am asemenea pareri pentru ca practic Andrei m-a "pescuit" imediat ce m-am apucat sa fac o soba dar...

In cartea sobarului se spune ca mortarul de argila lichid se prepara din 3 l de argila si 6 l de apa.
Nu spune nimic despre nisip. Pagina 98 in josul paginii. Este gresit in carte?
da
Da asa scrie, dar aceasta ti-a spus-o csomi alaltaieri. Deci amesteci pamint cernut fin poati baga si nisip fin dar sa fie diluat mult ca sa il poti baga intr-o sticla cu dop virf si dupa ce termini de legat sau inainte de legare cu sleme dai prin partea interioara stropind cu aceasta pasta imbinarile dintre placi .ca si cind ai orna un tort.Eu nu fac asta dar este bine .Daca te uitai la cineva cum face o teracota si apoi citind iti dadeai seama ca nu este nici prea greu dar nici usor constructia sobei, altele sunt problemele.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: pamant galben...teracota

Post by phoenix » Fri Aug 31, 2012 9:29 am

Ei bine Bobo, nu m-am uitat la nimeni inainte. Tot ce fac este cum imi inchipui din informatiile citite iar citind e complicat si sa-ti imaginezi SI cum uzi cu sticla cu mortar lichid, dar asta este...
Un text este ceva cu doua dimensiuni , sa spunem, iar realitatea are mai multe dimensiuni. Trecerea de la bidimensional la n dimensional necesita informatii enorme.

Daca este sa discutam, pot spune ca multe din cartea sobarului nu se aplica in cazul de fata. Se spune ca agrafele se indoaie la 90 de grade. Buuuunnn...doar ca colacul de la cahlele mele este la 30 de grade si deci nici o agrafa la 90 grade nu o sa foloseasca asa cum trebuia sa foloseasca. Cioplirea cahlelor arata un desen in cartea sobarului doar ca marginea cahlelor la mine este diferita deci desenul devine nefolositor.

Asa ca...:)

Bobo
mester sobar
Posts: 1131
Joined: Sun Jul 15, 2012 8:42 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 11 times

Re: pamant galben...teracota

Post by Bobo » Fri Aug 31, 2012 9:44 am

dan wrote:Ei bine Bobo, nu m-am uitat la nimeni inainte. Tot ce fac este cum imi inchipui din informatiile citite iar citind e complicat si sa-ti imaginezi SI cum uzi cu sticla cu mortar lichid, dar asta este...
Un text este ceva cu doua dimensiuni , sa spunem, iar realitatea are mai multe dimensiuni. Trecerea de la bidimensional la n dimensional necesita informatii enorme.

Daca este sa discutam, pot spune ca multe din cartea sobarului nu se aplica in cazul de fata. Se spune ca agrafele se indoaie la 90 de grade. Buuuunnn...doar ca colacul de la cahlele mele este la 30 de grade si deci nici o agrafa la 90 grade nu o sa foloseasca asa cum trebuia sa foloseasca. Cioplirea cahlelor arata un desen in cartea sobarului doar ca marginea cahlelor la mine este diferita deci desenul devine nefolositor.

Asa ca...:)
Dane, stcla aia este din plastic apesi pe ea in burta ei si iese pamintul afara ca si cind ai stropi ceva. . Daca colacul este in panta sa faci cu flexul unghi de 90 " ca te chinui rau ca aluneca clemele ,vezi clemele sa le faci mai lungi si inghizi unghiul sub 90" ca altfel iti trage rau de cahle si ti le scoate afara din linie. Sa pui cite 2 cleme de lucru alea in forma de U sau V cu pinteni de la fixarea cu lanteti si cahle.

Bobo
mester sobar
Posts: 1131
Joined: Sun Jul 15, 2012 8:42 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 11 times

Re: pamant galben...teracota

Post by Bobo » Fri Aug 31, 2012 9:57 am

[quote="Bob.[/quote]
Tu ai vazut cioplitul cu un cutit dalta ,dar mai usor este cu cutit facut din pinza de ferastrau mecanic sau pinza de bomfaier sau o rabla de cutit la care i-ai rupt virful . Tii cutitul in st sau dr intre 3 degete cu celalate daua prinzi cahla, cutul il pui pe lung pe directia taieturii dar atinge numai virful fiind inclinat de 30 " si mai este inclinat si catre exteriorul caghlei partea de deasupra unde dai cu ciocanul.Atentie mare la colturi sa nu le spargi, ma refer la fiecare colt al placii.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: pamant galben...teracota

Post by phoenix » Fri Aug 31, 2012 3:02 pm

Bobo am ales sa las acele bavuri si doar le-am polizat un pic. Era prea prost smaltul si riscam sa sparg din placi. Multe colturi sunt deja sparte fara ca eu s ale ating. Marfa este noua dar foarte proasta. Are cumparate 150 de "sobinci" dar sigur aia nu e sobinca ci doar lut ars pentru ca se sparge exttrem de usopr. Aveam si eu sobinca in casa, de la soba veche, si era mult mai dura. Sobinca asta nu se poate taia deloc ca se sfarma.
Culorile cahlelor sunt usor diferite deci nici culoarea nu e buna de nimic. Oalele cahlelor nu sunt perpendiculare ci toate au curburi...postamentul sobei nu se potriveste cu cahlele asa ca a trebuit sa retrag cahlele cam 2 cm in interior ca sa vina pe postament. Am verificat daca este de la bavuri dar se pare ca pur si simplu sunt proast facute.

Trebuie sa fie greu si sa fac cu materiale proaste. Bineinteles o sa fac si cu cuptor ca sa fie maxim de simplu...si cu clopot. Am vrut sa fac poze dar nu mai am baterie la aparat :).
Usa de la focar nu a venit cu suruburi...ele lipsesc...cosul o sa fie de numai 11 cm si o sa fie cilindric...

Cu lutul lichid am prins ideea si iese chiar foarte bine.

Fac rost de un aparat foto si va arat sa ma criticati la sange.

ciobimar
membru special
Posts: 2686
Joined: Wed Jun 27, 2012 12:18 am
Has thanked: 43 times
Been thanked: 12 times

Re: pamant galben...teracota

Post by ciobimar » Fri Aug 31, 2012 5:07 pm

Dane ... spor la munca cu argila...

http://video.mail.ru/mail/stove1941/788/829.html

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: pamant galben...teracota

Post by phoenix » Fri Aug 31, 2012 5:12 pm

Mama ce soba Ciobi! Nu-ti faci dasta? Ciobi nu stiu cat iubeai rusii dar acuma nu vorbesti in somn de sobe? In rusa? Recunoaste.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: pamant galben...teracota

Post by phoenix » Sun Sep 02, 2012 9:40 am

Soba mea s-a terminat brusc. Aveam 28 de colturi si 28 de placi si iesea de 7X2X3 randuri. Consiliul de familie a spus ca soba este prrea mica iar starea estea ca este vina mea. Le-am zis ca daca reusesc ei sa faca o soba de 56 de placi mai mare decat 2X3 sau mai mare de 2,5X2,5 eu nu mai fac sobe la nimeni.
Metoda ajutorului nu functioneaza la romani ci doar frica si biciul. Cine ajuta trebuie sa accepte si crucea :)

Parerea mea.

Ca o concluzie, cred ca am invatat destule dar mai ales cum sa vinzi o soba si nu cum sa faci una buna si ieftina.

Daca se reintoarcea sa o construiesc doar voi de pe forum ma puteti trimite sa o termin pentru ca v-am solicitat atentia cu topicul in rest eu consider ca e terminat proiectul pentru mine.

Iosif
membru
Posts: 320
Joined: Tue Jul 03, 2012 8:31 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: pamant galben...teracota

Post by Iosif » Sun Sep 02, 2012 10:13 am

Salut Dane, am vazut abia astazi ca te apuci de o teracota, ai trecut de primul rind? In caz ca nu voiam sa te incurajez cu citeva sugestii pentru cenusar ce se transforma in focar la arderea prelungita. Tocmai am terminat si eu prima teracota inceputa de la 0 cu ardere prelungita dar si clasica, parintilor mei. Daca doresti pun si poze.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: pamant galben...teracota

Post by phoenix » Sun Sep 02, 2012 10:20 am

Da Iosif sigur ca vreau sa invat. Eu ajunsesem sa pun usile (usile erau dintr-o singura bucata deci le montam poe amandoua odata) si urma sa fac cenusarul si focarul interior dar oamenii saraci nu au doar probleme cu banii ci si multe altele asa ca soba "mea" s-a terminat mai repede decat estimam.
Imi pare doar rau ca m-a ajutat cineva si nu i-am putut arata finalitatea ca sa vada proiectul lui in practica.
In rest nu pot spune ca sunt surprins de cum au decurs lucrurile dar eu doar m-am tinut de cuvant sa-i fac o soba.

Am facut niste poze dar sunt prizoniere in aparat ca cine mi-a imprumutat aparatul nu stia ca am nevoiie si de cabluri de incarcatoare etc...oameni de baza :)

user_banat_63
senior
Posts: 1535
Joined: Thu Jun 21, 2012 2:37 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: pamant galben...teracota

Post by user_banat_63 » Sun Sep 02, 2012 10:29 am

Last edited by user_banat_63 on Sun Sep 02, 2012 10:38 am, edited 2 times in total.

Post Reply