Soba teracota,incepator

Cahle, fumuri, teracote, ursoaica.

Moderators: sobe, teracotix

addiy
junior
Posts: 15
Joined: Wed Sep 17, 2014 1:53 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Soba teracota,incepator

Post by addiy » Wed Sep 17, 2014 2:52 pm

Va salut,sunt nou pe forum si incepator in sobe,adica nu am facut niciodata o soba,dar vreau sa invat.
Undeva la tara as vrea sa fac o soba de teracota in 2 camere cu plita,camerele sunt de 3,5 pe 3,5 m fiecare,casa nu este izolata,materiale am tot ce trebuie pt 2 sobe chiar,singura necunoscuta fiind ce soba sa fac care ar fi cea mai buna in situatia data.Tin sa precizez ca soba trece prin perete si este lipita de cos.Va rog da-ti-mi o idee,o schita ceva cum ar trebui sa fac soba asta,cu clopote cu fumuri? :think: multumesc

grig72
membru
Posts: 178
Joined: Mon Jan 07, 2013 9:09 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Soba teracota,incepator

Post by grig72 » Wed Sep 17, 2014 3:35 pm

cum adica, soba trece prin perete si e lipita de cos?
e facuta deja si vrei sa o darami sa faci alta, sau asa ai vrea s-o faci?
se poate face si in perete, pt ca banuiesc ca acolo unde vrei plita e bucatarie.
schita nu prea stiu cum sa-ti dau, insa pot sa te indrum sa vezi o soba de acest fel la cineva care are asa ceva.
din cuvinte ar fi cam asa: faci plita intr-o camera iar corpul sobei in cealalta, sau o parte in camera cu plita(cam 1/3) si 2/3 in camera alaturata.

admin_1234
Admin
Posts: 1705
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:02 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Soba teracota,incepator

Post by admin_1234 » Wed Sep 17, 2014 3:48 pm

Daca nu ai pretentia sa stai in tricou in casa si dormi cu fesul in cap poti face orice soba.
Daca ai pretentia sa ai un confort termic si sa nu o gresesti, atunci trebuie sa calculezi dimensiunile sobei.

addiy
junior
Posts: 15
Joined: Wed Sep 17, 2014 1:53 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Soba teracota,incepator

Post by addiy » Wed Sep 17, 2014 4:30 pm

grig72 wrote:cum adica, soba trece prin perete si e lipita de cos?
e facuta deja si vrei sa o darami sa faci alta, sau asa ai vrea s-o faci?
se poate face si in perete, pt ca banuiesc ca acolo unde vrei plita e bucatarie.
schita nu prea stiu cum sa-ti dau, insa pot sa te indrum sa vezi o soba de acest fel la cineva care are asa ceva.
din cuvinte ar fi cam asa: faci plita intr-o camera iar corpul sobei in cealalta, sau o parte in camera cu plita(cam 1/3) si 2/3 in camera alaturata.
Exact,vreau sa o daram pt ca e una din caramida,si vreau sa fac intr-o camera plita si 1/3 si in cealalta camera 2/3,cosul e undeva langa soba legatura facandu-se direct,gaura de la cos fiind direct in soba daia am zis ca e lipit de soba cosul.
Eram curios daca incerc s-o fac doar in clopote va da randament?

grig72
membru
Posts: 178
Joined: Mon Jan 07, 2013 9:09 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Soba teracota,incepator

Post by grig72 » Wed Sep 17, 2014 6:52 pm

ce fel de caramida?
din aia de lut cu ceva piatra prin ea sau chiar din caramida arsa, asa zisa tiganeasca sau altceva?
acum in legatura cu soba, parerea mea e sa o faci tot din caramida, dar din samota, pe interior si caramida ceramica pe exterior, adica despre ce se vorbeste pe aici.bate teracota fara discutie.si in cazul ca nu-ti place cum va arata o plachezi cu ceva ce-ti va conveni. si teracotele sant bune, daca stii sa le plachezi pe interior sa tina caldura, nu dupa ce se stinge focul la 4-5 ore s-a racit deja.
ce sa spun, ca incepator e cam greu, treaba buna e ca ai totusi de unde te inspira, fata de alte timpuri.
si da, as face-o cu clopote.
eu zic sa-ti faci o schita singur, cu ce ai mai citit, cu ce vezi cand o darami pe cea veche. cu ce mai intrebi pe aici si sigur vei reusi.

addiy
junior
Posts: 15
Joined: Wed Sep 17, 2014 1:53 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Soba teracota,incepator

Post by addiy » Wed Sep 17, 2014 7:09 pm

Mersi de ajutor,mi-e cam greu sincer dar imi place sa studiez si invat repede,am citit mult de aici de pe forum,inca nu-mi dau seama care e mai usor de facut?ma refer la interior
Si cum ar fi ideal de placat in interior teracota sa tina caldura cat mai mult?

Bobo
mester sobar
Posts: 1131
Joined: Sun Jul 15, 2012 8:42 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 11 times

Re: Soba teracota,incepator

Post by Bobo » Wed Sep 17, 2014 7:37 pm

Deci: ai o soba facuta, vrei sa o strici si sa o refaci. Daca esti multumit de ea cind o strici scii sau faci schite pe un caiet de mate. O soba de bucatarie este mai mult pentru facut mincare nicidecum pentru caldura. Ca da si caldura daca o faci bine dar se raceste repee avind multe fante pe unde intra aerul si raceste repede. Pe asta o faci asa dar cea dea doua? tot de bucatarie?

trendd
membru
Posts: 579
Joined: Sat Aug 17, 2013 9:39 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Soba teracota,incepator

Post by trendd » Wed Sep 17, 2014 7:39 pm

addiy wrote:inca nu-mi dau seama care e mai usor de facut?ma refer la interior
cel mai usor de construit este clopotul si este si mai fexibil si este si mai efecient ... nu iti arunca caldura pe cos ca fumurile, dar dureaza ceva sa intelegi teoria clopotului
addiy wrote:Si cum ar fi ideal de placat in interior teracota sa tina caldura cat mai mult?
cel mai bine(a se citi sigur) este din doua zidarii, interior samota focarul, ceramica/samota clopotul, si exteriorul din caramiada pe cant/lat(depinde de ... nevoi posibilitati + altele) sau terecota

addiy
junior
Posts: 15
Joined: Wed Sep 17, 2014 1:53 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Soba teracota,incepator

Post by addiy » Wed Sep 17, 2014 8:50 pm

Da de bucatarie,dar exista 2 camere si vroiam a doua camera sa se si incalzeasca,cea unde va fi doar soba fara plita,as incerca cu clopot dar mai am ceva de studiat pana inteleg eu bine cum s-o fac,va multumesc pt ajutor

Bobo
mester sobar
Posts: 1131
Joined: Sun Jul 15, 2012 8:42 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 11 times

Re: Soba teracota,incepator

Post by Bobo » Wed Sep 17, 2014 9:38 pm

addiy wrote:Da de bucatarie,dar exista 2 camere si vroiam a doua camera sa se si incalzeasca,cea unde va fi doar soba fara plita,as incerca cu clopot dar mai am ceva de studiat pana inteleg eu bine cum s-o fac,va multumesc pt ajutor
daca faci soba de bycatarie impartia in doua camere, unde bagi cuptorul ? Daca ai material mai mult o poti face mai lunga adica turnul in loc de 3 poti sa il faci de 4 sa iti iese fumurile mai lungi, iar daca o captusesti cu sobinca sau caramida pe cant ti-ar prinde bine fiind mai lunga. Lata de 2.5 adica 56 cm .Focarul se face cu samota . Poate intelegi ceva din aceste fumuri si clopote,daca nu iti pun baietii
post-500165-0-33098900-1410196854_thumb.jpg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Post Reply