Soba teracota,incepator

Cahle, fumuri, teracote, ursoaica.

Moderators: sobe, teracotix

addiy
junior
Posts: 15
Joined: Wed Sep 17, 2014 1:53 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Soba teracota,incepator

Post by addiy » Thu Sep 18, 2014 9:50 pm

Latest post of the previous page:

Fumurile le inteleg mai bine,dar totusi as incerca cu clopote pt ca asta pare a fi o soba moderna si foarte eficace sa zic asa.

admin_1234
Admin
Posts: 1705
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:02 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Soba teracota,incepator

Post by admin_1234 » Thu Sep 18, 2014 9:51 pm

Nu luati de bun tot ce se spune pe internet. Verificati practic si una si alta.
Daca nu sunteti convins de ceva faceti cum credeti dar atentie la amanunte. Daca nu puneti subere la sobe puteti face si cu fumuri.
Clopotele au de indeplinit niste conditii si daca nu le indeplinim mai bine cu fumuri.

addiy
junior
Posts: 15
Joined: Wed Sep 17, 2014 1:53 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Soba teracota,incepator

Post by addiy » Thu Sep 18, 2014 9:55 pm

Schita asta e buna pt soba care o vreau eu?
https://www.google.ro/search?q=soba+clo ... B323%3B389

admin_1234
Admin
Posts: 1705
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:02 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Soba teracota,incepator

Post by admin_1234 » Thu Sep 18, 2014 10:09 pm

O soba cu un clopot. Da este ok, dar acolo este o chema de principiu.

grig72
membru
Posts: 178
Joined: Mon Jan 07, 2013 9:09 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Soba teracota,incepator

Post by grig72 » Fri Sep 19, 2014 2:47 pm

diferenta dintr o soba cu fumuri si una in clopote e ca, acea cu fumuri, caramida folosita la construirea fumurilor tine loc si de "acumulutor" de caldura, adica inmagazineaza caldura in ele si o cedeaza dupa stingerea focului. desigur,pe langa astea mai trebuie sa fie si captusita cu caramida, de preferinta de samota.
ca daca faci o soba subtire in pereti, adica "clasica" fie ea de teracota sau caramida si o mai faci si cu clopote si fara suber nu o sa-ti tina cine stie ce caldura.marele avantaj a sobei de zidarie e ca este un masiv de caramida care acumuleaza multa caldura care o cedeaza mai tarziu, de asta se si face in clopote, pt un tiraj bun, ca daca ai face-o cu fumuri, fumul s-ar ingreuna atat de mult incat nu ar mai iesii pe cos.asa ca gandeste-te bine ce faci, clopote faci numai daca o faci destul de groasa in pereti si neaparat cu suber.
dar de treburile astea cred ca ti-ai dat si tu seama.

cheluakame
senior
Posts: 1529
Joined: Sun Nov 11, 2012 7:38 pm
Location: Alexandria
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times
Contact:

Re: Soba teracota,incepator

Post by cheluakame » Fri Sep 19, 2014 9:21 pm

grig72 wrote:diferenta dintr o soba cu fumuri si una in clopote e ca, acea cu fumuri, caramida folosita la construirea fumurilor tine loc si de "acumulutor" de caldura, adica inmagazineaza caldura in ele si o cedeaza dupa stingerea focului. desigur,pe langa astea mai trebuie sa fie si captusita cu caramida, de preferinta de samota.
ca daca faci o soba subtire in pereti, adica "clasica" fie ea de teracota sau caramida si o mai faci si cu clopote si fara suber nu o sa-ti tina cine stie ce caldura.marele avantaj a sobei de zidarie e ca este un masiv de caramida care acumuleaza multa caldura care o cedeaza mai tarziu, de asta se si face in clopote, pt un tiraj bun, ca daca ai face-o cu fumuri, fumul s-ar ingreuna atat de mult incat nu ar mai iesii pe cos.asa ca gandeste-te bine ce faci, clopote faci numai daca o faci destul de groasa in pereti si neaparat cu suber.
dar de treburile astea cred ca ti-ai dat si tu seama.
Si la soba cu clopote se pot construi pereti interior, atat timp cat se lasa goluri in partea superioara si inferioara pentru circulatia libera a gazelor.

Diferenta este ca soba cu clopote are rezistenta gazeodinamica mai mica si tirajul o poate lua invers, racind soba. Pe cand la soba cu fumuri verticale este mai greu acest lucru (la cea cu cele orizontale are loc acelasi fenomen ca la clopot).

O idee ar fi ca inainte de cos facut un "fum" cu "rost uscat", iar dupa terminarea focului, acest rost uscat sa fie obturat cu suber, astfel intoarcerea aerului rece in soba se face mai greu datorita urcarii ce trebuie sa o faca.

Fane9506
junior
Posts: 38
Joined: Sun Feb 01, 2015 11:24 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Re: Soba teracota,incepator

Post by Fane9506 » Thu Feb 05, 2015 10:53 pm

Salutare ! Am si eu o intrebare ; pentru o soba de teracota pe lemne de 3 placi pe 2 placi jumatate care e deschiderea optima pentru fumuri ? ma gandeam la 5 fumuri ; cam cat de mare ar trebui facuta trecerea 15 pe 20 cm ? 20x20 cm? Cat despre sistemul de fumuri ma gandeam la cel clasic ; un fum mare dreptunghiular si celelalte 4 mai mici ; stiu deja cum se fac trecerile ( pe principiul sinusoidei ; urca- coboara - urca-coboara-urca si e evacuat) dar as vrea sa stiu dimensiunea optima pentru fiecare trecere ; ar trebui sa fie toate egale?

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Soba teracota,incepator

Post by phoenix » Thu Feb 05, 2015 11:08 pm

E bine asa, nu te complica cu dimensiuni diferite, 5 fumuri.

Fane9506
junior
Posts: 38
Joined: Sun Feb 01, 2015 11:24 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Re: Soba teracota,incepator

Post by Fane9506 » Thu Feb 05, 2015 11:25 pm

Deci e bine asa ; sistemul ala clasic batranesc -5 fumuri ; ca si soba e la fel - batraneasca - facuta in casa batraneasca ; si pana la urma cat sa fie trecerile 15x20 sau 20X20?

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Soba teracota,incepator

Post by phoenix » Thu Feb 05, 2015 11:46 pm

Sa fie cat iti ramane la baza 14-15 cm si inaltime cat se poate. Functie de cat e teracota o sa vezi ca iti apar niste dimensiuni interioare la fumuri.

Fane9506
junior
Posts: 38
Joined: Sun Feb 01, 2015 11:24 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Re: Soba teracota,incepator

Post by Fane9506 » Thu Feb 12, 2015 11:38 pm

Si inca o intrebare ; intre cele 2 plansee orizontale ( poduri/ bolti ) e bine daca las o distanta egala cu latimea unei placi de samota ; eu unu asa am vazut ca se face prin zona asta pe la noi ( ilfov- ialomita) soba se captuseste focarul cu samota , se face primul pod si apoi se mai pune un rand de samota dar orizontal , asezat pe cant si apoi se constuieste al doilea pod . Prin urmare , distanta asta e ok ?

Post Reply