Soba de teracota cu clopote, gazeificare si serpentina.

Cahle, fumuri, teracote, ursoaica.

Moderators: sobe, teracotix

Post Reply
phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Soba de teracota cu clopote, gazeificare si serpentina.

Post by phoenix » Mon Nov 17, 2014 9:14 pm

Latest post of the previous page:

Ce face nenea asta poti face si tu daca citesti acest forum. Dansul este un fost user aici @teoart memberlist.php?mode=viewprofile&u=476" onclick="window.open(this.href);return false;.
Daca iti place asa tare poti sa-l suni deasemenea nu e foarte departe.

cristiph
junior
Posts: 2
Joined: Mon Oct 31, 2016 8:23 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Soba de teracota cu clopote, gazeificare si serpentina.

Post by cristiph » Mon Dec 17, 2018 11:44 pm

Buna seara, am construit o soba de 3x3x6 in focarul careia am introdus un cub din tevi de 0,4x0,4x0,4 m legat de restul instalatiei de incalzit. Focarul are car 0,55m inaltime apoi se continua cu 3 fumuri, cosul fiind amplasat pe capacul sobei in continuarea fumului3. Nu am aer secundar pt ardere. problema este ca intr-o luna a ,,bufnit'' de 2 ori, care ar fi cauza ? Nu folosesc lemne verzi, nu e prima soba construita asa dar e singura care are problema asta.

ciobimar
membru special
Posts: 2686
Joined: Wed Jun 27, 2012 12:18 am
Has thanked: 43 times
Been thanked: 12 times

Re: Soba de teracota cu clopote, gazeificare si serpentina.

Post by ciobimar » Tue Dec 18, 2018 8:58 am

In p[rimul rand e o problema de tiraj slab ,cos scurt ..sau pozitia casei dupa un obstacol care ii tine paravan ..si poate declansa curenti cu tiraj invers ....apoi de mediul de ardere ..rece ..Deci din cauza mediului rece din focar in care sta schimbatorul aceste gaze nu se pot aprinde in focar sau sus in bolta focarului la temperatura de gazeificare de 700*C..asa ca vor stagna o perioada prin focar ,netrase de tiraj...


In timpul arderii se degaja fum/gaze si fiind calde se ridica in straturi ,,,apoi altele sunt mai fierbinti si se urca impingandu-le pe cele dinainte in jos , sau pur si simplu cad ele racinu-se... devin mai grele si cum tot coboara se apropie de jarul incins care le poate aprinde si se formeaza acea explozie /bufnitura...

tonyst
senior
Posts: 3687
Joined: Fri Jan 04, 2013 11:11 am
Location: Constanta
Has thanked: 10 times
Been thanked: 14 times

Re: Soba de teracota cu clopote, gazeificare si serpentina.

Post by tonyst » Tue Dec 18, 2018 10:02 am

Daca se intampla in momentul cand deschizi usa focarului .....nu te vad bine .
Si la sobele astea se fac niste calcule si schimbatoarele de caldura se pun de regula in zonele unde influenteaza cat mai putin eficienta arderii .

cristiph
junior
Posts: 2
Joined: Mon Oct 31, 2016 8:23 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Soba de teracota cu clopote, gazeificare si serpentina.

Post by cristiph » Sun Jan 06, 2019 11:38 pm

Buna seara. Am asteptat peste 2 saptamani dupa ultimma postare tocmai ca sa fiu sigur ca am rezolvat problema cu ,,bufniturile'' .Dupa lungi analize si dupa parerile de aici am decis sa scurtez cosul cu un metru. Bufniturile aparand in momentul aprinderii lemnelor puse pe jar, m-am gandit ca tirajul e prea mare si absoarbe gaze nearse. S-a dovedit a fi mutarea castigatoare, problema a adisparut si s-a imbunatatit foarte mult si transferul de caldura din focar catre ,,centrala''.Singura diferenta dintre soba asta si celelalte este ca nu are olan, care olan dupa parerea mea era o mica frana in calea tirajului, exact cat trebuia ca sa mearga bine soba. Cosul are acum cam 3,5 m inaltime.

flavius76
SUPORT
Posts: 2581
Joined: Wed Jul 04, 2012 12:04 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 31 times

Re: Soba de teracota cu clopote, gazeificare si serpentina.

Post by flavius76 » Mon Jan 07, 2019 4:57 pm

Cand realimentezi peste jar, cantitatea de jar trebuie sa fie mica, astfel incat gratarul sa nu fie astupat in totalitate cu jar, eventual mai aranjezi cu vatraiul, nu alimentezi cand focarul are strat gros de jar.

tonyst
senior
Posts: 3687
Joined: Fri Jan 04, 2013 11:11 am
Location: Constanta
Has thanked: 10 times
Been thanked: 14 times

Re: Soba de teracota cu clopote, gazeificare si serpentina.

Post by tonyst » Mon Jan 07, 2019 5:10 pm

flavius76 wrote:
Mon Jan 07, 2019 4:57 pm
Cand realimentezi peste jar, cantitatea de jar trebuie sa fie mica, astfel incat gratarul sa nu fie astupat in totalitate cu jar, eventual mai aranjezi cu vatraiul, nu alimentezi cand focarul are strat gros de jar.
Sa ne bucuram cand avem ocazia sa vedem un om destept .Poare nu mai daramam cosurile .

apaminerala
junior
Posts: 5
Joined: Mon Jan 02, 2023 6:54 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Soba de teracota cu clopote, gazeificare si serpentina.

Post by apaminerala » Mon Jan 02, 2023 3:04 pm

As vrea sa intreb daca domnul a construit soba respectiva de teracota cu gazeificare si serpentine ?

Post Reply