Adaptare pentru Teracota

Cahle, fumuri, teracote, ursoaica.

Moderators: sobe, teracotix

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: Adaptare pentru Teracota

Post by gi0 » Wed Jan 14, 2015 3:07 pm

Latest post of the previous page:

Multumesc Florin.
Tocmai de aceea spuneam ca am intors desenul pe toate partile.
Pentru ca @Bobo a zis ca soba are de toate,si datorita putinelor mele cunostinte,nu reuseam sa descopar clopotul.Dar informatiile tale m-au luminat :multumesc:
Eu mai incurc lumea pe aici in ideea ca spre iunie am de facut doua cazane diferite,la interval de doua ,trei luni.
Numai bine.

cheluakame
senior
Posts: 1529
Joined: Sun Nov 11, 2012 7:38 pm
Location: Alexandria
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times
Contact:

Re: Adaptare pentru Teracota

Post by cheluakame » Wed Jan 14, 2015 3:20 pm

gi0 wrote: Eu mai incurc lumea pe aici in ideea ca spre iunie am de facut doua cazane diferite,la interval de doua ,trei luni.
Numai bine.
Nu incurci nimic, stai linisit, cel putin din punctul meu de vedere. :thumbup:

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: Adaptare pentru Teracota

Post by gi0 » Wed Jan 14, 2015 3:58 pm

Sa ma ierte @sovieticul ca intreb pe postul lui...
Pe _reclama_,la pufere, cineva face afirmatia ca are o teracota cu o serpentina calculata pentru 35kw.
Aici am vazut constructii mari pentru puteri de 10 kw,eu vreu sa fac de 14kw,dar 35 kw???
Pai ce focar trebuie sa aiba acea teracota sa dea 35kw si sa mai si radieze?
Can aveti timp,poate ma lamureste cineva si pe mine,mi se pare mare serpentina pentru o teracota...
Cu stima.

cheluakame
senior
Posts: 1529
Joined: Sun Nov 11, 2012 7:38 pm
Location: Alexandria
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times
Contact:

Re: Adaptare pentru Teracota

Post by cheluakame » Wed Jan 14, 2015 6:41 pm

gi0 wrote:Sa ma ierte @sovieticul ca intreb pe postul lui...
Pe SP,la pufere, cineva face afirmatia ca are o teracota cu o serpentina calculata pentru 35kw.
Aici am vazut constructii mari pentru puteri de 10 kw,eu vreu sa fac de 14kw,dar 35 kw???
Pai ce focar trebuie sa aiba acea teracota sa dea 35kw si sa mai si radieze?
Can aveti timp,poate ma lamureste cineva si pe mine,mi se pare mare serpentina pentru o teracota...
Cu stima.
Are 35 kw, precum si centrala, insa trebuie bagat din ora in ora in ea, caci focarul poate oferi puterea respectiva dar pe durata scurta.

Daca este sa corelam cu puterea unui cazan din comert, ar avea circa 2 mp de schimbator.

La o serpentina facuta din teava de 5/4" ar insemna circa 15 ml.

Ce trebuie insa inteles. Puterea respectiva se poate obtine, chiar si la un godin din comert, insa mai conteaza un alt aspect, la un cazan de zidarie, alimentezi odata si 10-12 ore nu mai ai treaba, iti poate oferi cei 14 kw (de care spui) in tot acest timp.

La o teracota cu schimbator sau centrala din comert, iti ofera tot 14 kw, insa la fiecare 1-2 ore trebuie sa mergi si sa bagi iar lemne.

Aceeasi diferenta este si intre soba de zidarie si godin/teracota.

Bobo
mester sobar
Posts: 1131
Joined: Sun Jul 15, 2012 8:42 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 11 times

Re: Adaptare pentru Teracota

Post by Bobo » Wed Jan 14, 2015 7:40 pm

Pentru ca @Bobo a zis ca soba are de toate,si datorita putinelor mele cunostinte,nu reuseam sa descopar clopotul.Dar informatiile tale m-au luminat :multumesc:

Eu nu vad decit fumuri la soba pusa de Vali -- a treia poza ---atit lateral cit si in fata sus. Fumul pleaca din focar pe st si Dr contraflow, apoi urca la partea superioara unde are tot fumuri, deoarece la mijloc fata urca. Fumurile sunt cam late si acolo propun sa se faca clopote, adica in loc sa intre la mijloc fumul pe sus intra pe jos. Tu inca nu ai notiunea de clopot fixata. Tot asa am patit si eu,dar o sa intelegi. Adica un clopot ar fi un fum (fals) prin care nu trece fumul ci vine de la fumul vecin pe jos, trece prin acest fum (spatiu) fara sa urce in circuit, si intra in fumul din partea cealalta tot pe jos. Gazele fierbinti urca si inca;lzesc clopotul .

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: Adaptare pentru Teracota

Post by gi0 » Wed Jan 14, 2015 8:06 pm

Multumesc pentru informatii,domnule @Bobo. :multumesc:
Am notiunea de clopot,dar cand se combina cu fumuri,o cam pierd si am nevoie de desen sa ma lamuresc :D .Lipsa practicii.
Va rog sa imi spuneti cand ne intalnim cu fumuri si cand ne intalnim cu ”contraflow”,ca pentru mine sunt cam la fel,ce nu e clopot e fum :lol:
Cu stima.

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: Adaptare pentru Teracota

Post by gi0 » Wed Jan 14, 2015 8:19 pm

cheluakame wrote:
La o teracota cu schimbator sau centrala din comert, iti ofera tot 14 kw, insa la fiecare 1-2 ore trebuie sa mergi si sa bagi iar lemne.

Aceeasi diferenta este si intre soba de zidarie si godin/teracota.
Dupa program,ar trebui sa arda minim 300kg de lemne pe zi,la foc din trei in trei ore.Iar inaltimea focarului pentru 35kw...

Bobo
mester sobar
Posts: 1131
Joined: Sun Jul 15, 2012 8:42 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 11 times

Re: Adaptare pentru Teracota

Post by Bobo » Wed Jan 14, 2015 8:23 pm

Ia de aici schite
scan-20150114 -0820.jpg
Are de toate: gazeificare, coborire jos, cale directa -Poza 2- :pray:
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: Adaptare pentru Teracota

Post by gi0 » Wed Jan 14, 2015 11:15 pm

Haide-ti domnule @Bobo,ca nu are de toate :think: Unde e contraflow-ul?Este doar fum vertical si clopot.Si nici gazeificare nu este ca nu ati facut focarul :naughty:
Numai bine :thumbup:

Bobo
mester sobar
Posts: 1131
Joined: Sun Jul 15, 2012 8:42 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 11 times

Re: Adaptare pentru Teracota

Post by Bobo » Thu Jan 15, 2015 8:37 am

gi0 wrote:Haide-ti domnule @Bobo,ca nu are de toate :think: Unde e contraflow-ul?Este doar fum vertical si clopot.Si nici gazeificare nu este ca nu ati facut focarul :naughty:
Numai bine :thumbup:

Bine Toma, tot asa am facut si eu cu Andrei ,m-am luat in coarne, cine a cistigat ?.... , EU ,ca am invatat de la el. Contrsaflow == contracurent, sunt toate fumurile care coboara ,spre exemplu cind fumul iese din focar si o ia in jos, poza 3. Pentru ce crezi ca sunt patrtele alea mici din spate poza 2 ? => pentru gazeificare, sibarul pentru cale directa l-ai vazut. Am msi spus, la soba lui Vali nu ai clopot.dar se poate face sus ca si asa fumurile sunt prea lungi,cit teracota in latime.Mai Gio, eu ti-am facut niste schite de fumuri si clopote nu am schitat teracota, em ma refer la soba lui Vali Strugaru pag 2 unde sunt 3 poze, .De aici te poti inspira cu mici modificari. adaptind fumuri sau clopote, sau facind focarul pe lung cum am aratat eu in schita.

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: Adaptare pentru Teracota

Post by gi0 » Thu Jan 15, 2015 10:18 am

Am glumit domnule @Bobo ,nu va suparati ca tot eu castig :lol:,invatand.
Hai sa dea Domnu sanatate si numai bine :thumbup:

Post Reply