Soba 6 kw exdan

Moderator: christi40

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: Soba 6 kw exdan

Post by gi0 » Thu Jun 11, 2015 4:30 pm

Latest post of the previous page:

In Ghana au sobe de copt si de gatit sau cuptoare de pamant .L orase toata lumea are aragaz cu butelie .
De aproape o luna incerc sa gasesc acele modele traditionale facute doar din pamant ,nisip si paie .Dar ar trebui sa intru adanc in nordul tarii , acolo oamenii traiesc laolalta cu natura inca .
Acum o saptamana am inceput sa le arat la baieti cum sa faca o soba racheta .Pe aici nu sunt caramizi , iar cei care au ceva improvizat din metal folosesc cartoane sau tuburi sa sufle in jar pentru reanimarea focului . Sunt to gen racheta , dar prea scurte si nu ii ajuta tirajul .
Cum fac bastinasii de nu au nevoie de caramizi refractare ???!!!

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: Soba 6 kw exdan

Post by gi0 » Thu Jun 11, 2015 4:34 pm

Va las acum cu blondele ,brunetele si roscatele.Merg la treaba ca am desfacut un generator de 100kw si trebuie sa il termin pana sambata , altfel nu mai ajung la pescuit \:D/ .

Alegerea unora ca mine in juriu, care au vazut sobe doar in poze :oops: , ar fi o mare greseala .
Nu va sfatuiesc , nu de alta dar eu sunt mai extremist decat @christi40 :lol:

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Soba 6 kw exdan

Post by phoenix » Thu Jun 11, 2015 4:40 pm

La generatorul acela bagi 400 de kile de lemn? wow, in fecare ora?
cum se zice in ghaneza la sobe?
aceia folosesc argila in loc de caramizi banuiesc, eventual pietre.

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: Soba 6 kw exdan

Post by gi0 » Thu Jun 11, 2015 4:47 pm

Folosesc o anumita argila ”montata” pe un schelet de nuiele indoite care dau forma cuptorului .
La cuptor vreau sa implementez cosul .Desi sunt multi care au cuptorul inauntru , nu au cos , tot fumul se imprastie in camera si iese afara printre scanduri .E jale pentru cei care gatesc zilnic acolo .
In ce priveste piatra , pe cei din jurul meu i-am sfatuit sa caute acea piatra care nu ”explodeaza” la temperaturi mari .
Cu stima .

georeby
senior
Posts: 3989
Joined: Sat Jan 03, 2015 8:25 pm
Location: suceava
Has thanked: 5 times
Been thanked: 24 times

Re: Soba 6 kw exdan

Post by georeby » Thu Jun 11, 2015 4:51 pm

gi0 wrote:Folosesc o anumita argila ”montata” pe un schelet de nuiele indoite care dau forma cuptorului .
La cuptor vreau sa implementez cosul .Desi sunt multi care au cuptorul inauntru , nu au cos , tot fumul se imprastie in camera si iese afara printre scanduri .E jale pentru cei care gatesc zilnic acolo .
In ce priveste piatra , pe cei din jurul meu i-am sfatuit sa caute acea piatra care nu ”explodeaza” la temperaturi mari .
Cu stima .

va sa zica ..de aici se deduce dc sunt asa negrii :crazy: se afuma mai mereu :lol: :lol: :lol:

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Soba 6 kw exdan

Post by phoenix » Thu Jun 11, 2015 4:52 pm

Fale forme de lemn in care sa faca chirpici si pala sa-l puna drept cos, mai trebuie si armat, altfel n-au aia bani de cos.

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: Soba 6 kw exdan

Post by gi0 » Thu Jun 11, 2015 8:21 pm

Nu va rezista cuptorul cu cos de chirpici , decat daca il face separat ,de la pamant pana afara .
Problema este ca vor ramane fara cos la prima ploaie .
Cred ca ar merge unul din ciment si nisip .
Cu stima.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Soba 6 kw exdan

Post by phoenix » Thu Jun 11, 2015 8:23 pm

pai au ciment? Daca au ciment si captuses cu argila elemnete turnate de cos...

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: Soba 6 kw exdan

Post by gi0 » Thu Jun 11, 2015 9:10 pm

Ciment ??? Au la greu .
Toate constructiile se fac din boltari de ciment ,nu exista la ei bca sau caramida .Eu personal nu am vazut nici o bucatica macar .
Dar boltarii sunt peste tot ,si ii fac asa de duri ca abia poti da gauri cu o percutanta .
Au de toate in orase si in zona industriala unde sunt eu . Dar mai in nord ,oamenii sunt saraci rau si fac totul mai rudimentar .
Noi nu avem zone unde nu a ajuns vreodata roata de masina ???
Nu trebuie sa ne miram .
Ghana , ca tara, este bogata , dar altii ....

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Soba 6 kw exdan

Post by phoenix » Thu Jun 11, 2015 9:11 pm

Credeam ca nu au ciment, daca au ciment le faci si sobe cu clopot, dar lemne au?
Eu nu ma mir, stiu ce e pe lumea asta dar ma gandeam ca nu au nici ciment.

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: Soba 6 kw exdan

Post by gi0 » Thu Jun 11, 2015 9:23 pm

Pai fotografiile pe care le-am pus la constructii , la garduri , sunt din Ghana .
Ei folosesc sobele doar la gatit , aici este permanent cald .
Un cuptor cum a facut domnul Flavius le-ar prinde tare bine . Folosesc lemne , dar la baza sta carbunele de lemne ,aici este foarte ieftin .Deci la rachetele mici metalice folosesc carbune si cateva betisoare sa il aprinda ,apoi da din maini sau sufla pana le ies ochii :lol: , cu daca nu au tiraj trebuie sa tina carbunii aprinsi cumva...
Eu am vrut sa imi fac o racheta de inox ca la carte , dar nu am cum s-o car acasa :think:
Al doilea motiv ar fi faptul ca daca fac eu una , ma lasa astia fara inox... :crazy:

Post Reply