Sugestii pentru imbunatatire.

Moderator: sobe

admin_1234
Admin
Posts: 1705
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:02 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Sugestii pentru imbunatatire.

Post by admin_1234 » Sat Dec 15, 2012 7:31 am

Deschid acest subiect cu dorinta de a va cere parerea, mai ales in cazul userilor care sunt de la inceput pe acest forum, userilor cu activitate dar si a celor noi veniti. Am vazut unele posturi in care spuneti anumite pareri despre forum, privind organizarea subiectelor. As vrea sa va exprimati aici opiniile si o sa incerc sa alegem impreuna forma si organizarea functie si de dorintele voastre si de posibilitatile de care dispunem. Propunerile care sunt posibile si au substanta o sa le transform in topicuri separate si o sa facem pool-uri ca sa votam decizia.

Va astept asadar propunerile si parerile de imbunatatire.

Cine incepe?

ciobimar
membru special
Posts: 2686
Joined: Wed Jun 27, 2012 12:18 am
Has thanked: 43 times
Been thanked: 12 times

Re: Sugestii pentru imbunatatire.

Post by ciobimar » Sat Dec 15, 2012 7:56 am

Buna dimineata,sefu...eu sunt multumit de cum decurge forumul ...dar as veni si eu cu o idee... sa nu o luati de categorica ...poate sa fie o metoda invechita ...sau unde eu m-am obisnuit cu forumul rusesc unde cind esti pe el si ai intilnit un linc sau o poza ...se deschide fereastra separata pe care o poti lasa sau inchide... ca e posibil din acel linc sa mergi mai departe si dupa ce ajungi nu stiu unde poti iesi oricind si apasa pe fereastra forumului si poti face comparatii ...in schimb aici la noi trebuie sa tot dai inapoi pina ajungi de unde ai pleca ...sau daca inchizi acea poza sau linc sa zicem din greseala...se inchide tot prin ce ai trecut si tot asa...va salut si va multumesc ca sunteti binevoitor sa ne faceti conditii...

http://forum.stovemaster.ru/

ciobimar
membru special
Posts: 2686
Joined: Wed Jun 27, 2012 12:18 am
Has thanked: 43 times
Been thanked: 12 times

Re: Sugestii pentru imbunatatire.

Post by ciobimar » Sat Dec 15, 2012 9:26 am

Da...dar daca implica costuri si sau nu intra in formatul(statutul) forumului nostru... sau trebuie multe modificari nu este neaparat eu m-am obisnuit si asa ....sau sa asteptam si alte initiative...mi-am dat si eu cu parerea ...

admin_1234
Admin
Posts: 1705
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:02 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Sugestii pentru imbunatatire.

Post by admin_1234 » Sat Dec 15, 2012 9:35 am

Am modificat un pic codul si se va putea ce vrei tu incepand de la linkurile puse de azi inainte. La cele vechi ar trebui sa intru sa setez manual fiecare link.

Test
http://images.search.conduit.com/ImageP ... t=0&pos=21

Instalatorul de Iasi
Referent
Posts: 273
Joined: Sat Sep 08, 2012 3:02 pm
Location: Iași
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Sugestii pentru imbunatatire.

Post by Instalatorul de Iasi » Sat Dec 15, 2012 9:39 am

ciobimar wrote:Da... dar daca implica costuri si sau nu intra in formatul(statutul) forumului nostru... sau trebuie multe modificari [...]
Şi eu m-am lovit de aceast neajuns. Pot să-ţi spun că nu doar forumul postat de tine are un astfel de mod de lucru. Dacă ţin bine minte, pe mai toate forumurile pe care am intrat, click-ul pe un link îl deschide pe acesta într-o nouă pagină. Mai mult, sînt destule forumuri care folosesc aceeaş platformă (phpBB) la care lucrurile se desfăşoară aşa cum eşti şi tu obişnuit. Pe alte platforme pe care le cunosc, acest lucru ţine doar de o simplă setare, ceea ce mă face să cred că şi pe aceasta este tot la fel, dar nu pot fi 100% sigur.

ciobimar wrote:[...] sau sa asteptam si alte initiative [...]
Pînă se ia o decizie în această problemă, poţi rezolva astfel: poziţionezi mouse-ul pe link fără să dai click, apoi faci click-dreapta (pe butonul din dreapta al mouse-ului), iar în mica fereastră care îţi apare alegi fie "deschide în pagină nouă", fie "deschide în fereastră nouă". Dacă nu am fost destul de explicit, spune-mi şi îţi fac un print-screen pentru clarificare.

ciobimar
membru special
Posts: 2686
Joined: Wed Jun 27, 2012 12:18 am
Has thanked: 43 times
Been thanked: 12 times

Re: Sugestii pentru imbunatatire.

Post by ciobimar » Sat Dec 15, 2012 9:40 am

Super ...multumesc frumos....

admin_1234
Admin
Posts: 1705
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:02 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Sugestii pentru imbunatatire.

Post by admin_1234 » Sat Dec 15, 2012 9:43 am

Modul asta de deschidere a paginilor era nativ in phpbb2 dar la phpbb3 au modificat codul. La alte forumuri gen vbulletin e din setari.

ciobimar
membru special
Posts: 2686
Joined: Wed Jun 27, 2012 12:18 am
Has thanked: 43 times
Been thanked: 12 times

Re: Sugestii pentru imbunatatire.

Post by ciobimar » Sat Dec 15, 2012 9:45 am

Instalatorul de Iasi wrote:
ciobimar wrote:Da... dar daca implica costuri si sau nu intra in formatul(statutul) forumului nostru... sau trebuie multe modificari [...]
Şi eu m-am lovit de aceast neajuns. Pot să-ţi spun că nu doar forumul postat de tine are un astfel de mod de lucru. Dacă ţin bine minte, pe mai toate forumurile pe care am intrat, click-ul pe un link îl deschide pe acesta într-o nouă pagină. Mai mult, sînt destule forumuri care folosesc aceeaş platformă (phpBB) la care lucrurile se desfăşoară aşa cum eşti şi tu obişnuit. Pe alte platforme pe care le cunosc, acest lucru ţine doar de o simplă setare, ceea ce mă face să cred că şi pe aceasta este tot la fel, dar nu pot fi 100% sigur.

ciobimar wrote:[...] sau sa asteptam si alte initiative [...]
Pînă se ia o decizie în această problemă, poţi rezolva astfel: poziţionezi mouse-ul pe link fără să dai click, apoi faci click-dreapta (pe butonul din dreapta al mouse-ului), iar în mica fereastră care îţi apare alegi fie "deschide în pagină nouă", fie "deschide în fereastră nouă". Dacă nu am fost destul de explicit, spune-mi şi îţi fac un print-screen pentru clarificare.
Multumesc din suflet ...pentru amabilitate ....am zis eu ca este nevoie de d-ta aici ...si de fapt ,oriunde ...pentru cei ce v-au urmarit..sunteti o valoare consacrata deaja...

ciine
membru
Posts: 795
Joined: Mon Jul 02, 2012 7:53 am
Location: Valcea
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Sugestii pentru imbunatatire.

Post by ciine » Sat Dec 15, 2012 11:21 am

O imbunatatire vizibila o constituie cresterea vitezei de raspuns , unde mai inainte chiar aveam probleme .

luvio
membru
Posts: 556
Joined: Tue Oct 02, 2012 8:58 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Sugestii pentru imbunatatire.

Post by luvio » Thu Jan 24, 2013 9:24 am

Mi-as permite si eu sa vin cu o idee pentru imbunatatire, daca o considerati utila.
Cred ca ar fi bine daca s-ar rearanja toate subiectele in functie de data cind s-a scris in ele. Ar fi mult mai usor de urmarit asa topicele unde au aparut ultimele mesaje scrise, fara a fi nevoie sa parcurgi toata lista.
Multumesc.

Post Reply