Sugestii pentru imbunatatire.

Moderator: sobe

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Sugestii pentru imbunatatire.

Post by phoenix » Mon Jan 06, 2014 12:49 pm

Latest post of the previous page:

:)...cred ca esti la munca si deja nu mai depui energie sa intelegi ce am postat...
Butoane avem cu totii chiar si in realitate si tu le cam apelezi de ceva vreme...vad ca esti administrator in discutia asta...poti sa devi administrator si cand vrei sa te retragi...totul este care atinge butonul primul..:)

Mda, se pare ca esti angoasat...

Daca tu vei intalni doi oameni care se inteleg la nivel de principii desi din start ei aveau diferende la nivelul respectiv eu iti dau un like pe facebook.
Putem sa bem, sa mergem la femei sa povestim, sa pescuim..dar principiile nu prea le schimba decat viata si foarte greu, asa ca se pastreaza aprentele.

Lasa nu conteaza, stai linistit, era doar o discutie. Cainele cand latra nu musca pentru ca ar trebui sa nu mai latre. Nu a fost nimeni banat pe acest forum pentru ca a contat fiecare user desi pentru majoritatea userilor forumul nu a contat. Si oricum nu te apuci sa banezi pe cineva pentru o discutie decat daca forumul e de doua parale. Banezi si tu pentru lucruri grave...

Multumesc pentru discutie.
Cam asa discuta oamenii, fiecare dupa starea in care se afla...din pacate :)
http://www.youtube.com/watch?v=R99J45PbflI" onclick="window.open(this.href);return false;

laurex
membru
Posts: 173
Joined: Tue Jan 07, 2014 9:41 am
Location: Maicanesti,Vrancea
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Sugestii pentru imbunatatire.

Post by laurex » Sat Jan 18, 2014 6:46 pm

Mic amendament la regulament. 2 sugestii,daca se poate:
1. Nu cita postul anterior.E inutil.
2.Daca citezi,sa extragi ideea in totalitate,dar sa nu fie musai sa citezi toata postarea.E greu sa citesti km de pagini cu o postare citata de multe ori si adaugat cate un "subscriu" sau "bravo".

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Sugestii pentru imbunatatire.

Post by phoenix » Sat Jan 18, 2014 6:54 pm

Am notat.

laurex
membru
Posts: 173
Joined: Tue Jan 07, 2014 9:41 am
Location: Maicanesti,Vrancea
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Sugestii pentru imbunatatire.

Post by laurex » Tue Jan 21, 2014 5:02 pm

Mi-am mai adus aminte de o treaba.Nu s-ar putea implementa un flux RSS pt forum?
Si un google search in site?Cautarea forumului nu da intotdeauna rezultate.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Sugestii pentru imbunatatire.

Post by phoenix » Tue Jan 21, 2014 9:29 pm

Cand am timp o sa instalez si asa ceva.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Sugestii pentru imbunatatire.

Post by phoenix » Fri Jan 24, 2014 8:20 am

Ar trebui sa apeleze la Aria comerciala persoanele care doresc sa-si promoveze produsele si serviciile.
In timp o sa mutam topicurile care fac mai mult sau mai putin reclama ascunsa.
Trebuie facuta o delimitare clara intre profesionisti si amatori si in acest fel o sa scapam si de userii care cer nejustificat de mult si vor sfaturi doar de la profesionisti si de profesionistii care dau prea mult si nu sunt ascultati asa cum merita. Desemenea prezentarea de produse si servicii fara prea multe amanunte doar cu fata comerciala o sa fie tratate ca reclama ascunsa si mutate la aria comerciala.
Daca o sa existe interes probabil vor aparea si userii cu statut comercial.

Consider ca exista suficienta informatie ca un user sa isi faca o soba si fara sa intrebe nimic. Daca nu se straduiesc sa caute atunci mai potrivit este sa li se recomande aria comerciala. Poate daca vor vedea pretul informatiillor si proiectelor executate de profesionisti poate cei care cer informatie vor avea mai multa atentie cand intreaba. Si probabil daca nu vede pretul unei sobe are sentimentul ca in loc sa dea la mester 200 de lei pe manopera lipeste el o soba si se rezolva...si atunci degeaba ne batem noi capul sa fie atenti la sfaturi.
Daca profesionistii nu cer nici userii care apar nu sunt obligati sa inteleaga prin telepatie cu ce se mananca.

Banul oricum exista asa ca trebuie scos la suprafata si pus la locul pe care il merita. Cand aud ca o usa e nesimtita la pret, desi stiu acum valoarea unei usi etanse...am sentimentul ca se transforma totul in chici...si cand aud ca altul e asa profesionist ca face dintr-un chici o minune ma intreb iar de ce nu are bani daca e asa un profesionist...
Banul e totusi o ruleta(de masurat valoarea) destul de buna.

In concluzie, va sfatuiesc sa umpleti aria comerciala. Cine face un leagan de lemn trebuie si platit. Poti da multe sfaturi free dar un om fara experienta nu va face un leagan din prima la fel ca un om cu experienta. Experienta are un pret. Daca nu punem pret pe valoare atunci poate chiar nu exista valoare.

claudiu.s.ro
membru
Posts: 430
Joined: Fri Nov 01, 2013 7:55 am
Location: Tara Fagarasului
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Sugestii pentru imbunatatire.

Post by claudiu.s.ro » Wed Jan 29, 2014 12:54 pm

Am spicuit cateva sfaturi despre "Cum se pun întrebări în mod inteligent". Cred ca acest articol ar trebui citit in intregime de toti cei care solicita ajutor online (chiar dc articolul se refera la un anume domeniu, majoritatea recomandarilor sunt aplicabile si pt acest forum). Ca propunere, cred ca aceste sfaturi ar putea fi afisate undeva "la vedere" (dc se incadreaza in ceea ce cred si realizatorii acestui forum).
http://wiki.lug.ro/Cum_se_pun_%C3%AEntr ... inteligent" onclick="window.open(this.href);return false;

"Introducere:
Pur şi simplu, nu este deloc economic să încercăm să ajutăm oameni care nu vor să se ajute singuri. E OK să fii neştiutor, NU E OK să faci pe prostul.
..... În concluzie, deşi nu este necesar să fiţi un expert pentru a ne capta atenţia, este necesar să demonstraţi o atitudine care în timp duce la competenţă: atenţie, reflecţie, spirit de observaţie şi dorinţa de a participa activ la rezolvarea problemelor. Dacă vă deranjează această "discriminare", vă sugerăm să apelaţi la servicii comerciale de asistenţă tehnică, în loc să ne cereţi să vă facem noi treaba gratuit.
Înainte de a întreba:
Înainte de a trimite o întrebare tehnică pe e-mail, într-un newsgroup sau forum, faceţi următoarele:
• Încercaţi să găsiţi un răspuns căutând pe Web.
• Încercaţi să găsiţi un răspuns în manual.
• Încercaţi să găsiţi un răspuns într-un FAQ.
• Încercaţi să găsiţi un răspuns prin analiză şi experiment.
• Încercaţi să găsiţi un răspuns la un prieten mai experimentat.
Când formulaţi întrebarea, arătaţi că aţi făcut întâi cele de mai sus; astfel demonstraţi că nu sunteţi un puturos care ne face să ne pierdem timpul. Şi mai bine, arătaţi ce aţi descoperit făcând cele de mai sus. Ne place să răspundem celor care demonstrează că pot învăţa ceva din răspunsurile noastre.
Când întrebaţi:
1. Atenţie unde întrebaţi
Folosiţi-vă discernământul în alegerea locului unde puneţi întrebarea. E foarte probabil să fiţi ignorat sau catalogat ca loser, dacă:
• postaţi întrebarea pe un forum sau listă de discuții cu o temă diferită (offtopic)
• postaţi o întrebare elementară pe un forum unde se discută probleme tehnice complexe, sau invers
• postaţi pe mai multe grupuri simultan
• trimiteţi un mesaj direct către cineva pe care nu îl cunoașteți personal sau nu e direct responsabil pentru rezolvarea problemei
2. Nu îngreunaţi răspunsul
3. Folosiţi un limbaj clar, corect gramatical şi ortografic
4. Fiţi precis în descrierea problemei
5. Multe informaţii nu înseamnă precizie
6. Milogeala nu impresionează şi nu înlocuieşte efortul propriu
7. Descrieţi simptomele problemei, nu presupunerile dvs
8. Descrieţi simptomele problemei în ordine cronologică
9. Descrieţi obiectivul, nu paşii intermediari
10. Nu solicitaţi răspunsuri private
11. Puneţi întrebări concrete, punctuale
12. Nu puneţi întrebări din tema pentru acasă
13. Reduceţi numărul întrebărilor irelevante
Rezistaţi tentaţiei de a încheia mesajele cu întrebări lipsite de conţinut de genul „Poate să mă ajute cineva?“ sau „Exista vreo soluţie?“. În primul rând, dacă aţi descris măcar pe jumătate coerent problema, astfel de adăugiri sunt superflue. În al doilea rând, pentru că sunt superflue, sunt iritante şi vi se poate răspunde cât se poate de corect din punct de vedere logic "Da, poţi fi ajutat" sau "Nu, nu te poate ajuta nimeni."
14. Puţină politeţe nu strică
Fiţi politicos. Folosiţi "Vă rog" şi "Mulţumesc pentru atenţie". Arătaţi că apreciaţi faptul că sunteţi ajutat gratis.
Sincer, politeţea nu este la fel de importantă (şi nu este un substitut) ca scrierea corectă, clară, precisă, evitarea formatelor proprietare, etc; am prefera să primim mesaje mai abrupte, dar tehnice, decât unele vagi, pline de politeţuri (ţineţi cont că ne plac problemele din care avem ceva de învăţat).
15. Reveniţi cu descrierea soluţiei
După rezolvarea problemei, reveniţi cu un scurt mesaj pentru cei care v-au ajutat; spuneţi-le ce-a ieşit şi mulţumiţi-le pentru ajutor. Dacă problema a captat suficient interes pe o listă de mail sau newsgroup, acolo ar trebui să postaţi această notiţă.
16. Dacă nu vi se răspunde
Dacă nu primiţi nici un răspuns, nu o luaţi personal, în sensul că nu vrem să vă ajutăm. Uneori chiar nu ştie nimeni răspunsul. A nu primi un răspuns nu înseamnă că aţi fost ignorat, deşi e greu să vedeţi asta din exterior.
În general, să retrimiteţi aceeaşi întrebare e o idee proastă. E inutil şi deci deranjant.
Încercaţi să găsiţi ajutor în altă parte, în locuri mai potrivite nevoilor începătorilor.
17. Cum să răspundeţi la întrebări
- Fiţi îngăduitor. Stresul cauzat de probleme îi poate face pe oameni să pară obraznici sau proşti, chiar când nu sunt.
- Comentaţi o greşeală off-line. Nu e necesară umilirea publică din cauza unei simple greşeli. Un începător cu adevărat s-ar putea să nu ştie cum să caute în arhive, sau unde este postat un FAQ.
- Dacă nu sunteţi siguri de un lucru, spuneţi aşa! Un răspuns greşit care sună competent e mai rău decât nici un răspuns. Nu daţi indicaţii greşite doar pentru că e distractiv să pari expert. Fiţi onest şi sincer; daţi un bun exemplu atât pentru cel care întreabă cât şi pentru ceilalţi.
- Dacă nu puteţi ajuta, nu încurcaţi. Nu faceţi glume despre proceduri care ar putea strica sistemul utilizatorului, pot fi interpretate ca indicaţii.
- Puneţi întrebări de control pentru a extrage mai multe detalii. Dacă sunteţi bun la asta, cel care a întrebat poate afla lucruri noi, şi de ce nu, chiar dvs. Încercaţi să transformaţi o întrebare greşită într-una bună.
- Dacă răspundeţi, răspundeţi cu ceva util. Nu sugeraţi soluţii greoaie când de fapt cel care întreabă foloseşte metoda sau uneltele greşite. Sugeraţi uneltele potrivite. Reformulaţi întrebarea.
- Ajutaţi comunitatea să înveţe din întrebare Când daţi de o întrebare bună, întrebaţi-vă cum poate fi îmbunătăţită documentaţia ca să nu mai fie pusă aceeaşi întrebare în viitor.
- Dacă a trebuit să vă documentaţi pentru a răspunde, arătaţi cum aţi făcut, nu faceţi să pară că aţi scos răspunsul din burtă. A răspunde unei întrebări e ca şi cum i-aţi da unui om o pâine, a-i arăta cum să caute singur e ca şi cum i-aţi arăta cum se obţine pâinea."

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Sugestii pentru imbunatatire.

Post by phoenix » Wed Jan 29, 2014 2:09 pm

Cred ca o sa-l trimit automat la fiecare membru nou inscris, in mesageria privata.

admin_1234
Admin
Posts: 1705
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:02 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Sugestii pentru imbunatatire.

Post by admin_1234 » Mon Mar 24, 2014 4:33 pm

Am instalat inca o optiune de cautare pentru ca functia de cautare preinstalata nu da mereu rezultatele dorite.

Bifati "Rezultate doar despre forum".
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Lonely
senior
Posts: 1028
Joined: Sat Mar 09, 2013 6:33 am
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Sugestii pentru imbunatatire.

Post by Lonely » Sun Mar 30, 2014 5:18 am

Imi cer scuze daca postez gresit dar nu am gasit alt loc unde sa intreb

Nu mai stiu sa imi modific avatarul, am reusit sa scot imaginea veche, dar nu gasesc de unde incarc imaginea noua, nu ma descurc.

Multumesc anticipat

admin_1234
Admin
Posts: 1705
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:02 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Sugestii pentru imbunatatire.

Post by admin_1234 » Sun Mar 30, 2014 11:39 am

Uite asa
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Post Reply