Sugestii pentru imbunatatire.

Moderator: sobe

toogsy
junior
Posts: 95
Joined: Thu Jul 25, 2013 4:30 pm
Location: Focsani
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Sugestii pentru imbunatatire.

Post by toogsy » Mon Jan 06, 2014 7:34 am

Latest post of the previous page:

csomi wrote:Interesanta acesta treaba cu "manualul" acum aud prima data ...

Dar ma roade curiozitate pe ce se va baza cu adevarat aceasta editura, pe teorie doar... sau si pe exemple practice ?

Nu ca asi fi eu nu stiu cine, de la mine nu a intrebat nimeni, o parere, sau eu cam cum vad lucrurile (in afara forumului) ... sau poate nici nu conteaza. Oricum mi se pare interesant...
Cele cateva carti rusesti care mi-au cazut in ...monitor au relativ putina teorie si multe exemple practice, functie de destinatia agregatului (incalzit, gatit, mixt, s.a.) si puterea lui. In cazul lor e mai simplu, sunt modele standard ce sunt folosite de ani buni. La noi traditia sobaritului se rezuma la teracotele 2/3/7 si sobele cizma din bucataria bunicilor.
dan wrote:... Daca este sa facem ceva va trebui sa avem motivatie, o carte cere muuulta energie. Putea sa scrie Csomi sau Andrei o carte si sa o publice(ar putea trai pana la adanci batraneti doar din traducerea unei carti...dar parerea mea ca nu prea miros ei ocaziile)...doar ca ei mai mult pe la lucru. Sa le cer lor in continuare sa munceasca free...nu se poate.
Probabil la deschiderea forumului a existat o motivatie. Din cate am putut vedea (ex. intalnirea de la Cristurul Secuiesc) ea inca mai exista. Cum vedeti lucrurile pe viitor?
dan wrote:Singurul care poate face ceva free pe acest forum este fiecare din noi...dar si munca asta free e cu dus si intors...se poate opri oricand fara nici un semn...
Am mai spus-o, intr-un fel sau altul, mai sus. Nu acesta e pericolul cel mai mare. Oamenii vin si pleaca, dar o data stabilita o directie, intr-un fel sau altul lucrurile isi urmeaza cursul.
dan wrote:Cu privire la forum...nu vei gasi un forum de sobe cu asemenea informatii pe toata planeta...dar cei care conduc forumul si majoritatea sobarilor cu experienta nu prea stiu cu ce se mananca un forum...asa ca nici nu inteleg potentialul.
Probabil forumul are un efect de acumulare al informatiei de prin mai toate forumurile/site-urile similare. La asta se adauga experienta consistenta a catorva utilizatori. Dar la randul sau va deveni si el la un moment dat o sursa de informatie pentru un alt forum/sait.
Si legat de partea de informatie e o intreaga discutie. In buna traditie romaneasca care zice ca o bucata de sarma poate rezolva orice, parcurgerea fara discernamant ale unor informatii de pe forum poate duce la concluzia deloc corecta ca sobe si cosuri poate face sau repara oricine. Realitatea cea de toate zilele ne demonstreaza insa ca adesea simpla utilizare de catre unii a unei sobe sau cazan poate fi o provocare.
Legat de potential, legat strict de cel comercial, la cat am cascat gura la sobe din comert in ultima perioada si numarand sobele acelea mici, portabile de teracota care ieseau pe la casa de marcat, eu zic ca ar fi. Si preturile lor nu sunt mici raportat la ce fac (poate ma insel eu). Cautand in zona in care locuiesc de un sobar aflat ca nu prea mai sunt. Cel la care apelau ai mei cand eram copil s-a dus de ceva timp la cele vesnice. E drept ca din punct de vedere comercial sobaritul nu ar aduce neaparat un venit constant, dar ar putea completa unul. Cei care conduc forumul ar fi pregatiti sa pregateasca oameni pentru asta?
Tot cetind una si alta ba aici, ba in alte locuri, am ajuns sa ma uit cu atentie la unele aspecte care altadata le treceam cu vederea. Si am vazut cosuri de fum zidite pe cand cu caramida eficienta, am vazut un fel cosuri de fum izolate cu polistiren, pereti de zidarie cu caramizi puse de-a valma... Solutii tehnice date de "meserias" cu argumentul forte "asa am si acasa"...

Cre' ca bat campii. Mai bine ma uit in jur si zic ca e bine asa.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Sugestii pentru imbunatatire.

Post by phoenix » Mon Jan 06, 2014 7:59 am

Ultimul tau post este foarte bun chiar si are o multime de observatii corecte!

user_banat_63
senior
Posts: 1535
Joined: Thu Jun 21, 2012 2:37 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Sugestii pentru imbunatatire.

Post by user_banat_63 » Mon Jan 06, 2014 9:15 am

toogsy wrote:
csomi wrote:Interesanta acesta treaba cu "manualul" acum aud prima data ...

Dar ma roade curiozitate pe ce se va baza cu adevarat aceasta editura, pe teorie doar... sau si pe exemple practice ?

Nu ca asi fi eu nu stiu cine, de la mine nu a intrebat nimeni, o parere, sau eu cam cum vad lucrurile (in afara forumului) ... sau poate nici nu conteaza. Oricum mi se pare interesant...
Cele cateva carti rusesti care mi-au cazut in ...monitor au relativ putina teorie si multe exemple practice, functie de destinatia agregatului (incalzit, gatit, mixt, s.a.) si puterea lui. In cazul lor e mai simplu, sunt modele standard ce sunt folosite de ani buni. La noi traditia sobaritului se rezuma la teracotele 2/3/7 si sobele cizma din bucataria bunicilor.
Inteleg... Se pare aceste argumente sint de ajuns, pt unii. Ok. atunci ma intreb la ce i-mi mai bat capul (free) sa prezint si alta technologia mai avansata ale altori scoli ? Daca nu se doreste(in Romania) nu este nici o problema. Te rog frumos sa i-mi prezinti acele modele standard la care te referi.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Sugestii pentru imbunatatire.

Post by phoenix » Mon Jan 06, 2014 10:56 am

Ma apuca damblaua cu free asta...nici macar la buda nu ma duc free...trebuie sa consum de vreo 10-50 de lei pe zi ca sa merg la buda...voi cum faceti asta free?
Bai fratilor lasat-ma cu free asta...vin banii indirect sau avantajele dar oricine primeste ceva pentru ce face...daca nu primeste , nici macar apreciere, s-a terminat...
In principiu chiar si sobele vor merge daca este o obligatie...obligatia va aparea dupa ce lemnele or sa fie SCUMPE de o sa arda...oricum o dai nimeni "nu le vrea". Ca sa vrei ceva trebuie sa fie primita pe scara larga intr-o tara...ce Ungaria vrea? Care este procentajul de sobe de zidarie in Rusia oare?
Deci treaba asta cu le vrea si nu le vrea...Daca nu vrea soba vrea cazan?...toata lumea "vrea" ce are nevoie. Cati se incalzesc cu lemne in tara asta? Ei bine aia "le vrea" dar cu anumite costuri sau cand or sa fie obligati. Si or sa fie obligati mai devreme sau mai tarziu asta e o certitudine. E vorba insa doar de timp, poate nu in timpul vietii noastre.

toogsy
junior
Posts: 95
Joined: Thu Jul 25, 2013 4:30 pm
Location: Focsani
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Sugestii pentru imbunatatire.

Post by toogsy » Mon Jan 06, 2014 11:02 am

csomi wrote:
toogsy wrote:
csomi wrote:Interesanta acesta treaba cu "manualul" acum aud prima data ...

Dar ma roade curiozitate pe ce se va baza cu adevarat aceasta editura, pe teorie doar... sau si pe exemple practice ?
Cele cateva carti rusesti care mi-au cazut in ...monitor au relativ putina teorie si multe exemple practice, functie de destinatia agregatului (incalzit, gatit, mixt, s.a.) si puterea lui. In cazul lor e mai simplu, sunt modele standard ce sunt folosite de ani buni. La noi traditia sobaritului se rezuma la teracotele 2/3/7 si sobele cizma din bucataria bunicilor.
Inteleg... Se pare aceste argumente sint de ajuns. Ok. atunci ma intreb la ce i-mi mai bat capul (free) sa prezint si alta technologia avansata ale altori scoli ? Daca nu se doreste(in Romania) nu este nici o problema. Te rog frumos sa i-mi prezinti acele modele standard la care te referi.
Exprimarea "traditia sobaritului" se pare ca nu a fost cea mai fericita alegere. M-am referit la sobele cel mai des intalnite in gospodariile romanesti, cel putin in zona in care pierd eu vremea.
Nu este vorba de ce se doreste sau nu in Romania. In general sunt lacune serioase in ceea ce priveste educatia, pe mai toate nivelurile. Valabil si in ceea ce priveste constructia sobelor (solutii, tehnologii, materiale), valabil si in ceea ce priveste utilizarea lor. Inclin deci sa cred ca nu este vorba de alegere ci de necunoasterea faptului ca au de unde alege.

Re. carti si modele de sobe rusesti, nu le am la indemana in momentul asta, dar daca va fi cazul le voi cauta. Una din carti e cea a lui Shkolnik ale carui modele am vazut ca sunt populare pe forumurile lor.

Activitatea ta, atat cea profesionala cat si cea de pe acest forum mie imi pare extraordinara. Asa ca daca in vreunul din posturile mele anterioare am deranjat cu ceva, imi cer scuze.

toogsy
junior
Posts: 95
Joined: Thu Jul 25, 2013 4:30 pm
Location: Focsani
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Sugestii pentru imbunatatire.

Post by toogsy » Mon Jan 06, 2014 11:22 am

@dan: Un sfat si o vorba buna pot fi "for free". Un schimb de opinii intre oameni care se respecta, fie ele si divergente, pot fi tot "free". O informare corecta poate fi de asemeni tot "for free". E vorba doar de optiune si de discernamant. Cum suna intrebarea "Cat costa sa fii om?"? Sunt multe lucruri care nu pot fi cuantificate valoric dpdv financiar. Sanatatea si educatia sunt unele dintre ele.

Apropos de discernamant si informatie: La o ora de dirigentie la clasa a VI-a pustimea era muuult mai interesata de cum sa sparga un cont de FB sau Yahoo decat de netiquette.

Se pare ca deja am deranjat destul si imi pare nespus de rau. E timpul pentru o pauza.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Sugestii pentru imbunatatire.

Post by phoenix » Mon Jan 06, 2014 11:57 am

Am scris ceva si am sters...intotdeauna un user care este si moderator sau admin are tendinta sa uite ce este. E mai greu pentru el sa functioneze in regimuri diferite. In general se rezolva cu un avetisment ca doar are butoanele la dispozitie...

Uitasem ca e o discutie free...ori e forum si toti au dreptul sa discute, ori e un spatiu profesional si atunci avem voie sa ne suparam dar nu mai avem voie sa discutam daca nu avem experienta pentru ca stricam informatia...aici este defapt directia ce trebuie aleasa.

Forumurile sunt cum spui tu, un loc de dezbatere...sau nu e forum de discutii libere si e un loc unde conteaza doar informatiile profesionale si atunci discutiile pe langa trebuie sa dispara.

Adevarul e ca nu conteaza cine are dreptate...si daca e una si daca e alta tot un forum ramane...orice face conducerea nu afecteaza pe nimeni si cine vrea sta cine vrea pleaca...de ce sa ne suparam?

Te superi in viata pe lucruri importante nu pe niste necunoscuti care vorbesc cu alti necunoscuti...

toogsy
junior
Posts: 95
Joined: Thu Jul 25, 2013 4:30 pm
Location: Focsani
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Sugestii pentru imbunatatire.

Post by toogsy » Mon Jan 06, 2014 12:08 pm

Un raspuns la o postare care nu mai e:

Posibil sa discutam de lucruri diferite. Sa incerc sa clarific cele n'spe postari de aseara pana acum:
- Nr. 25 postari necesare pentru a accesa o sectiune sau alta nu are nici o relevanta, din motive lesne de inteles. De asemeni varianta cu 100 de postari sau un an de activitate. Forumul isi pierde din utilitate. O solutie vazuta de mine ar fi separarea userilor intr-o varianta ceva mai stricta decat pana acum cu sectiunea VIP. Una dedicata utilizatorilor cu vechime si experienta unde sa sa poata discuta obiectiv pe proiecte reale, o alta pentru restul curiosilor unde sa ne putem uita la poze, sa citim despre sisteme si solutii convective si sa putem intreba/discuta despre generalitati (ce e aia o caramida, da' un sibar, cat de mare sa fie cosul de fum s.a.m.d). Criteriile de trecere dintr-o parte in cealalta va privesc exclusiv.
- Exemplul cu open source a fost dat (cine m-o fi pus, nu stiu) pentru a sublinia faptul ca se pot dezvolta lucruri durabile si altfel. Nu a fost in scopul de a obliga pe cineva sa faca publice planuri detaliate sau mai stiu eu ce alte istorii. Am vorbit deja despre discernamant in a afisa/publica informatiile in general (vezi povestea cu cl. a VI-a).
In general se rezolva cu un avetisment ca doar are butoanele la dispozitie...
Adevarul e ca nu conteaza cine are dreptate...
:-(

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Sugestii pentru imbunatatire.

Post by phoenix » Mon Jan 06, 2014 12:13 pm

Ahaaa....incepi sa te prinzi...dar e nevoie de o discutie ca sa te prinzi...
Am avut de multe ori discutii pe forum inutile...toti cei care pareau ca au o alta parere era pentru ca nu aveau toate piesele din puzzle...unii au si plecat ca nu si-au batut capul sa asculte pana la sfarsit(poate daca nu erau buni in ceea ce faceau aveau mai putin orgoliu si aveau rabdarea sa asculte)...
Daca mai continuam cine stie unde ajungem...

Sa-ti spun un secret...forumurile sunt o pacaleala...ele sunt organizate ca o ierarhie perfecta, ca un totalitarism perfect si cu toate astea ofera libertate? Eu as alege nu piramidele(orice forum are un varf si o baza) ci o forma holografica sau macar o sfera(in dorinta ca fiecare element sa fie perfect armonizata cu celelalte)...

Ma indoiesc ca este cineva perfect echilibrat sa combine cele doua(totalitarismul cu libertatea, varful cu baza)...si chiar daca este nu o sa fie inteles aproape de nimeni(cei ce conduc sunt mai mereu singur...altfel se duce de rapa), ceilalti nu vad toate amanuntele(lipsa de energie implicata).

In privinta open source...mai devreme sau mai tarziu toate ajung proprietatea cuiva...cand ajungi sa intri in competitie cu ceva dezvoltat pe bani vei trece printr-o asimilare...Eu iubesc debianul pentru ca este cel mai dezvoltat de catre free lanceri dar este o parere personala si nu se pupa si cu alte necunoscute din ecuatia pe care trebuie sa o rezolv. Majoritatea foloseste windows si ca sa ma inteleg cu ei folosesc windows...

Phpbb e minunat, te lasa sa incepi, dar cand ajungi la un punct si ai nevoie de administrare ramai cu fundul gol(si uneori te mai chinui sa ascunzi postari si le mai pierzi...si se supara unii ca le-ai sters minunile lor de postari)...e ca o scula sh sau ieftina...poti lucra o vreme cu el dar daca vrei sa te ocupi serios de ceva cummperi ceva cu garantie(care costa de te indoaie dar cand se strica mergi la garantie si aia iti dau si o cafea si eventual ceva la schimb pentru folosire temporara pana se repara)...un router cisco costa zeci de mii de euro dar cu un debian free si cu un calc de 2 parale faci acelasi lucru...dar la debian ai nevoie sa-l platesti si pe profesionist(care uneori are toane mai mari decat orice service din lume)...

In final e acelasi lucru si sunt doar preferinte...niciodata unul nu e mai bun ca celalat...

toogsy
junior
Posts: 95
Joined: Thu Jul 25, 2013 4:30 pm
Location: Focsani
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Sugestii pentru imbunatatire.

Post by toogsy » Mon Jan 06, 2014 12:48 pm

Ar trebui sa ma simt amenintat de acele butoane? Daca acele butoane ar rezolva ceva. Isac Asimov are o vorba care s-ar putea aplica in cazul de fata, chiar daca in original era vorba de violenta.
Cat despre puzzle, in general mi se pare periculos sa sustii ca esti detinatorul vreunui adevar suprem, atat pentru tine cat mai ales pentru cei care cred in tine.
Btw, forumurile (informatia in general) e structurata nu piramidal ci arborescent, de la general catre particular. E o chestiune de perspectiva.

Si asa a fost redus un intreg forum la nivel de ... butoane. Trist, foarte trist.

Am rugamintea sa apelati cu incredere la butonul de stergere al contului cu beleaua. Cred ca avem si alte lucruri mai bune de facut decat sa ne afisam angoasele in public. L-as fi apelat fara rezerve, dar se pare ca forumul nu are modulul cu pricina instalat.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Sugestii pentru imbunatatire.

Post by phoenix » Mon Jan 06, 2014 12:49 pm

:)...cred ca esti la munca si deja nu mai depui energie sa intelegi ce am postat...
Butoane avem cu totii chiar si in realitate si tu le cam apelezi de ceva vreme...vad ca esti administrator in discutia asta...poti sa devi administrator si cand vrei sa te retragi...totul este care atinge butonul primul..:)

Mda, se pare ca esti angoasat...

Daca tu vei intalni doi oameni care se inteleg la nivel de principii desi din start ei aveau diferende la nivelul respectiv eu iti dau un like pe facebook.
Putem sa bem, sa mergem la femei sa povestim, sa pescuim..dar principiile nu prea le schimba decat viata si foarte greu, asa ca se pastreaza aprentele.

Lasa nu conteaza, stai linistit, era doar o discutie. Cainele cand latra nu musca pentru ca ar trebui sa nu mai latre. Nu a fost nimeni banat pe acest forum pentru ca a contat fiecare user desi pentru majoritatea userilor forumul nu a contat. Si oricum nu te apuci sa banezi pe cineva pentru o discutie decat daca forumul e de doua parale. Banezi si tu pentru lucruri grave...

Multumesc pentru discutie.
Cam asa discuta oamenii, fiecare dupa starea in care se afla...din pacate :)
http://www.youtube.com/watch?v=R99J45PbflI" onclick="window.open(this.href);return false;

Post Reply