Sugestii pentru imbunatatire.

Moderator: sobe

admin_1234
Admin
Posts: 1705
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:02 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Sugestii pentru imbunatatire.

Post by admin_1234 » Sun Jul 07, 2013 11:59 pm

Latest post of the previous page:

Se poate @cheluakame. Zilele astea o sa instalez si un blog.

cheluakame
senior
Posts: 1529
Joined: Sun Nov 11, 2012 7:38 pm
Location: Alexandria
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times
Contact:

Re: Sugestii pentru imbunatatire.

Post by cheluakame » Mon Jul 08, 2013 2:47 pm

Atunci astept cu nerabdare :)

admin_1234
Admin
Posts: 1705
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:02 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Sugestii pentru imbunatatire.

Post by admin_1234 » Wed Sep 11, 2013 9:57 am

Vad ca apar acuzatii cum ca se sterg posturi. Am rugamintea sa aduceti si dovezi.
Dovada se obtine in urmatorul fel : dupa ce postati un raspuns salvati pagina sa se vada ca acest post a ajuns pe forum. Dupa ce el a ajuns pe forum se poate sa sustineti ca a fost sters dar in cazul in care postuul se pierde pe drum si nu a aparut niciodata pe forum nu este nimeni de vina( pot sa apara erori de transfer si atunci paginile nu apar niciodata pe forum deci nu au cum sa fie sterse de moderatori sau de catre mine).

Politica forumului este sa nu se stearga nimic. Mare parte din discutiile moderate, in care au disparut posturi, sunt salvate in alta zona a forumului, ascunsa. Am aplicat aceasta politica inca din start stiind ca pot apare astfel de acuze. Mai sunt sterse cam 1% din posturile moderate pentru ca mutarea lor este destul de laborioasa si nu are rost sa pierdem timp pentru niste posturi lipsite de importanta sau pentru niste spameri sa pierdem 5-10 minute la mutari. 99,99% din posturi sunt salvate si ascunse tocmai pentru a avea un istoric al discutiilor.

Am rugamintea sa aveti si dovezi atunci cand sustineti ceva altfel o sa consideram ca discreditati forumul si conducerea lui.

Am fost pana acum intelegator si nu avem nici un user banat dar vad ca aceasta politica este luata ca un semn de slabiciune.

Va multumesc pentru intelegere.

toogsy
junior
Posts: 95
Joined: Thu Jul 25, 2013 4:30 pm
Location: Focsani
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Sugestii pentru imbunatatire.

Post by toogsy » Thu Oct 03, 2013 7:20 am

Re. sugestii, as avea si eu una, legata de structura. Cred ca ar fi utila o sectiune legata de materiale si accesorii folosite in activitatea asta. Sunt cativa producatori si distribuitori de profil, asa ca o "biblioteca" in acest sens cred ca ar fi binevenita. Ex. intr-un topic re. fibra ceramica sa centralizeze fisa tehnica, mod de utilizare, furnizor(i), conditii de livrare si alte informatii utile. Daca utilizatorii cu experienta vor impartasi din cunostintele lor, va fi si mai grozav.

GeorgeSecareanu
membru
Posts: 498
Joined: Thu Nov 15, 2012 9:27 am
Location: Moeciu City
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Sugestii pentru imbunatatire.

Post by GeorgeSecareanu » Thu Oct 31, 2013 7:10 pm

Am o sugestie, insa inainte de asta vreau sa fac o paralela intre acest forum si un forum de pescuit, musca13, pe care-l urmaresc si unde am un topic in care descriu construirea sobei mele.
Acolo exista un topic principal cu anunturi de vanzare-cumparare. Ficare persoana la un moment dat a avut ceva ce i-a prisosit, si-a imbunatatit echipamentul si a vrut sa-l vanda pe cel vechi, etc. La "vanzare-cumparare" e o sansa mai mare sa vinzi echipament dedicat flyfishing-ului decat pe un site general de vanzari.

Asa si aici: cand am inceput sa ma documentez pentru soba am vrut sa cumpar diverse scule, pe care le-as fi folosit doar la soba si pe care ar fi trebuit sa le vand ulterior. De ex. un suport pentru polizor unghiular de 230mm, o nivela cu bula, lunga, etc.
Nu am mai cumparat, mi-a fost teama ca nu mai am cui sa le vand. Am imprumutat, am improvizat...

Asadar, cred ca ar fi utila o rubrica de vanzari-cumparari si aici, dedicata doar domeniului constructiv-hoby, in care sa fie scoase la vanzare scule sau diverse accesorii (usi de soba de ex, manufacturate), sau unde sa avem posibilitatea de a intreba toti membrii despre un anume obiect necesar. Daca ar fi sa cumpar o scula folosita, de aici as avea curaj sa o fac, am o garantie ca o cumpar de la un om bineintentionat, serios. Eu acum nu mai am nevoie dar cu siguranta vor fi si altii in situatia mea.

Spor la lucrari!

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Sugestii pentru imbunatatire.

Post by phoenix » Mon Nov 04, 2013 5:04 pm

George se poate face oricand o asemenea arie doar ca deocamdata numarul de useri activi nu o necesita. totusi vad ca postarea ta este apreciata. Atunci facem...

viewforum.php?f=56

luvio
membru
Posts: 556
Joined: Tue Oct 02, 2012 8:58 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Sugestii pentru imbunatatire.

Post by luvio » Sat Nov 09, 2013 8:41 pm

Imi permit si eu sa fac o sugestie daca nu e cu suparare.
Cred ca ar fi mai bine daca macar in arhiva lucrarilor finalizate, la titlul topicului ar aparea denumirea lucrarii(teracota, cazan, soba),felul constructiei(cu schimbator, cu cuptor, cu plita etc) modul de ardere (superioara, inferioara, inversa, prelungita), puterea dezvoltata si persoana caruia-i apartine lucrarea.
Cred ca asta ar fi util celor care vin pe forum si care vor sa construiasca ceva similar dupa ce-si cunosc necesarul de incalzire si se hotarasc pe ce ardere sa mearga sa poata gasi usor ceva ce li se potriveste.
Denumirile care sunt acum nu prea spun nimic si dupa ce vor fi si mai multe postari va fi din ce in ce mai greu sa te descurci pe forum.

toogsy
junior
Posts: 95
Joined: Thu Jul 25, 2013 4:30 pm
Location: Focsani
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Regulament forum - modificari.

Post by toogsy » Sun Jan 05, 2014 9:59 pm

admin wrote:O modificare la regulament:

"Dupa inregistrare veti avea drepturi limitate de accesare a forumurilor pentru o perioada de 25 de postari. Ne dorim sa promovam DOAR userii care au activitate pe forum. Pentru orice intrebari sau nelamuriri puteti lua legatura cu membrii din grupul Suport sau Admini. Forumul sobarul.com nu are nici o responsabilitate cu privire la sfaturile pe care le veti primi si la lucrarile prezentate. Orice sfat si activitate o veti intreprinde pe propria raspundere. Va rugam sa fiti responsabili. Reglumanetul se poate schimba fara preaviz functie de deciziile pe care le ia conducerea forumului si din acest motiv va sfatuim sa recititi periodic acest regulament. "

Arhiva lucrarilor finalizate o sa fie vizibila dupa ce au 25 de postari si deci nu le indicati noilor veniti lucrari din arhiva.
:-(
In cele ce urmeaza nu vorbesc din punctul de vedere al unui sobar (nu sunt si probabil nu voi avea ocazia sa depasesc nivelul diy in gospodaria proprie).
Constat ca forumul cu pricina oscileaza frecvent intre o directie de popularizare, informare si educare, pe de alta parte o directie cumva comerciala. Nu imi dau seama daca cea din urma este chiar una comerciala, una potential comerciala sau teama ca informatiile sa nu fie folosite de terti in astfel de scopuri. Cu toate ca sunt utilizatori de profil care prin activitatea lor fac o distinctie foarte clara intre cele doua directii (si o fac foarte elegant), per ansamblu, la nivelul forumului separarea intre cele doua este deficitara, structura site-ului fiind destul de deficitara in ceea ce priveste sistematizarea si continutul informatiei.
Nu stiu in ce masura cele 25 de postari vor fi relevante pentru ... calitatea de membru cu acces la cine stie ce zona din forum. Brut, cele 25 de postari pot fi facute in cel mult o ora si cu intrebari sau interventii pertinente. Vor fi acelea semnificative pentru acea calitate?
Cu ani in urma frecventam un forum romanesc legat de flori si plante... Totul a fost bun si frumos pana in momentul in care a aparut tendinta de a proteja excesiv informatiile impartasite acolo. Uneori mult prea excesiv, mare parte din energia acelui forum (postari si comentarii) fiind consumata in discutii interminabile legate de copyright si copy-paste (obicei se pare destul de des intalnit pe la noi).
Un utilizator important al acestui forum spunea ca doar la noi a intalnit expresia "meseria se fura". Cred ca in realitate este mai mare teama celui care stie dar nu vrea sa isi impartaseasca experienta decat dorinta de "a fura" a celui ce vrea sa stie sau sa invete.

Ca si aplicatie forumul foloseste aplicatia phpBB, aplicatia aparuta ca raspuns open source la o aplicatie comerciala foarte populara la momentul respectiv (prin 2000). Are in spate munca a probabil sute sau mii de programatori, amatori sau profesionisti de prin toata lumea. I-a unit doar pasiunea pentru a dezvolta aplicatia in cauza. Probabil este gazduit pe o masina (server) linux, sistem de operare despre care cred ca nu este nevoie sa spun in ce fel se dezvolta si cati au contribuit si contribuie la aceasta. Va puteti imagina cum ar fi aratat internetul pe care il folositi in mod curent in absenta unor pasionati a caror munca a fost in mare parte destul de anonima, contand doar rezultatul final?
Si apropos de forumuri, pe cate forumuri open source am colindat, in foarte putine cazuri am vazut raspunsuri de genul "s-a mai vorbit despre asta","vezi ca gasesti undeva pe forum", "foloseste butonul de cautare" s.a.m.d. Sunt dese situatiile in care se pun aceleasi intrebari si in majoritatea lor se raspunde la obiect.

Daca am fi la fel de atenti cu lucrurile nu tocmai bune pe care le facem in jur asa cum suntem de atenti cu lucrurile bune pe care le tinem pentru noi, cred ca am fi o specie mai inteleapta.

PS. Si uite asa am al 24-lea mesaj. Imi mai trebuie inca unul ca sa ...cunosc? Sa invat? :wtf:

admin_1234
Admin
Posts: 1705
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:02 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Regulament forum - modificari.

Post by admin_1234 » Sun Jan 05, 2014 10:14 pm

Au fost luate in calcul chiar 100 de postari sau/si un an de activitate prealabila.
O sa deschid eventual un topic pentru dezbateri in alta parte si am sa-l blochez pe acesta.
Regulamentul se accepta sau se cauta alt forum.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Sugestii pentru imbunatatire.

Post by phoenix » Sun Jan 05, 2014 10:33 pm

toogsy iti place informatia de pe acest forum?

Razvan
Moderator
Posts: 1895
Joined: Sat Nov 24, 2012 1:48 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Re: Sugestii pentru imbunatatire.

Post by Razvan » Sun Jan 05, 2014 10:40 pm

Nu stiu daca numarul de postari este relevant sau nu, sau daca ar trebui corelat cu vechimea utilizatorului, eu spun ce am constatat pana acum si anume:
Sunt foarte multe topicuri deschise care nu au avut nici o finalitate, adica userul “x” a dorit sa faca o soba dar pana la urma a ramas in aer si asta zic eu ca se intampla din cauza ca :
1. nu a avut rabdare sa se informeze in prealabil si a dorit totul pe tava
2. chiar daca i s-au oferit informatii gratis, nu le-a putut intelege deoarece nu s-a informat inainte sau ma gandesc eu asa in capul meu “nu toate informatiile pot fi asimilate si intelese”.
E ca la scoala, degeaba preda profesorul ca elevul nu intelege nimic si asta se intampla din 2 motive: unul ar fi ca nu a fost atent la ce s-a predat iar al doilea ca este peste puterea lui de intelegere.
3. nu poti construi ceva pe care nu il intelegi, pur si simplu nu ai cum.
Concluzia finala: cred ca se doreste ca sfaturile care se dau pe acest forum sa aiba si un rezultat vizibil, nu doar timp pierdut si creiere stoarse.
Si nu uitati ... toata informatia este oferita gratis.....

Post Reply