ARHIVA FORUMULUI

Moderator: sobe

avro
senior
Posts: 2243
Joined: Tue Dec 25, 2012 2:25 pm
Location: Pascani, Cahul, RM
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

ARHIVA FORUMULUI

Post by avro » Fri Mar 29, 2013 11:14 am

Am intrebat pe domnu' Admin despre posibilitatea crearii unei arhive aici pe forum si a spus ca spatiu se va gasi, mai ales daca se mai rezolva si intrebarea cu finantarea forumului. Deci se poate face treaba. La moment inca trebuie gindit modul de organizare pentru ca arhiva sa poata fi usor accesata de oricine, dar sa nu se transfomre intr-o discutie de forum.
Eu m-am gindit ca arhiva sa contina in ea doar informatie sistematizata: proiecte si articole, care ulterior (poate intr-un an, doi, trei), daca se va aduna suficienta, ar putea fi baza unui manual/carti despre agregatele de incalzire din zidarie atit pentru incepatori cit si pentru veterani. Deci, avind aceasta tinta trebuie treptat sa depunem informatii bine sistematizate. Asa ca cine are proiecte de sobe, cazane, seminee, bucatarii de vara pregatitile.
Ma gindesc ca ar fi necesar un topic aparte pentru a discuta lucrul arhivei si tot acolo sa fie locul in care se vor depune proiectele prealabil, pentru discutie, propuneri si cizelari, inainte de a ajunge definitiv in arhiva.
Cam asa imi imaginez eu la moment. Am intrebat si pe domnu' Admin ce idei ar putea sugera. Daca cineva are vreo una, poftim.
Mesajul acesta cred ca il voi repeta si in compartimentul anunturi. Ma gindesc ca ar fi o idee buna, si toate discutiile le continuam acolo.
Succes fratilor.

Cu respect, Eduard

admin_1234
Admin
Posts: 1705
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:02 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: ARHIVA FORUMULUI

Post by admin_1234 » Fri Mar 29, 2013 2:55 pm

Propunerea mea este ca fiecare din cei ce au terminat o lucrare, sa aleaga pozele si informatiile importate ale lucrarii, care sa fie postate pe o arie speciala numita ceva de genul "lucrari finalizate". Fieare topic de acest gen o sa fie sticky . Ele vor putea sa fie indcate in discutiile de pe forumuri ca referinta. O sa fie in prima faza, un jurnal al lucrarilor.

avro
senior
Posts: 2243
Joined: Tue Dec 25, 2012 2:25 pm
Location: Pascani, Cahul, RM
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: ARHIVA FORUMULUI

Post by avro » Fri Mar 29, 2013 3:10 pm

Eu zic ca e idee buna.
Acum trebuie doar implementata si de apucat de lucru.
Cine a are cite o lucrare realizata este rugamintea de a pregati materialul pentru publicare. Se poate incepe cu o schita, un proiect al amplasarii caramizilor, daca e si un sketch-up e si mai bine, niste poze daca se poate, inclusiv daca sunt si din procestul de constructie, iar apoi o descriere si o evaluare in masura posibilitatilor a ceea ce s-a obtinut.
NU e neaparat sa fie totul. Cel putin nu deodata. Sa zicem ca azi se publica niste poze, apoi o schita, apoi un proiect, o evaluare, etc. Si incet, incet, cu timpul se aduna cite ceva. Ar fi minunat.
Domnu' Admin, va rog cind puteti sa creati acel domeniu.
Sanatate si succes in toate tuturor

Cu respect Eduard

Multumire domnului Admin

admin_1234
Admin
Posts: 1705
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:02 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: ARHIVA FORUMULUI

Post by admin_1234 » Fri Mar 29, 2013 3:32 pm

Momentan acest topic o sa fie aici
viewforum.php?f=39" onclick="window.open(this.href);return false;
Functie de cerinte ii putem modifica pozitia.

avro
senior
Posts: 2243
Joined: Tue Dec 25, 2012 2:25 pm
Location: Pascani, Cahul, RM
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: ARHIVA FORUMULUI

Post by avro » Fri Mar 29, 2013 4:00 pm

Multumim

avro
senior
Posts: 2243
Joined: Tue Dec 25, 2012 2:25 pm
Location: Pascani, Cahul, RM
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: ARHIVA FORUMULUI

Post by avro » Fri Mar 29, 2013 7:38 pm

Domnu' Admin, ma gindesc ca ar fi necesar ca autorul sa poata avea posibilitatea de a modifica cele postate in arhiva in orice moment, nu doar in prima zi. Spre exemplu descrierea si evaluarea ar putea avea nevoie de modificare ulterioara si ca urmare ar fi necesara posibilitatea modificarii ulterioare.
Multumesc anticipat.

admin_1234
Admin
Posts: 1705
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:02 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: ARHIVA FORUMULUI

Post by admin_1234 » Fri Mar 29, 2013 7:58 pm

Nu am posibilitatea sa setez asfel de drepturi dar o sa cautam o solutie.

avro
senior
Posts: 2243
Joined: Tue Dec 25, 2012 2:25 pm
Location: Pascani, Cahul, RM
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: ARHIVA FORUMULUI

Post by avro » Fri Mar 29, 2013 8:01 pm

Merci

Post Reply