Calculator pierderi

Moderator: sobe

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Calculator pierderi

Post by phoenix » Fri Jan 17, 2014 10:43 pm

Flavius sau cine se pricepe la exceluri, puteti face un calculator pentru necesarul termic? Sa facem un tutorial si sa le dam sa-si bage datele si sa calculeze singuri. Eu chiar nu ma pricep la excel si nu am timp sa invat.

flavius76
SUPORT
Posts: 2581
Joined: Wed Jul 04, 2012 12:04 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 31 times

Re: Calculator pierderi

Post by flavius76 » Sat Jan 18, 2014 3:25 pm

Exista deja un astfel de exel care calculeaza pierderile pentru fiecare camera in parte, circula de mai multi ani pe forumuri, e si pe acest forum pe undeva, este vorba de http://calcul-termic.blogspot.ro/" onclick="window.open(this.href);return false; ,problema ca e destul de complex programul si cam dificil de folosit, deasemenea, fiindca se adreseaza in general oamenilor fara pregatire in domeniu, programul lucreaza cu niste valori fixe ale rezistentei termice impartita pe 5 categorii, utilizatorul urmand sa aleaga una din categorii(totusi pentru cunoscatori in domeniu, programul ofera posibilitatea calcularii exacte a rezistentei termice, pe o alta pagina a programului).
Programul tine cont si de alte corectii, (prevazute in normativul romanesc, daca nu ma insel), astfel valoarea finala a pierderilor e mai mare fata de calculul oferit de Andrei, si datorita datelor multiple ce trebuiesc introduse, nu ai certitudinea ca nu ai gresit ceva pe undeva.

Ideea e ca pot face un astfel de program, dar va fi cam la fel de complex ca acesta de mai sus, deci greu de folosit de cei fara cunostinte in domeniu.

flavius76
SUPORT
Posts: 2581
Joined: Wed Jul 04, 2012 12:04 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 31 times

Re: Calculator pierderi

Post by flavius76 » Thu Jan 23, 2014 5:34 pm

Am incercat sa fac un calculator pentru pierderi termice, plecand de la exemplul de calcul oferit de Andrei.
Cu toate ca programul este simplificat, va fi dificil de folosit de cei care nu au cunostinte in domeniu, sau nu sunt familiarizati cu modalitatea de calcul si notiunile folosite.
Programul are 5 pagini, care corespund celor 6 laturi ale unei incaperi(4 laterale, tavanul si podeaua), prima pagina fiind cea in care se afiseaza rezultatul final, dupa ce au fost completate cu datele necesare toate paginile.Datele se introduc doar in casutele portocalii, asta pentru a distinge mai bine zona de introducere a datelor, fata de restul zonelor. Straturile care compun peretele se introduc in ordine cronologica, fara pauze, stratul 1 fiind cel din interior, adica pe partea calda a peretelui. Volumul de ventilat se calculeaza automat, dar poate fi introdus si manual, pentru cazurile in care volumul real nu corespunde cu cel calculat, depinzand de grosimea peretilor, forma camerei, etc.

Deocamdata e in teste programul, puteti sa va dati cu parerea si eventual sa faceti sugestii de imbunatatire.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Last edited by flavius76 on Thu Jan 23, 2014 6:33 pm, edited 1 time in total.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Calculator pierderi

Post by phoenix » Thu Jan 23, 2014 5:54 pm

Multumesc Flavius, chiar vroiam sa-ti mai cer odata un program simplu, exact ce probabil ai facut.
M-am uitat pe el si deocamdata mi se pare simplu. Poate sa fie si utilizat de moderatori sau de userii cu experienta, nu neaparat de incepatori, care se uita la calculele astea ciudat cand ei vor doar o soba...
Deocamdata eu nu am ce sa comentez...cand am timp ii caut niste deficiente dar nu cred ca o sa reusesc :) (sa gasesc)

Razvan
Moderator
Posts: 1895
Joined: Sat Nov 24, 2012 1:48 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Re: Calculator pierderi

Post by Razvan » Thu Jan 23, 2014 6:07 pm

Am facut si eu niste simulari.
E excelent.
Daca voi gasi ceva, voi incerca sa modific si il pun modificat.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Calculator pierderi

Post by phoenix » Thu Jan 23, 2014 6:09 pm

Dupa ce il finalizam, cred ca o sa fac un filmulet cu sonor, cum se folseste, si il postam pe youtube ca sa fie mura in gura.

Post Reply