Concentrator ("panou solar") ACM

boilere cu acumulare, schimbatoare, sobe cu registri

Moderator: sobe

lucione_cip
junior
Posts: 38
Joined: Sun Aug 11, 2013 4:55 pm
Location: Dabuleni
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Concentrator ("panou solar") ACM

Post by lucione_cip » Mon Aug 12, 2013 9:20 pm

Latest post of the previous page:

Am masutat temperatura acum ca m-ati intrebat si are 76 de grade (apa din boiler)
Oricum dupa cum arata "afisajul" boilerului cam tot timpul este peste temperatura maxima "afisata" cand este in priza si la max.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

lucione_cip
junior
Posts: 38
Joined: Sun Aug 11, 2013 4:55 pm
Location: Dabuleni
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Concentrator ("panou solar") ACM

Post by lucione_cip » Mon Aug 12, 2013 9:33 pm

ciine wrote:Salu Luciene , eu sunt interesat de mai multe aspecte, pt a aborda o constructie viitoare, poate ma lamuresti;
-de unde ai luat tabla si ce pret pe m2,
-ce caracteristici de rezistenta si stabilitate a oglinzii are ,
- pe ce suport ai facut parabola,
-ce racorduri elastice folosesti la cuplarea la instalatie astfel incat sa permita oscilatia tracherului,
-ce motor folosesti la tracher si ce viteza de raspuns are
1-Eu am luat tabla de la Otel-inox din craiova dar gasiti si la grantmetal si italinox de exemplu, (daca se considera reclama rog a se sterge) si trimit in tara prin curier, pretul este la toti cam la fel 3,5euro/kg (fara TVA) si o foaie de 0,4/1000/2000mm are 6,8 kg,
2-Nu stiu caracteristici, oricum reflecta aproape 100% te vezi in ia perfect este modelul AISI 304 BA+PVC
3-Suportul este din lemn (scandura) vezi toate foto, asta am avut ramas de la acopertis :lol:
4-Nu are racorduri elastice, teava pur si simplu este fixa si "trocul" se roteste in jurul ei
5- Este defapt un actuator de antene parabolice, nu stiu ce viteza si ce raspuns are,dar pot sa spun ca sesizeaza senzori miscarea soarelui odata la 10-15 secunde si atunci se aude doar un simplu brr, de circa o secunda abia observi ca se misca.. o sa va filmez maine daca am timp..sper sa imi fac..

ciine
membru
Posts: 795
Joined: Mon Jul 02, 2012 7:53 am
Location: Valcea
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Concentrator ("panou solar") ACM

Post by ciine » Mon Aug 12, 2013 11:22 pm

lucione_cip wrote:
:
4-Nu are racorduri elastice, teava pur si simplu este fixa si "trocul" se roteste in jurul ei
Da mersi , recunosc aceasta varianta nu am luat-o in calcul, dar merita toata atentia.
Referitor la tabla as vrea sa stiu daca apa lasa urme pe ea si daca isi pastreaza luciul in timp

Gigi
senior
Posts: 1293
Joined: Mon Jul 02, 2012 11:15 am
Location: Bucuresti
Has thanked: 10 times
Been thanked: 17 times

Re: Concentrator ("panou solar") ACM

Post by Gigi » Tue Aug 13, 2013 2:10 pm

Salut Lucione si bine ai venit aici, pot sa spun ca studiez problema de 3 ani, eu acum sunt in faza de proiectare si sper intr-o luna de executare a unui CSP, am 1000 de variante doar ca trebuie sa ma hotarasc, intre unul tip jgeab sau farfurie(disc antena satelit..2m), te felicit si sper sa gasim mai multi entuziasti,, am deschis pe multe forumuri subiectul, explicandu-le ca este timpul CSP-urilor, lumea se misca in sensul asta de ani buni, dar mi s-a inchis usa in nas :) nu ma refer la acest forum.....eu unul asa alege ptr inceput un CSP tip jgheab dar ,,casetat, am sa prezint aici o idee intr-un fel preluata dar usor modificata de mine.

cheluakame
senior
Posts: 1529
Joined: Sun Nov 11, 2012 7:38 pm
Location: Alexandria
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times
Contact:

Re: Concentrator ("panou solar") ACM

Post by cheluakame » Tue Aug 13, 2013 2:27 pm

Eu as incerca sa "imbrac" teava captatoare intr-un tub vidat sau ce contine un gaz inert, pentru un randament mai bun si in perioadele mai reci.
Principalul avantaj al acestor concentratoare este faptul ca poate fi scos foarte usor din soare, pentru a nu depasi temperatura de fierbere.

lucione_cip
junior
Posts: 38
Joined: Sun Aug 11, 2013 4:55 pm
Location: Dabuleni
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Concentrator ("panou solar") ACM

Post by lucione_cip » Tue Aug 13, 2013 2:45 pm

ciine wrote:
Referitor la tabla as vrea sa stiu daca apa lasa urme pe ea si daca isi pastreaza luciul in timp
Pana acum (au trecut 7 luni ) nu s-a schimbat deloc luciul, se mai depune praf si/sau urme de la ploaie dar se sterge usor cu o carpa.. asta odata la cateva luni..
cheluakame wrote:Eu as incerca sa "imbrac" teava captatoare intr-un tub vidat sau ce contine un gaz inert, pentru un randament mai bun si in perioadele mai reci.
.
Din acest motiv am taiat si eu din tabla, si teava practic acum o am de 175cm vazand ca un tub vidat are 180cm. cand v-a veni sezonul rece o sa vad ce fac..umplu instalatia cu antigel si vad ce randament am .. "va tin curent"
cheluakame wrote: Principalul avantaj al acestor concentratoare este faptul ca poate fi scos foarte usor din soare, pentru a nu depasi temperatura de fierbere.
Da, eu de exemplu am alimentarea tracker-ului trecut prin termostatul boilerului, cand ajunge temperatura la maxim declanseaza si concentratorul ramane pe loc astfel el mai functionand doar 5-7 minute, pana "trece" soarele.
Cu termostatul (butonul de reglare al temperaturi) la maxim doar de 2 ori mi-a declansat pana acum .. termostatul fiind jos si eu incalzind apa de sus in jos (invers fata de curent) sta tot timpul apa mai rece la termostat (rece insemnand 40-60 de grade) cea fiarta fiind sus.

Am reusit sa imi fac timp si l-am filmat cu telefonul, sper ca se aude cand lucreaza actuatorul : https://www.youtube.com/watch?v=OGNF7dk ... e=youtu.be" onclick="window.open(this.href);return false;

Gigi
senior
Posts: 1293
Joined: Mon Jul 02, 2012 11:15 am
Location: Bucuresti
Has thanked: 10 times
Been thanked: 17 times

Re: Concentrator ("panou solar") ACM

Post by Gigi » Tue Aug 13, 2013 3:21 pm

ciine wrote:
lucione_cip wrote:
:
4-Nu are racorduri elastice, teava pur si simplu este fixa si "trocul" se roteste in jurul ei
Da mersi , recunosc aceasta varianta nu am luat-o in calcul, dar merita toata atentia.
Referitor la tabla as vrea sa stiu daca apa lasa urme pe ea si daca isi pastreaza luciul in timp


este sistemul aplicat de ...http://georgesworkshop.blogspot.ro/2012 ... intro.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Gigi
senior
Posts: 1293
Joined: Mon Jul 02, 2012 11:15 am
Location: Bucuresti
Has thanked: 10 times
Been thanked: 17 times

Re: Concentrator ("panou solar") ACM

Post by Gigi » Tue Aug 13, 2013 3:34 pm

cheluakame wrote:Eu as incerca sa "imbrac" teava captatoare intr-un tub vidat sau ce contine un gaz inert, pentru un randament mai bun si in perioadele mai reci.
Principalul avantaj al acestor concentratoare este faptul ca poate fi scos foarte usor din soare, pentru a nu depasi temperatura de fierbere.


Tubul vidat este cel mai bun..vezi o experienta ...http://greenpowerscience.com/SOLARTUBE.html" onclick="window.open(this.href);return false;

dar nu cel clasic folosit de catre panourile solare...ci tubul cu sticla clara (un strat)vidat iar teava de cupru acoperita cu vopsea speciala selectiva (merge si negru mat)

apoi mai merge si teava de cupru introdusa intr-un tub de neon..apoi sigilat si in final scos aerul (facut vid)...am vazut un astfel de film pe you tube, poate am sa mai dau de el, dar acest tub vidat este foarte important, creste randamentul semnificativ, eu am gasit in Bucuresti zona militari un distribuitor de tuburi vidate, cam 10 E tubul de 1.8m



http://www.youtube.com/watch?v=gqk0qibw ... YLIv_IzPTA" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.youtube.com/watch?v=_v3G5wKF ... YLIv_IzPTA" onclick="window.open(this.href);return false;

ciine
membru
Posts: 795
Joined: Mon Jul 02, 2012 7:53 am
Location: Valcea
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Concentrator ("panou solar") ACM

Post by ciine » Wed Aug 14, 2013 10:28 am

Cu ce fel de piatra se taie sticla? Eu am incercat cu mai multe si nu reusesc , intodeauna plesneste

cheluakame
senior
Posts: 1529
Joined: Sun Nov 11, 2012 7:38 pm
Location: Alexandria
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times
Contact:

Re: Concentrator ("panou solar") ACM

Post by cheluakame » Wed Aug 14, 2013 12:45 pm

http://www.atelierultau.ro/disc-diamant ... -3497.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Gigi
senior
Posts: 1293
Joined: Mon Jul 02, 2012 11:15 am
Location: Bucuresti
Has thanked: 10 times
Been thanked: 17 times

Re: Concentrator ("panou solar") ACM

Post by Gigi » Thu Aug 15, 2013 10:53 am

http://www.ka1mda.org/ham/homebrew/solar/" onclick="window.open(this.href);return false;

Post Reply