cos fum din tub flexibil +elemente ceramice

Moderators: sobe, teracotix

Post Reply
christi40
membru
Posts: 744
Joined: Mon Jun 17, 2013 10:10 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: cos fum din tub flexibil +elemente ceramice

Post by christi40 » Mon Oct 28, 2013 6:56 pm

Latest post of the previous page:

Buna seara Flavius! si-ti multumesc ptr raspuns.
Acest lucru l-am inteles si chiar am utilizat calculatorul tau ( stima ptr efortul depus de tine ), insa eu am u caz mai special adica am deja trei cosuri supradimensionate si nu stiu daca-i cazul sa le reduc de sus pana jos la diametrul nominal de iesire din soba!!??? Faptul ca-i mare nu cred sa impieteze decat in situatia expusa de Dan, adica sa se formeze curenti reci descendenti, altfel parerea mea personala ar fi aceea ca dimensiunea marita ajuta nu incurca.

trendd
membru
Posts: 579
Joined: Sat Aug 17, 2013 9:39 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: cos fum din tub flexibil +elemente ceramice

Post by trendd » Mon Oct 28, 2013 7:08 pm

ai putea sa reduce diametrul in "varf" dupa necesarul iesit din calcul ... bineinteles izolat cum trebuie
sau ai putea experimenta, mai mic, mai mare decat necesarul de calcul ... daca ai chef de experimente ;))

christi40
membru
Posts: 744
Joined: Mon Jun 17, 2013 10:10 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: cos fum din tub flexibil +elemente ceramice

Post by christi40 » Mon Oct 28, 2013 7:09 pm

..................Am si eu o veste proastă deoarece cărămida kebe a crăpat în cele din urmă. ..................


Tot catre caramizile prefabricate ma orientasem si eu pana zilele trecute, dar nu vad sa fie nici o diferenta a compozitiei materialului intre aceste caramizi si caramida poroasa(eficiente, porotherm, samd), iar aceasta caramida nu rezista la temperaturile normale de functionare ale unui cos, subliniez normale, fara sa ma refer la cazurile extreme de incendiere a cosului.
Bun acum sa va mai dau un exemplu patit tot de mine. Cladirea in cauza (cea cu cosurile , nu cabana incendiata) nu a mai fost finisata din motive financiare, si cum totusi ceva finante s-au gasit pentru functionarea unui alambic casnic, m-am gandit ca n-ar fi rau ( ca sa nu mai stau afara-n ploaie) sa sparg o caramida din cos si sa improvizez o sobita pentru cazan, pana aici totul bun, insa acum ca tot m-am hotarat sa-mi mesteresc propria soba, am zis ca n-ar fi rau sa probez mai intai un focar cu un "clopot de distilare". Uimirea mare a fost ca in jurul gaurii din zid toata caramida este compromisa, a devenit friabila chiar daca aparent pare intreaga, deci daca si acele cosuri prefabricate se vor comporta la fel, structura de rezistenta va deveni nula cu timpul, la fel si etanseitatea. Asa ca eu tot catre caramida ma indrept sau chiar catre tubulatura metalica inzidita.
Cu respect. Christi

flavius76
SUPORT
Posts: 2581
Joined: Wed Jul 04, 2012 12:04 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 31 times

Re: cos fum din tub flexibil +elemente ceramice

Post by flavius76 » Mon Oct 28, 2013 7:29 pm

Daca focarul e de putere mult mai mica fata de marimea cosului, va fi dificil sa incalzesti cosul= cost suplimentar de energie, apoi gazele evacuate la cos trebuie sa mentina o anumita temp in cos, daca incepe sa se raceasca sub o anumita limita apare condensul in cos. Situatia poate sa difere de la caz la caz, dar cam asta se poate intampla.

nikysan
junior
Posts: 32
Joined: Sun Oct 13, 2013 8:33 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: cos fum din tub flexibil +elemente ceramice

Post by nikysan » Tue Oct 29, 2013 12:03 am

Faptele vorbeşte... :think:
Din ce în ce mai mult consider ca tot ce vine în contact cu focul trebuie să fie refractar...
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: cos fum din tub flexibil +elemente ceramice

Post by user_banat_85 » Tue Oct 29, 2013 7:01 am

nikysan wrote:Faptele vorbeşte... :think:
Din ce în ce mai mult consider ca tot ce vine în contact cu focul trebuie să fie refractar...
Vre-o 8 ani in urma am fost rugat de un prieten sa-i zidesc un semineu deschis. Caramida ceramica buna ca forma nu am gasit in schimb prietenul meu a pus ochii pe semisamota, caci era mult mai regulata ca forma.. Eu necunoscand acest material (fiind din alta zona unde exista fie samota, fie ceramica.. fara jumatati de masura "semisamota").. m-am bucurat si i-am facut lucrarea..
Peste cca jumatate de an am fost in vizita si m-am speriat de cum s-a mancat de la foc semisamota intr-un focar deschis unde temperaturile nu pot urca prea sus..
De atunci nu vreau sa aud despre semisamota. Ori e samota de calitatea X, sau Y, ori e ceramica .. nu mai vreau semi-.. :-(


@nikysan - iti multumesc ca faci publice rezultatele experimentelor. Sa fie de invatatura pentru noi toti! :)

nikysan
junior
Posts: 32
Joined: Sun Oct 13, 2013 8:33 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: cos fum din tub flexibil +elemente ceramice

Post by nikysan » Tue Oct 29, 2013 7:46 am

Beleau e ca peste 2 zile vine meşterul să facă coşul si eu i-am dat până acum câteva soluţii sigure( gata domne aşa facem, am găsit soluţia cea mai bună....). Cred ca tot tubul de samota e cel mai ok. La brico e cel mai ieftin, 16 si un pic, iese în jur de 1000 lei tubul, nu ştiu cu ce să fac anvelopa exteriora. Cărămidă eficientă cred...
Sunt dezamăgit de materialele găsite în comerţ.

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: cos fum din tub flexibil +elemente ceramice

Post by user_banat_85 » Tue Oct 29, 2013 8:13 am

nikysan wrote:..Sunt dezamăgit de materialele găsite în comerţ.
Solutii profesionale nu ai incercat sa testezi? Eu am gasit cosurile Leier - o solutie mai ieftina si la fel de buna ca Schiedel, Tona..

nikysan
junior
Posts: 32
Joined: Sun Oct 13, 2013 8:33 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: cos fum din tub flexibil +elemente ceramice

Post by nikysan » Tue Oct 29, 2013 3:12 pm

negociat la singe am scos sistem tona picurator + racord + tub 8 m diametru 140 mm - 1100 lei, diametru 160 mm - 1300 lei.
tot mi se pare mult.
ne ma gandim. :think:
asta de la brico macar e 1000 lei dar e de 200 mm. in timp se poate modifica respectiv central etc.Din mare faci mic, dar din mic nu prea faci mare.
nu stim ce timpuri vin.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: cos fum din tub flexibil +elemente ceramice

Post by phoenix » Tue Oct 29, 2013 3:14 pm

nu am reusit sa urmaresc tot ce ai scris...dar de ce vrei tu sa reziste la temperaturi mega? Ai o centrala? Sua faci doar o racketa?
Eu am facut cosul din elemente de 5 lei si nu s-au crapat inca...am facut maxim 20 de focuri.

nikysan
junior
Posts: 32
Joined: Sun Oct 13, 2013 8:33 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: cos fum din tub flexibil +elemente ceramice

Post by nikysan » Tue Oct 29, 2013 3:30 pm

dan wrote:nu am reusit sa urmaresc tot ce ai scris...dar de ce vrei tu sa reziste la temperaturi mega? Ai o centrala? Sua faci doar o racketa?
Eu am facut cosul din elemente de 5 lei si nu s-au crapat inca...am facut maxim 20 de focuri.
am 4 motive clare:
1. am muncit 5 ani la casa si nu vreau sa periclitez in nici un fel aceasta investitie.Nu mai zic de bani... :crazy:
2.am o obsesie: toate materialele le-am luat la super-pret si super-calitate ( direct fabrica, combinatii etc) deoarece lucrez in domeniu :dance:
si vreau sa gasesc echilibrul perfect bani-investiti calitate. exemplu: in 2008 cand toti vecinii mei ( stau intr-o zona noua ) zideau casele cu porotherm eu zideam cu caramida de tandarei ( am dat spaga sa cumpar de acolo, bate la fund caramida seismica de la porotherm deoarece era coapta cu rumegus de lemn timp de 24 ore si nu prajita la gaz cum e totul pe piata acum ...) nevasta-mea imi zicea ca avem cea mai urata casa din cartier dar a inteles mai tarziu deoarece sa agate prin casa un tablou vecinii cumpara ancore chimice iar noi trebuie sa dam gaura cu percutia :geek:
3.am habar ce adaosuri astronomice sunt la materialele venite de afara gen cosuri de fum si nu accept sa cumpar un produs fiindca cineva din germania sau italia spune ca pretul de piata (sanchi) este 100 euro/ml. pretul de piata este calculat in functie de costurile retelei de distributie a produselor. adica fabrica nu vinde decat unui unic importator, aceste vinde la dealeri , noi suntem a patra mana si adaosul este de cateva ori inmultit.
scuze de off-topic
4.ultima poza e facuta cu arzatorul meu rocket: in arzator era un brat de lemne si flacarile erau de 1.5 m pe cosul improvizat.
puterea arzatorului e incredibila.

Post Reply