cos sobo-cazan

Moderators: sobe, teracotix

Post Reply
liviu-tiutiu
Moderator
Posts: 634
Joined: Tue Nov 13, 2012 2:13 pm
Location: Drobeta Turnu Severin
Has thanked: 7 times
Been thanked: 5 times
Contact:

Re: cos sobo-cazan

Post by liviu-tiutiu » Mon Oct 28, 2013 2:54 pm

Latest post of the previous page:

La modelul tau de siber nu exista riscul ca tija de actionare sa se miste in gol? Practic, tija este tinuta captiva pe siber de cele doua lamele nituite, nu?Cred ca trebuia sa dai macar un nit si intre tija si sibar, nu de alta dar, D-ne fereste de ce ti-am spus mai sus, sa nu fii nevoit sa umbli la cos ca nu prea mai poti.

trendd
membru
Posts: 579
Joined: Sat Aug 17, 2013 9:39 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: cos sobo-cazan

Post by trendd » Mon Oct 28, 2013 2:57 pm

elemente ceramic 300 lei fara ceva
AF-N 2x33=66 lei
armatura nu stiu cat a fost ca sa sudat la un 1 m de fier de fi 8, niste bara filetata: 4 x 9(m) = 36 buc
subarul am luat de la un prieten niste tabla zincata, taiata in hexagon si I-am dat forma dupa gaura de cos acasa. am avut prin curte niste bara de fi 8 din care am facut axul(adica taicamiu la facut :lol: ) deci nu stiu cat este si asta
in pod o sa izolez cu vata de sticla(am prin casa :D) si afara cu vata de sticla acoperita cu rigips de apa ... cel putin asa era in plan acum dupa ce am citit povestile horror al lui @christi40 o sa fac si eu un test sa vad daca vata mea de sticla arde sau nu ... :cry: eu oarecum sper ca nu se poate intampla ca la el pt ca am burlanul ceramic dar ma mai gandesc .... :wtf:
foaia de rigips de apa 2.5 m este la dedeman 25 lei am nevoie de 2 buc = ~ 50 lei
profile de aluminiu am prin pod :D (si cand te gandesti ca voiam sa le arunc =)) )
deci ca cost ... 5 - 600 pt 9 m cos???
pt soba am mai facut niste simulari cu samota din curte(la 2-3 zile cate o simulare) sa vad care ce si cum, sunt aproape de o solutie optima zic eu. dar in schimb a scazut lungimea la 3 m :lol:
in curand sper sa pot prezenta o schita :D

trendd
membru
Posts: 579
Joined: Sat Aug 17, 2013 9:39 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: cos sobo-cazan

Post by trendd » Mon Oct 28, 2013 3:03 pm

liviu-tiutiu wrote:La modelul tau de siber nu exista riscul ca tija de actionare sa se miste in gol? Practic, tija este tinuta captiva pe siber de cele doua lamele nituite, nu?Cred ca trebuia sa dai macar un nit si intre tija si sibar, nu de alta dar, D-ne fereste de ce ti-am spus mai sus, sa nu fii nevoit sa umbli la cos ca nu prea mai poti.
nu cred ca se poate misca pt ca bara nu este rotunda ;) a fost batuta bine, iar in cele 2 locuri unde trec cele doua benzi este aproape plata :D

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: cos sobo-cazan

Post by phoenix » Mon Oct 28, 2013 4:50 pm

pai cu o carota da gaura in cos ca in branza daca este nevoie...

trendd
membru
Posts: 579
Joined: Sat Aug 17, 2013 9:39 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: cos sobo-cazan

Post by trendd » Sun Nov 03, 2013 4:55 pm

am reusit sa pun toate caramizile de la cos. iese deasupra coamei cu ~ 0.5 m
de la intrarea de la calea lunga sunt ~ 8 m ... sper sa ajunga :roll:
pe ultima caramida sa pus un colier din coltar, pe care sau sudat niste ... 4 coltari. sa legat sarma ca niste etieri si sa dat o tencuiala cu AFN
consumul de AFN pt 9 m de cos cu elemente de 33 cm, a fost de 1 sac si 2 mistrii, cu 3/4 din restul de sac am tencuit 4 fete de aprox 1.4 m x 0.25 m, atat cat a iesit deasupra gaurii din acoperis. a mai rams cam 1/4 din sacul 2
cosul se cam balangane :D o sa fie puse 2 juguri in pod, doua la etaj si 1 la parter revin cu poze
o sa fie tencuit cu AFN pe toata suprafata si va fi intarit cu coltare pe cele 4 colturi pana jos .... sper :D
am pus si niste imagini cu modul de aranjare a schelei pt ca noua ne-a luat aproape 5 ore sa o facem/gandim :lol:
scuze de calitatea pozelor au fost facute cu tel :D
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: cos sobo-cazan

Post by phoenix » Sun Nov 03, 2013 5:03 pm

Serioasa lucrare...numa scarile tale costa cat cosul meu :)
Nu mai vorbesc de schela.

trendd
membru
Posts: 579
Joined: Sat Aug 17, 2013 9:39 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: cos sobo-cazan

Post by trendd » Sun Nov 03, 2013 5:29 pm

schela e de pe undeva furata/imprumutata :D, scarile le aveam prin curte :lol:

Vox13
membru
Posts: 241
Joined: Wed Sep 12, 2012 11:03 am
Location: Iasi
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: cos sobo-cazan

Post by Vox13 » Mon Nov 04, 2013 10:19 am

Azi am vazut cosul tau .Am facut si eu unul din elementi grecesti .L-am izolat cu vata bazaltica legata cu sarma cu coltare din tabla galvanizatade 0,4mm , 4 legaturi/m (sarma intra in vata si o taie ).Vata este prinsa cu un adeziv de vata de elementele de cos .Peste legaturile care fixeaza mecanic bucatile de vata am pus plasa de armare dupa care am incarcat cu adeziv de vata si decorativa la sac .Are o rigiditate buna ,zic eu.

Vox13
membru
Posts: 241
Joined: Wed Sep 12, 2012 11:03 am
Location: Iasi
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: cos sobo-cazan

Post by Vox13 » Mon Nov 04, 2013 10:27 am

La elementii astia o operatie importanta este debavurarea marginilor interioare si exterioare .Gaurile ultimului elemnent de sus le-am obturata cu un adeziv armat cu plasa , cu panta spre exteriorul cosului .

Vox13
membru
Posts: 241
Joined: Wed Sep 12, 2012 11:03 am
Location: Iasi
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: cos sobo-cazan

Post by Vox13 » Mon Nov 04, 2013 10:32 am

Armarea cosului am facut-o doar interior .Tijele de fier beton le-am incorporat in adezivul de inbinare a fiecarui element .

trendd
membru
Posts: 579
Joined: Sat Aug 17, 2013 9:39 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: cos sobo-cazan

Post by trendd » Mon Nov 04, 2013 11:16 am

vox13 wrote:Azi am vazut cosul tau .Am facut si eu unul din elementi grecesti .L-am izolat cu vata bazaltica legata cu sarma cu coltare din tabla galvanizatade 0,4mm , 4 legaturi/m (sarma intra in vata si o taie ).Vata este prinsa cu un adeziv de vata de elementele de cos .Peste legaturile care fixeaza mecanic bucatile de vata am pus plasa de armare dupa care am incarcat cu adeziv de vata si decorativa la sac .Are o rigiditate buna ,zic eu.
am dat jos bavurile interioare, cele exterioare nu cred ca trebuie bagate in seama, doar fumul nu trebuie obturat pe interior, pe exterior oricum ii frigi o tencuiala o vata sau altceva :D, oricum pe interior trebuie si debavurat si curatat de mortar si spalat... :D
ce inaltime are cosul tau? ai pus si juguri?
al meu penduleaza vai de mama lui.
eu ma gandeam pt termoizolare si pt "fata" sa fac un cadru cu profil de aluminiu sa pun in el vata si peste betonyp. am ales sa fac asa nu numai pt o rigidizare ci si pt ascunderea defectelor de constructive .... chiar daca am avut fir cu plumb de jos tot a iesit stramb si intro parte a gaurii :lol:
daca ar fi sa il fac ca tine ar trebui sa ii dau o tencuiala destul de accentuata in unele parti fara sa mai vb ca l-am si rotit putin :lol: :lol:

Post Reply