Pompa

Moderators: sobe, teracotix

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Pompa

Post by phoenix » Fri Jun 07, 2013 8:35 pm

Va cer si eu un sfat pentru ca logica mea nu functioneaza.
Am o pompa cu surub care nu mai face presiune sufucienta. Daca ma uit la ea vad un ax sub forma de spirala care este imbracata intr-un cilindru de cauciuc si acesta sb forma de spirala, la interior. Ce se poate strica la aceasta poma si sa nu mai faca presiune? Cauciucul a imbatranit si au inceput sa nu se mai muleze dupa axul spiralat?
Alta motiv care sa fie? Se poate schimba tubul de cauciuc?

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: Pompa

Post by gi0 » Sun Nov 17, 2013 11:42 pm

Buna seara.Stiu ca raspunsul meu vine mult prea tarziu(acum am vazut mesajul).
Aveti,sau ati avut o pompa cu camere progresive.Acest tip de pompe se folosesc la transportul lichidelor vascoase.
In momentul in care pompa nu mai face presiune trebuie sa schimbati statorul,tubul de metal cu cauciuc in el.Este foarte uzat.
Se impune si conditia ca si surubul sa fie in stare buna.
In situatia in care statorul este uzat dar nu rupt,eu reconditionez pompa pana cand primesc piese de schimb.
Daca pe surubul pompei(rotor)vedeti uzuri adanci ca niste canale,sa stiti ca acestea se pot incarca in general prin sudura electrica cu electrozi de inox 304.In general aceste pompe sunt costisitoare deoarece se fac din aliaje inoxidabile,au ax intermediar cu cuplaje invelite in mansoane de cauciuc si etansare macanica,sau depinde,presetupa mecanica.
Pot sa va intreb la ce folositi acest tip de pompa?Cumva aveti centrala pe pacura?
Banuiesc ca ati primit deja informatiile necesar ma demult.
Cu toata stima.

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: Pompa

Post by gi0 » Mon Nov 18, 2013 6:21 pm

Iata si o sectiune printr-o astfel de pompa cu cavitati prigresive.
Am uitat sa va spun ca daca cauciucul din stator are uzura ”de imbatranire” si a devenit mai dur,singura solutie este de al inlocui(tubul metalic cu cauciucul din el).
Cu stima.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Last edited by gi0 on Mon Nov 18, 2013 6:46 pm, edited 1 time in total.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Pompa

Post by phoenix » Mon Nov 18, 2013 6:42 pm

Nu domnule(in sensul ca nu e nimic complicat), este pentru apa din putz...a rezistat un an. Spirala de metal se misca intr-o spirala de cauciuc...spirala de cauciuc e uzata. Am cumparat o alta pompa identica...

Am adunat deja 2 uzate, la una din ele se misca rotorul la alta nu mai face presiune ...

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: Pompa

Post by gi0 » Mon Nov 18, 2013 6:49 pm

Puteti pune o poza?Sunt curios,posibil sa fi facut o confuzie.
Nu inteleg despre ce spirala este vorba...parca pomeneati de un surub.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Pompa

Post by phoenix » Mon Nov 18, 2013 6:51 pm

Cum ajung acasa o sa pun poze...definitiile mele sunt un pic diferite..pompa seamana cu pozele , mai ales cu a doua, dar sunt mult mai rudimentare. Pompa se numeste "pompa cu surub" si scot apa de la dancimi de 18 metri in cazul meu dar pot scoate de la 70-100 de metri.
Dupa explicatii si poze ati inteles perfect, eu ma exprim prost...stiu sa citesc dar nu stiu sa scriu :)

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: Pompa

Post by gi0 » Mon Nov 18, 2013 6:54 pm

Aveti idee ce viteza de rotatie are pompa?
De obicei acestea lucreaza la turatii mici,avind reductoare.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Pompa

Post by phoenix » Mon Nov 18, 2013 7:03 pm

Nu stiu sa va zic turatia pentru ca e o minciuna...ca si debitul...aceeasi pompa se vinde la debite diferite...functie de ce eticheta doreste cumparatorul(rosie , albastra sau profesionista)...in magazin e 350 de lei la chinez e 80 de lei, pe sub mana este 150 de lei...eu am intrebat la telefon si cand mi-a zis debitul am zis ca-mi distruge putul dar stiu ca nu e adevarata eticheta asa ca o iau...are cam 2mc/h conexia de 1 inchi, 500-750w sau 1 kw functie de pretul etichetei.

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: Pompa

Post by gi0 » Mon Nov 18, 2013 7:14 pm

Am priceput.Cred ca are turatie destul de mare ptr ca nu transporta lichide vascoase,ci apa.
Ultima oara,fortat de imprejurari,am incarcat surubul doar pe varf,l-am pus pe strung si l-am prelucrat astfel incat sa fie mai mare cu 1 mm pe raza.Finisajul l-am ececutat manual cu biax.L-am montat pe vechiul stator si a mai functionat,cred,vre-o 7 luni,pana cand am am primit stator nou.
Cu stima.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Pompa

Post by phoenix » Wed Nov 20, 2013 10:49 am

Restante...
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Post Reply