Cuptor de vara + plita cu focar reactiv

Gratare Traditionale, Gratar Caramizi, Brick Barbecue, Cuptoare de pizza

Moderators: sobe, teracotix

cristimoisuc
membru
Posts: 379
Joined: Thu Jan 03, 2013 8:00 pm
Location: Radauti - Suceava
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Re: Cuptor de vara + plita cu focar reactiv

Post by cristimoisuc » Sun Jul 27, 2014 4:37 pm

Latest post of the previous page:

Daca nu va face fata focarul sa incalzeasca si cuptorul am prevazut posibilitatea sa pot face focul separat in cuptor. Oricum gazele vor parasi zona contraflow cu o temperatura cam de 300°C poate si mai mult. La o raketa cu un focar minuscul la care aveam plita + clopotul din tabla aveam peste 400°C la gaze la iesire iar la o alta raketa ce avea partea convectiva un butoi de tabla de 200 l tot aveam peste 200 °C asa ca nu imi fac probleme mari pe partea asta. Peretii laterali ai sobei vor fi izolati si vor fi pierderi doar prin plita.


Cat despre alimentare , focarul va avea si alimentare verticala si orizontala asa ca sper sa pot jongla si aici. Ideal as vrea sa folosesc alimentarea verticala ca buncar de lemne iar aerul sa-l injectez pe la partea de jos.

cristimoisuc
membru
Posts: 379
Joined: Thu Jan 03, 2013 8:00 pm
Location: Radauti - Suceava
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Re: Cuptor de vara + plita cu focar reactiv

Post by cristimoisuc » Sun Jul 27, 2014 5:25 pm

Saptamana care a trecut am reusit sa schitez partea cu plita. :) Cam astia au fost pasii :
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

flavius76
SUPORT
Posts: 2581
Joined: Wed Jul 04, 2012 12:04 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 31 times

Re: Cuptor de vara + plita cu focar reactiv

Post by flavius76 » Sun Jul 27, 2014 6:55 pm

La mine intra gazele din riser direct in cuptor si totusi ma cam chinui sa incalzesc cuptorul, sper sa se schimbe situatia dupa ce-l izolez.
O alta problema la mine e acumularea de jar in focar, cand se strange mult jar nu mai arde bine. La tine avand alimentare orizontala, poate reusesti sa mai arzi din jar.
Din ce am observat eu, la alimentarea verticala puterea e mai redusa fata de alimentarea orizontala sau la 45 grade, probabil din cauza cantitatii mai mici de combstibil care intra in reactie.

cristimoisuc
membru
Posts: 379
Joined: Thu Jan 03, 2013 8:00 pm
Location: Radauti - Suceava
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Re: Cuptor de vara + plita cu focar reactiv

Post by cristimoisuc » Sun Jul 27, 2014 8:09 pm

Si eu ma gandeam sa izolez cuptorul dar pentru orice eventualitate am prevazut sa pot face focul direct in el.
Problema cu jarul ce blocheaza efectiv efectiv circulatia aerului in focar am intalnit-o si eu dar daca poti alimenta orizontal ai pe unde scoate un pic de jar mai spre gura sobei si se arde datorita aportului suplimentar de aer. La un focar de 11x11x30cm lungime am reusit sa tin foc in el o zi intreaga si nu s-a colmatat cu cenusa.

La multifunctionala de afara am prevazut admisia si refularea gazelor de ardere in si din cuptor in laterale ca sa nu ma incurce la tavile cu paine. Sper astfel ( cu ajutorul unui termometru ) sa pot coace painea in timpul focului , cand am acea ardere curata. Nu stiu cat de afumata va iesi painea dar cel putin odata voi incerca.

Si inca ceva, la cuptoarele pentru copt paine trebuie o cantitate nesimtita de lemne ca sa poti coace, daca e facut cuptorul din samota. Solutia ?- sa fie cuptorul captusit pe interior cu ,virgula, caramida rosie.

flavius76
SUPORT
Posts: 2581
Joined: Wed Jul 04, 2012 12:04 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 31 times

Re: Cuptor de vara + plita cu focar reactiv

Post by flavius76 » Sun Jul 27, 2014 9:40 pm

Da, in orice cuptor negru se poate face focul in el, si eu am prevazut aceasta posibilitate, insa as prefera sa-l incalzesc cu raketa.
Am vazut ca se practica la cuptoarele de caramida cu raketa, coacerea in timp ce gazele trec prin cuptor. Eu nu am incercat deocamdata, caci deabia am facut un foc de proba, dar arunca ceva cenusa prin cuptor, insa ma gandesc si la varianta introducerii in cuptorul negru a unui cuptor alb metalic. Varianta de cuptor alb din metal se preteaza bine la rakete, sunt o multime pe net, intra rapid in regim de coacere, nu stiu cum va fi cu mireasma produselor, daca e la fel ca la caramida.

Referitor la samota, are conductivitate mare si pierde caldura rapid catre exterior, eu as prevedea un strat de izolatie in exterior si ar trebui sa faca treaba buna.

cristimoisuc
membru
Posts: 379
Joined: Thu Jan 03, 2013 8:00 pm
Location: Radauti - Suceava
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Re: Cuptor de vara + plita cu focar reactiv

Post by cristimoisuc » Sun Aug 10, 2014 10:27 am

Saptamana care a trecut am fost cam lenes si nu am reusit sa termin decat partea cu plita. De alaltaieri am inceput probele la ea iar ieri am gatit in toata regula pe plita.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Razvan
Moderator
Posts: 1895
Joined: Sat Nov 24, 2012 1:48 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Re: Cuptor de vara + plita cu focar reactiv

Post by Razvan » Sun Aug 10, 2014 10:30 am

Deci plita functioneaza cum ar trebui ?

cristimoisuc
membru
Posts: 379
Joined: Thu Jan 03, 2013 8:00 pm
Location: Radauti - Suceava
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Re: Cuptor de vara + plita cu focar reactiv

Post by cristimoisuc » Sun Aug 10, 2014 10:49 am

Din punctul meu de vedere functioneaza minunat. Prima jumatate de ora, cat e rece soba, da caldura bine doar in zona cercurilor dar dupa ce se incalzeste un pic pot fierbe mancare pe toata suprafata ei. Am fiert apa chiar si pe usa buncarului. Temperatura pe suprafata plitei e undeva la 240°C iar a gazelor la iesire e ceva mai mica dar tot peste 2oo °C.
Faptul ca i-am facut si usa de alimentare orizontala ma ajuta mult sa jonglez cu puterea flacarii.
Are si aer secundar dar are eficienta dupa ce se incinge focarul si implicit vatra lui , pe sub care trece si ma ajuta sa reduc puterea flacarii dar sa pastrez o ardere eficienta.
Uitam - riserul nu l-am izolat deloc si nu am fum vizibil la cos.
Am reusit si un pufff cand am deschis prea repede usa buncarului si erau inca gaze nearse in el.

PS Azi dimineata era plita inca fierbite - aproape sa nu pot tine mana pe ea.Focul a ars pana aseara pe la 9.

mcbos
junior
Posts: 110
Joined: Sun Jun 22, 2014 7:54 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Cuptor de vara + plita cu focar reactiv

Post by mcbos » Sun Aug 10, 2014 1:33 pm

In loc de usa buncarului pe care ai fiert apa ar merge o plita cu cercuri in prelungirea celei existente cu rol de plita si de capac pentru buncar? Pe exterior s-ar apropia ca aspect de plitele clasice ,cu suprafata de incalzire marita...interiorul ar face diferenta..Usita de jos de sub usa focarului ce rol are?

cristimoisuc
membru
Posts: 379
Joined: Thu Jan 03, 2013 8:00 pm
Location: Radauti - Suceava
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Re: Cuptor de vara + plita cu focar reactiv

Post by cristimoisuc » Sun Aug 10, 2014 1:40 pm

Poate ar merge dar eu cred ca ar iesi fum pe acolo. La mine usa buncarului are garnitura sa fie etansa si sa nu scape din gazele de lemn ce se dezvolta in buncar.
Usita de sub usa focarului este pentru aerul secundar si comunica cu focarul printr-un canal care trece pe sub tot focarul si apoi iese in el prin partea din spate a focarului. Am gandit-o asa pentru ca aerul secundar sa intre in focar din directie opusa mersului normal al gazelor de ardere si astfel sa creasca turbulenta.

cristimoisuc
membru
Posts: 379
Joined: Thu Jan 03, 2013 8:00 pm
Location: Radauti - Suceava
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Re: Cuptor de vara + plita cu focar reactiv

Post by cristimoisuc » Wed Sep 03, 2014 11:21 pm

Dupa ce am facut functionala plita m-am lenevit si n-am mai terminat si cuptorul. Zilele astea , daca ma lasa vremea , poate termin si bolta cuptorului. Poze noi le am doar pe astea dar lucrarea e mai inaintata si voi reveni cu noi poze cat de curand.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Post Reply