scoate fum

Cahle, fumuri, teracote, ursoaica.

Moderators: sobe, teracotix

Post Reply
liviu-tiutiu
Moderator
Posts: 634
Joined: Tue Nov 13, 2012 2:13 pm
Location: Drobeta Turnu Severin
Has thanked: 7 times
Been thanked: 5 times
Contact:

Re: scoate fum

Post by liviu-tiutiu » Tue Sep 23, 2014 12:54 pm

Latest post of the previous page:

trendd wrote:liviu ce putere scoteai cu cei 9 m de teava??
daca omul vrea teracota lasa-l cu terecota tot zidarie este pana la urma ;)
Dracu stie, ca nu am calculat, dar cand aveam serpentina de teava mergeau cat de cat 1 calorifer de 1,2m, unul de 1m si un port prosop. Dar doar atata timp cat era foc cum trebuie sub serpentina.Cum nu mai era foc calumea, cum se raceau.

Tot zidarie este nu zic, dar cum sa stins focul cum sa racit. Acumulare...ciuciu.

trendd
membru
Posts: 579
Joined: Sat Aug 17, 2013 9:39 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: scoate fum

Post by trendd » Tue Sep 23, 2014 1:14 pm

oricum sa faca o soba de zidarie de 15 kw e cam mult ... zic eu :)), a mea are 9 si uitate ce mare este :)),
ar putea sa o faca in clopote/contraflow din teracota, si sa inbunatateasca acumularea de caldura printrun fel de stalpi/pereti de samota in interior, atunci se pastreasa 1 kw/mp, dar mai castiga ceva la acumulare.
sau face cazan de terecota cu un focar tip roket si alimenteaza la 2-3 ore :D ... daca nu vrea din caramida sa aiba acumulare, cu toate ca si din caramida este naspa
dom' sorinake nu se poate un cazan in afara casei??

trendd
membru
Posts: 579
Joined: Sat Aug 17, 2013 9:39 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: scoate fum

Post by trendd » Tue Sep 23, 2014 1:18 pm

sau 2 teracote de 7 kw in fiecare capat al casei, sau una din terecota una din zidarie sa avem si noi laborator de teste =)) =)) =))

liviu-tiutiu
Moderator
Posts: 634
Joined: Tue Nov 13, 2012 2:13 pm
Location: Drobeta Turnu Severin
Has thanked: 7 times
Been thanked: 5 times
Contact:

Re: scoate fum

Post by liviu-tiutiu » Tue Sep 23, 2014 1:33 pm

trendd wrote:sau 2 teracote de 7 kw in fiecare capat al casei, sau una din terecota una din zidarie sa avem si noi laborator de teste =)) =)) =))
Ia-l usor ca-l sperii, sau cine stie cum reactioneaza. :D Poate nu stie omul de gluma si mai iasa alte minuni dupa aia. :D

trendd
membru
Posts: 579
Joined: Sat Aug 17, 2013 9:39 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: scoate fum

Post by trendd » Tue Sep 23, 2014 1:41 pm

da eu am vb serios ... chiar daca rad :)), doua sobe ar fi solutia ideala, daca ... s-ar descurca doar cu 15 kw, daca nu trebuie cazan ori in casa ori afara :D,
sau face clopot la semineu(cea mai simpla solutie pt ca este deja focarul) si renunta la ce imbunatiri a mai adus la el, si face focul intr-o singura camera ;)


ce consum de lemne este pe iarna sorinake?? si ce temp ai in casa?? si cat/cum ai vr sa fie??

pentru inspiratie: viewtopic.php?f=7&t=528" onclick="window.open(this.href);return false;

sorinake
junior
Posts: 18
Joined: Sun Sep 22, 2013 1:28 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: scoate fum

Post by sorinake » Wed Sep 24, 2014 1:06 am

Nu fac din zidarie fiindca am dusumea de lemn care sta pe ceva pamant. Adica nu am fundatie pentru soba de zidarie. Mai am de renovat o camera si acolo voi turna o placa de beton pe care as putea sa fac ceva de zidarie. Dar pana la iarna cu siguranta nu voi termina de renovat asa ca nu voi avea soba de zidarie acolo, acum.
Altfel am de gand sa construiesc langa casa o magazie-sera in care sa tin un cazan pe lemne. Tot la anul sau peste cativa ani. Am tras oricum teava izolata de un tol tur-retur pana acolo printr-un sant.

Cu soba asta roz (cea din pozele anterioare) treaba e asa:
-cand m-am mutat aici avea in ea un arzator de gaz imens. Soba fusese convertita de la lemn la gaz.
-am scos arzatorul si am montat centrala pe gaz, am facut prima iarna cu calorifere.
-urmatoarea iarna am chemat un mester local sa-mi optimizeze soba pentru lemne. Omul mi-a luat vreo 100 euro, a daramat-o si a reconstruit-o in vreo 4 ore. De atunci soba are focarul mai mare (pana in spate) dar scoate fum pe undeva printre cahle. Consuma ceva mai putine lemne. Are fumurile cum le vedeti acolo in poza. Intre timp am renuntat la gaze.
-De atunci, doua ierni am curatat eu soba in fiecare toamna si am facut focul in zilele mai friguroase. Fum scoate printre cahle indiferentt cat am incercat eu sa indes pamant cu nisip intre ele. Nu e mult dar e suficient cat sa deranjeze.

Acum ca vine iarna, m-as apuca sa o daram eu si sa o refac. Stiu de unde sa iau materiale, ma descurc putin sa lucrez cu pamant + nisip. Intre timp am invatat sa tencuiesc, sa driscuiesc si am invatat ce inseamna cand materialul 'a tras'.
Ce nu stiu este daca pot scoate 10kw din soba asta sau nu. Impresia mea este ca pot, fiindca sunt sobe de tabla mult mai necajite care scot 15kw. Ma gandesc la zvezda alea din baumax care au un focar mic-mic aproximativ jumatate din cel al sobei mele de teracota. Iar serpentina lor este o teava plimbata pe peretii focarului. Pai ce, eu nu pot plimba teava prin focar ?

Teava vreau sa fie de cupru fiindca o pot suda eu. Atata timp cat are apa in ea, nu are de ce sa fie o problema, sudura va tine. Iar daca nu are apa in ea, atunci problema e mai grava si nu cred ca cea de un tol ar tine. In plus am vazut pe olx/okazii/tocmai ca preturile la serpentinele de otel sunt imense. Iar eu nu stiu sa sudez oteluri (din pacate).

Un calorifer de fonta ar fi o idee buna, insa cred ca ar trebui sa construiesc ceva serios si cred ca ar ocupa foarte mult loc in interiorul sobei. As putea sa pun caloriferul intr-un clopot ?

Nu va fie teama, nu ma sperii usor.

liviu-tiutiu
Moderator
Posts: 634
Joined: Tue Nov 13, 2012 2:13 pm
Location: Drobeta Turnu Severin
Has thanked: 7 times
Been thanked: 5 times
Contact:

Re: scoate fum

Post by liviu-tiutiu » Wed Sep 24, 2014 8:50 am

Teava vreau sa fie de cupru fiindca o pot suda eu. Atata timp cat are apa in ea, nu are de ce sa fie o problema, sudura va tine. Iar daca nu are apa in ea, atunci problema e mai grava si nu cred ca cea de un tol ar tine. In plus am vazut pe olx/okazii/tocmai ca preturile la serpentinele de otel sunt imense. Iar eu nu stiu sa sudez oteluri (din pacate).
Ca sa fii sigur de lipituri, exista varianta ca in loc de cositor sa folosesti lipitura de Ag. O folosesc frigotehnistii, dejavantajul fiind ca trebuie autogen. Serpentina confectionata de mine cu asa ceva am lipit-o.
Mai exista si varianta cu teva la colac dar nu cred sa existe de 22. Aici ai avantajul ca scapi de lipituri si faci serpentina dintr-o bucata modeland-o cum vrei.

Cat priveste amplasarea serpentinei in focar, eu as ingloba-o in zidaria focarului, asa poti avea si arderea cum trebuie (mai ales daca incerci sa o faci cu focar performant) si scapi si de calamina care se depune pe serpentina la contactul direct cu focul.
IMG_8328.jpg
IMG_8358.jpg
Asa arata o serpentina in focar
DSCF0118.JPG
DSCF0121.JPG
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

trendd
membru
Posts: 579
Joined: Sat Aug 17, 2013 9:39 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: scoate fum

Post by trendd » Wed Sep 24, 2014 12:28 pm

am reluat topicul de la capat sa vad si eu soba in cauza ... este f mica pt ce se vrea, poate nenea bobo are alta parere, dar este imposibil sa scoti 6 kw(ca sa imi dea rotund :D ) din orice serpentinta care o bagi in ea.
daca luam in considerare ca 1 mp de registru scoate 3kw ... in clopot, din moment ce vr sa faci cu teava de cupru, m liniar de 22 are suprafata desfasurata de 0.69 mp (cel putin sper ca am aplicat formula correct :)) ), atunci 6 kw / 3 (kw/mp registru) = necesar 2 mp registru/0.7 => 3 m liniari de teava de cupru, eu nu cred ca incape undeva in soba ai 3 ml de teava
daca se alege sa se mearga cu varianta teava in focar, mp de registru scoate 10 kw, dar temperatura de ardere va scadea mult, deci si calitatea arderii, si aveti nevoie si de spatiu pt pus lemne si de spatiu de ardere lemne
s-ar putea face toata soba un focar si atarnat desupra focului 1.5 -2 mp, dar cred ca ar trebui renuntat la policioare si facuta dreapta de sus pana jos.
cumpara-ti 2 ml de cu. moale, da-tii o forma cat mai compacta, puneti registru cat mai sus in soba si ce ramane este focarul :D
daca am zis prostii rog colegi bataitza :D

sorinake
junior
Posts: 18
Joined: Sun Sep 22, 2013 1:28 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: scoate fum

Post by sorinake » Wed Sep 24, 2014 3:41 pm

Varianta cu inglobatul in zidarie mi se pare cea mai misto. Acum este facuta cu focarul din caramizi refractare. Ma gandesc ca as putea pune teava intre caramida de samota si cahlele de teracota insa trebuie sa investighez. Eventual as putea face niste aripioare de aluminiu din tabla de la cutiile de bere pe care sa le infig pe serpentina. Insa daca le pun in clopot se vor umple de funingine si n-are rost. Dar daca le pun in spatele focarului si le umplu cu pamant de soba... poate alta treaba sa fie.

Nu vad rostul la sudura cu Ag. Daca are apa in ea va tine si cu cositor. Daca nu are apa serpentina - problema e mult mai mare si probabil ca-mi caut acoperisul casei prin curte. Teava de cupru colac se gaseste - am facut o serpentina pentru cosul semineului din colac de 10mm. Am masurat focarul actual aseara si are 25 latime pe 65 adancime si 35 inaltime minima. Daca as putea scobi pe interior samota asa cum e in poza de mai sus, as putea pune linistit trei metri de teava de 22. Aveti o scula speciala care scobeste caramida asa ?

Am citit topicul recomandat mai sus al colegului de forum andu. Nu cred ca pot pune o soba de greutatea acelei sobe in locul sobei mele. Poate in viitor sa-mi fac eu una in magazie sau in camera ce va fi renovata.
Totusi am retinut si downloadat acel tabel cu socoteli - o sa incerc sa pricep ce scrie acolo.

trendd
membru
Posts: 579
Joined: Sat Aug 17, 2013 9:39 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: scoate fum

Post by trendd » Wed Sep 24, 2014 3:59 pm

flex cu panza de taiat si de slefuit piatra
vezi ca trebuie sa fie spatiu de dilatare intre samota si teava , sa nu te mance nicaieri sa o lipesti cu mortar de pant cu nisip de samota.
sugerez sa te gantendesti la varianta mea, cu serpentina deasupra focului, e mai putina munca decat sa scobesti 3 ml in samota, deasupra focarului daca vr se poate face un clopot, pt eficientizarea arderii, si pastrarea temperaturii mai mult in soba
recomand sa folosesti teava de 22, nu mai mica
si m-am uitat iar la poza de la soba, sugerez sa o faci aceeasi dimensiune de sus pana jos, flacara pt a fi efienta, are nevoie de spatiu deasupra, si ar fi nevoie sa fie ... ochiometric, minim pana la prima polita, si de acolo sa ai clopotul pt schimbator
ai spus ca ai dusumea si sub ea pamant, nu e mare chestie sa tai dusumeua, si sa torni o placa cat soclul sobei, dar e de munca, si din ce am vazut in poza nu stiu daca ai loc

sorinake
junior
Posts: 18
Joined: Sun Sep 22, 2013 1:28 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: scoate fum

Post by sorinake » Wed Sep 24, 2014 6:10 pm

Nu prea e loc. In plus e cea mai mica incapere. Parca nu as pune o soba imensa acolo.
Daca as vrea sa fac mai mare soba nu cred ca gasesc cahle asemanatoare. Deci raman la forma asta, focarul din refractara asta si sa incerc sa bag teava intre focar si cahle fara sa le lipesc cu pamant. Practic as putea lasa un spatiu din care sa bag si aerul secundar deasupra flacarilor ?
Si in partea de deasupra politei sa fac un clopot.

Mai este o jmecherie. Soba este aproape de un perete. Daca as lipi soba de peretele casei as putea castiga niste spatiu pentru focar. Dar acest lucru nu ar afecta zidul casei ? Zidul este interior.

Si o ultima intrebare. In cazul unei sobe cu focar eficient ar trebui sa am usa etansa. Voi de unde cumparati usi etanse? Ce-am vazut in Baumax/Praktiker numai etanse nu sunt.

Multumesc,

Post Reply