Generalitati despre sobele de teracota.

Cahle, fumuri, teracote, ursoaica.

Moderators: sobe, teracotix

claudiu.s.ro
membru
Posts: 430
Joined: Fri Nov 01, 2013 7:55 am
Location: Tara Fagarasului
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Generalitati despre sobele de teracota.

Post by claudiu.s.ro » Sun Nov 23, 2014 5:09 pm

Latest post of the previous page:

Felicitari, arata foarte bine. Cu ce ai captusit-o la interior?!

grig72
membru
Posts: 178
Joined: Mon Jan 07, 2013 9:09 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Generalitati despre sobele de teracota.

Post by grig72 » Mon Nov 24, 2014 8:36 am

multumesc, cu samota, am bagat cam 60 groase si 100 subtiri.
simbata i-am facut si hoarna, de jos, 4 m in total, si seara a fost cutremurul, credeam ca s-a facut porcoi, dar din fericire a ramas in picioare.
am uitata sa spun ca i-am facut si 3 gauri de aer secundar, in coltul din spate, cu priza tot din cenusar, sa vedem cum se va comporta.

tonyst
senior
Posts: 3687
Joined: Fri Jan 04, 2013 11:11 am
Location: Constanta
Has thanked: 10 times
Been thanked: 14 times

Re: Generalitati despre sobele de teracota.

Post by tonyst » Mon Nov 24, 2014 11:54 am

grig72 wrote:multumesc, cu samota, am bagat cam 60 groase si 100 subtiri.
simbata i-am facut si hoarna, de jos, 4 m in total, si seara a fost cutremurul, credeam ca s-a facut porcoi, dar din fericire a ramas in picioare.
am uitata sa spun ca i-am facut si 3 gauri de aer secundar, in coltul din spate, cu priza tot din cenusar, sa vedem cum se va comporta.
Frumos , felicitari .Are cale directa?

grig72
membru
Posts: 178
Joined: Mon Jan 07, 2013 9:09 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Generalitati despre sobele de teracota.

Post by grig72 » Mon Nov 24, 2014 1:38 pm

clopotul din focar l-am facut din cate doua caramizi puse pe cant, adica nu l-am intors prea mult in jos, tocmai pt a evita o cale directa, asta din cauza ca utilizatorii nu ar fi fost incantati de asa ceva.
adica nu ar fi inteles ce este acolo si ar fi fost destul de complicat pt ei sa foloseasca inchizatorul caii directe. adica pe la noi e cam masini straine asta cu calea directa si asta nu numai intre utilizatori, ci si intre sobari.
a inceput sa-i dea foc in soba si spre surprinderea lor trage f bine, asta pt ca i-a dat foc si inainte de a face hornul, iar atunci , f suparati ca scoate fum, cu toate ca le-am explicat ca nu are cum sa traga fara horn, ma rog.
dar sa mai fi facut si cale directa sa fie nevoiti sa rasuceasca mereu de o manivela acolo, de cate ori aprinde focul. si caramida care am bagat-o li s-a parut cam multa, cu toate ca mai trebuia, in partea de sus am lasat-o necaptusita , pt ca nu am mai indraznit sa le spun sa mai cumpere ceva caramida.
de ce spun toate astea, pt ca un sobar care se ocupa cu asa ceva, le-a spus inainte de a vb cu mine ca, pe langa caramida de la acea veche, sa mai cumpere cam 20 groase si 40 subtiri si se rezolva. iar cand am venit eu si le-am spus sa cumpere inca vreo 60 groase si 100 subtiri s-au uitat cam stramb la mine si au cumparat pana la urma 30 groase si 60 subtiri.
drept urmare am facut cu ce-am avut.a ramas nefacut, din ceea ce mi-am propus, catalizatorul si captusirea pe partea din fata, e captusita numai pe laterale si pe spate.
rectific, e captusita numai pe partea din spate, deci lateralele si partea din fata a ramas necaptusita, doar cu caramida ce am bagat-o in placi(cahle).

tonyst
senior
Posts: 3687
Joined: Fri Jan 04, 2013 11:11 am
Location: Constanta
Has thanked: 10 times
Been thanked: 14 times

Re: Generalitati despre sobele de teracota.

Post by tonyst » Mon Nov 24, 2014 1:50 pm

grig72 wrote:clopotul din focar l-am facut din cate doua caramizi puse pe cant, adica nu l-am intors prea mult in jos, tocmai pt a evita o cale directa, asta din cauza ca utilizatorii nu ar fi fost incantati de asa ceva.
adica nu ar fi inteles ce este acolo si ar fi fost destul de complicat pt ei sa foloseasca inchizatorul caii directe. adica pe la noi e cam masini straine asta cu calea directa si asta nu numai intre utilizatori, ci si intre sobari.
a inceput sa-i dea foc in soba si spre surprinderea lor trage f bine, asta pt ca i-a dat foc si inainte de a face hornul, iar atunci , f suparati ca scoate fum, cu toate ca le-am explicat ca nu are cum sa traga fara horn, ma rog.
dar sa mai fi facut si cale directa sa fie nevoiti sa rasuceasca mereu de o manivela acolo, de cate ori aprinde focul. si caramida care am bagat-o li s-a parut cam multa, cu toate ca mai trebuia, in partea de sus am lasat-o necaptusita , pt ca nu am mai indraznit sa le spun sa mai cumpere ceva caramida.
de ce spun toate astea, pt ca un sobar care se ocupa cu asa ceva, le-a spus inainte de a vb cu mine ca, pe langa caramida de la acea veche, sa mai cumpere cam 20 groase si 40 subtiri si se rezolva. iar cand am venit eu si le-am spus sa cumpere inca vreo 60 groase si 100 subtiri s-au uitat cam stramb la mine si au cumparat pana la urma 30 groase si 60 subtiri.
drept urmare am facut cu ce-am avut.a ramas nefacut, din ceea ce mi-am propus, catalizatorul si captusirea pe partea din fata, e captusita numai pe laterale si pe spate.
rectific, e captusita numai pe partea din spate, deci lateralele si partea din fata a ramas necaptusita, doar cu caramida ce am bagat-o in placi(cahle).
multumim ,asteptam rezultatele ,o sa fie multumiti beneficiarii .

merak
junior
Posts: 63
Joined: Wed Jan 09, 2013 10:42 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Generalitati despre sobele de teracota.

Post by merak » Tue Mar 10, 2015 3:12 pm

Salutare,

Vreau sa fac o soba de teracota cu 2 clopote si cu ardere superioara - sper ca nu fac o confuzie.
Ideea e sa bag lemne o singura data si sa le ard de sus in jos.

Ma puteti redirecta spre un astfel de proiect ca nu gasesc nicicum.

Multumesc.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Generalitati despre sobele de teracota.

Post by phoenix » Tue Mar 10, 2015 3:16 pm

Spune cat de mare este soba, la o teracota abisnuita nu ai nevoie de 2 clopote.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Generalitati despre sobele de teracota.

Post by phoenix » Tue Mar 10, 2015 3:18 pm

viewtopic.php?p=42687#p42687" onclick="window.open(this.href);return false;

merak
junior
Posts: 63
Joined: Wed Jan 09, 2013 10:42 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Generalitati despre sobele de teracota.

Post by merak » Wed Mar 11, 2015 1:20 pm

exdan wrote:Spune cat de mare este soba, la o teracota abisnuita nu ai nevoie de 2 clopote.
O sa fie max. 2.5 cahle x 3 x 5 randuri.

Zici ca nu trebuie decat un clopot: asta suna si mai bine ca vreau sa bag un calorifer de fonta cu 5 elementi in ea.

Ar merge asa?

Multumesc de raspuns.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Generalitati despre sobele de teracota.

Post by phoenix » Wed Mar 11, 2015 1:23 pm

Nu face prostioara cu registrul...fa un cazanel din samota si o sa ai multe satisfactii. Un siongur clopot la cazan si la sobele mici.

merak
junior
Posts: 63
Joined: Wed Jan 09, 2013 10:42 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Generalitati despre sobele de teracota.

Post by merak » Wed Mar 11, 2015 1:44 pm

E corecta iesirea la horn pe jos? Mai trebuie ceva?

Cazanel din samota? Nu am mai auzit. E etans? Cum se face?

Mersi

Post Reply