Soba 6 kw exdan

Moderator: christi40

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Soba 6 kw exdan

Post by phoenix » Mon Jun 08, 2015 9:52 pm

Eu trebuie sa sparg ghiata...

Soba mea este aceasta

viewtopic.php?f=39&t=376" onclick="window.open(this.href);return false;

Nu este nici in ziua de azi acoperita cu nimic, nici casa nu este finisata, probabil voi adauga niste poze la sfarsit. Este o soba testata cat de mult am putut si in conditii vitrege nu am ajutat-o cu nimic, nu am menajat-o.
O sa incerc sa ma calific la coada clasamentului si o sa incerc sa va rog sa nu faceti ce am facut eu la respectivele capitole pe care le voi mentiona.

A fost utilizata din noiembrie 2012 pana in 2015 luna mai cam pe 15.
In noiembrie 2012 eram un incepatr absolut, mai facusem niste teracote la inceputul anului care s-au dovedit ineficiente pentru casa mea.

Astept si elementele care o sa le ceara juriul ca sa pot sa comentez la ele.

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: Soba 6 kw exdan

Post by gi0 » Thu Jun 11, 2015 12:55 am

Soba d-voastra nu are zidarie dubla?
Orificiul de aer secundar din spate pare mic .Canalul de aer secundar pare prea larg .
Orificiile de aer de pe spate prea mari in comparatie cu orificiul de intrare principal ,rezulta viteza de curgere prea mare ,timp prea scurt pentru preincalzire. Doua rosturi uscate prea largi si prea inalte .
Ati mai astupat din suprafata lor ?
Focarul nu am reusit sa il dimensionez dar cred ca puterea nu depaseste 4,5 kw,deci mic pentru doua clopote laterale si unul deasupra .Chiar daca baza ramane mica , inaltarea focarului va va permite arderi de 4 ore la temperaturi mai ridicate .
Dati jos capacul focarului ca este gol deasupra lui si inaltati-l cu 3 caramizi pe lat sau pana la baza boltei.
Opinia unui ”mare mester” :lol:
Ce suprafata radianta are soba ?
Last edited by gi0 on Thu Jun 11, 2015 1:30 am, edited 2 times in total.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Soba 6 kw exdan

Post by phoenix » Thu Jun 11, 2015 12:56 am

Nu. Am zidarie simpla, 12 cm, deci pe lat.
Nu pot inalta nimic, am un suber in spatele focarului.
Soba era evaluata la 6 kw necesarul meu entru 25 mp.

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: Soba 6 kw exdan

Post by gi0 » Thu Jun 11, 2015 1:44 am

Observ ca iesirea din focar este de forma patrata asezata pe colt si ca nu ajunge pana in capacul focarului .Un foarte mic procent de caldura ramane captiva in acem mic clopot .
Eu as da jos capacul focarului ,as astupa orificiile de iesire a gazelor sin as face altele chiar la baza boltei . Bolta actuala ,deoarece este zidita pe cant ar fi viitorul capac al focarului .Pe langa faptul ca as avea un focar inalt capacul acestuia ar incalzi direct clopotul superior .
Aceasta ar fi solutia aleasa de mine.
Cu stima.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Soba 6 kw exdan

Post by phoenix » Thu Jun 11, 2015 1:46 am

Suprafata radianta nu am masurat dar are 5X4 caramizi si 24 de randuri.
Iesirea din focar este chiar sub blota, nu mai pot inalta nimic.
Caramizile pe cant sunt un catalizator ele sustin bolta care este pe lat, 2 randuri.
Odata cu iesirea din focar ar trebui sa sparg si intrarea in clopote...prea dificil si inutil, iesirea catre cos are doar jumate de caramida si nu mai poate sa fie modificata.

Am sa ma duc si sa fac o lista cu cine NU VREAU sa fie in juriu...va pun cap de lista :P

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: Soba 6 kw exdan

Post by gi0 » Thu Jun 11, 2015 1:56 am

Vreti sa spuneti ca iesirile din focar sunt sub tavanul clopotului de jos , dar de la capacul focarului pana la bolta mai aveti trei caramizi pe lat plus zidaria dubla a capacului .
Deci aveti unde inalta focarul.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Soba 6 kw exdan

Post by phoenix » Thu Jun 11, 2015 1:57 am

Soba are doar 2 clopote in forma de U suprapuse.

NU, iesirile din focar sunt la limita capacului clopotului si exact sub bolta focarului, in dreptul caramizilor catalizator.
Pozitionarea clopotului 1 si suberul din spatele focarului fac imposibila o alta modificare.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Soba 6 kw exdan

Post by phoenix » Thu Jun 11, 2015 2:01 am

download/file.php?id=581&mode=view" onclick="window.open(this.href);return false;

peste asta este capacul, 2 randuri pe lat.

iesirea din focar e primul strat pe cant de sus in jos (al 3-lea rand de sus in jos)

download/file.php?id=595&mode=view" onclick="window.open(this.href);return false;

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: Soba 6 kw exdan

Post by gi0 » Thu Jun 11, 2015 11:36 am

Singurul lucru cara va impiedica sa inaltati focarul este subarul.
Desfaceti doua caramizi pe spate si intoarceti subarul astfel incat sa il puteti actiona din partea opusa .
Daca il intoarceti , puteti inalta focarul si folosi bolta drept capac.
Cu stima.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Soba 6 kw exdan

Post by phoenix » Thu Jun 11, 2015 11:53 am

Ma mut de aici, vorbim poate de viitorul cazan peste ceva ani.
Este suber sertar trebuie sc0s tot si bagat tot arata ca o paleta de ping pong patrata. Trebuie sa scot macar 4 caramizi si sa le tai, nu mai imi bat capul.
Modificarea facuta anul trecut a fost marirea orificiilor de vro 3 ori, cele de la focar, si eliminarea fantei de aer primar. Functioneaza , adica o pot folosi. NU am pretentia de ardere curata comparativ cu altele, dar nici nu bag lemne uscate de 2 ani etc etc...

Post Reply