Mici imbunatatiri centrale

sobe, pompe de caldura, cazane, centrale termice cu lemne

Moderators: sobe, teracotix

Post Reply
ciobimar
membru special
Posts: 2686
Joined: Wed Jun 27, 2012 12:18 am
Has thanked: 43 times
Been thanked: 12 times

Re: Mici imbunatatiri centrale

Post by ciobimar » Mon Oct 08, 2018 8:30 pm

Latest post of the previous page:

cred ca asta e solutia...

https://www.youtube.com/watch?v=u8RGGjUHYME

ciobimar
membru special
Posts: 2686
Joined: Wed Jun 27, 2012 12:18 am
Has thanked: 43 times
Been thanked: 12 times

Re: Mici imbunatatiri centrale

Post by ciobimar » Mon Oct 08, 2018 8:51 pm

citind l;a comentariile filmului ...
Bunica mea mi-a spus, a lăsat praful pentru iarnă, au înmuiat puțină apă, totul a fost umezit, și a fost pur și simplu înghețați în forma de brichete și s-au alimentat cu ei, așa ... și nu s-au scuturat.


Aștept înghețul și o sa fac teste .am niste forme de pavele tip biscuite....sau tai sticle de plastic pe jumatate si le umplu cu praf umed ..

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: Mici imbunatatiri centrale

Post by gi0 » Mon Oct 08, 2018 11:24 pm

Eu folosesc praful de carbune in amestec cu rumegus de lemn si ulei auto uzat sau ce ramane de la gatit .
Nu folosesc mai mult de doua trei canciocuri pentru ca inabuse focul .
Cu stima .

Gigi
senior
Posts: 1293
Joined: Mon Jul 02, 2012 11:15 am
Location: Bucuresti
Has thanked: 10 times
Been thanked: 17 times

Re: Mici imbunatatiri centrale

Post by Gigi » Sun Oct 21, 2018 8:26 am

Nu stiu daca se poate aplica si sobelor cu acumulare...dar ptr centrale ar fi ok, sper ca este interesant filmul, mi-a placut conexiunea schimbatorului la evacuare.

https://www.youtube.com/watch?time_cont ... 23M9rb3-a0

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: Mici imbunatatiri centrale

Post by gi0 » Sun Oct 21, 2018 12:48 pm

Interesant . Totusi nu se specifica nimic despre condens ... :think:
Chiar sa nu apara ?

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: Mici imbunatatiri centrale

Post by gi0 » Sun Dec 09, 2018 2:19 pm

Am scos acele paravane care transformau o parte a focarului in clopot . Cu paravanele puse temparatura in focar crestea , cenusa rezultata fiind o pulbere foarte fina fara urme de peleti arsi incomplet . Dar nu am observat cresterea temperaturii apei .
Dupa scoaterea paravanului , aceleasi temperaturi , dar raman peleti arsi incomplet aruncati in focar de ventilator .
Ieri am curatat buncarul si zona melcului superior . Nu reusesc sa trec de 53 de grade maxim la incalzir continua . Consum mare de peleti . Cazanul este subdimensionat , peletii de proasta calitate fac bulgari de zgura in arzator , si mai este si o defectiune la display . Nu se mai opreste ventilatorul si nu mai pot regla nivel de rotatii .
Cum ajung azi fac un control la baza cosului sa vad daca a adunat prea multa cenusa .Cazanul deserveste 24 de camere plus inca 2 radiatoare pe fiecare nivel de hol cu cei 96kw pe care ii are .

georeby
senior
Posts: 3989
Joined: Sat Jan 03, 2015 8:25 pm
Location: suceava
Has thanked: 5 times
Been thanked: 24 times

Re: Mici imbunatatiri centrale

Post by georeby » Sun Dec 09, 2018 2:31 pm

gi0 wrote:
Sun Dec 09, 2018 2:19 pm
Am scos acele paravane care transformau o parte a focarului in clopot . Cu paravanele puse temparatura in focar crestea , cenusa rezultata fiind o pulbere foarte fina fara urme de peleti arsi incomplet . Dar nu am observat cresterea temperaturii apei .
Dupa scoaterea paravanului , aceleasi temperaturi , dar raman peleti arsi incomplet aruncati in focar de ventilator .
Ieri am curatat buncarul si zona melcului superior . Nu reusesc sa trec de 53 de grade maxim la incalzir continua . Consum mare de peleti . Cazanul este subdimensionat , peletii de proasta calitate fac bulgari de zgura in arzator , si mai este si o defectiune la display . Nu se mai opreste ventilatorul si nu mai pot regla nivel de rotatii .
Cum ajung azi fac un control la baza cosului sa vad daca a adunat prea multa cenusa .Cazanul deserveste 24 de camere plus inca 2 radiatoare pe fiecare nivel de hol cu cei 96kw pe care ii are .
daca peletii prin ardere fac un fel de zgura inseamna ca au nisip in compozitia lor...asta pt ca sa traga la cantar pt vanzator..de calitate nu mai zic :naughty:

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: Mici imbunatatiri centrale

Post by gi0 » Sun Dec 09, 2018 2:47 pm

Nu stiu daca au nisip , dar stiu ca la termosemineu zgura umple arzatorul si stinge focul .

valahul
junior
Posts: 121
Joined: Mon Mar 05, 2018 10:59 pm
Has thanked: 22 times
Been thanked: 2 times

Re: Mici imbunatatiri centrale

Post by valahul » Wed Dec 12, 2018 10:12 am

E nevoie de o usa la un cazan de otel, usa a cedat, la un amic. Vrea sa o sudez eu. Intrebarea este, tabla de 2 e destul sau e prea subtire?

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: Mici imbunatatiri centrale

Post by gi0 » Sat Jan 26, 2019 4:05 pm

Am obtinut ardere curata de 6 ore in viadrusul meu cu adaugiri la focar ca in imaginea de mai jos .
Voi incerca si o ardere cu focarul plin doar cu lemne . Nu am idee deocamdata cum sa pot vedea arderea , usa fiind din fonta . Imi trebuia o bucatica de sticla termorezistenta de ... 100x100mm sa fac un vizor . Ceea ce am putut vedea prin spatiul foarte mic era o flacara albastra a gazelor care ardeau continuu , fara expplozii , exact ca la aragaz . Dar fara vizor nu imi pot da seama daca arderea este pe intreaga suprafata a combustibilului sau doar partial ... :think:
Cam doua treimi din gratar este acoperit , doar 1/3 este spatiul pentru buncar . Aerul insa circula pe sub samota spre combustibil . Aerul secundar patrunde prin tubul metalic in micul clopot format de doua table asezate la 90 de grade . Temperatura apei este peste 70*C cam tot timpul arderii
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Gigi
senior
Posts: 1293
Joined: Mon Jul 02, 2012 11:15 am
Location: Bucuresti
Has thanked: 10 times
Been thanked: 17 times

Re: Mici imbunatatiri centrale

Post by Gigi » Sat Jan 26, 2019 7:42 pm

Ce temperatura ai la cos?

Post Reply