Mici imbunatatiri centrale

sobe, pompe de caldura, cazane, centrale termice cu lemne

Moderators: sobe, teracotix

Post Reply
Gigi
senior
Posts: 1293
Joined: Mon Jul 02, 2012 11:15 am
Location: Bucuresti
Has thanked: 10 times
Been thanked: 17 times

Re: Mici imbunatatiri centrale

Post by Gigi » Sat Jan 26, 2019 7:42 pm

Latest post of the previous page:

Ce temperatura ai la cos?

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: Mici imbunatatiri centrale

Post by gi0 » Sat Jan 26, 2019 8:49 pm

In aceasta situatie nu-mi ramane pielea pe burlanul de inox . Pot tine mana cateva secunde bune fara sa ma ard .
Nu cred ca are 100 grade . Voi masura maine seara , inclusiv timpii de la aprindere si dupa pana la temperatura de 55-60 de grade pe cazan , adica pana la stingere . Sa vad cum fac un orificiu pentru vizualizare . Usa este dupla cu vata intre pereti . Cred ca voi demonta partea interioara pentru a putea pune sticla termorezistenta . Trebuie sa maresc si orificiul de aer secundar . Vrea mai mult aer sus . Doresc o ardere cu mult aer secundar si primar spre zero . La lemne , la cox nu merge fara aer primar , de fapt merge dar ramane carbune nears cam mult , deci pierd randament .
Oricum folosesc nici jumatate din cantitatea de combustibil necesara obtineriicelor 30-35kw . Daca umplu cu carbuni cazanul nu am unde sa acumulez , pufferul este de 800 litri , si ar fi trebuit minim 1500 litri . Acum am ardere buna de la aprindere pana la stingere si ceva autonomie din puffer , dar incalzesc in acelasi timp pufferul pana la 60-65 de grade la mijloc si dupa aceea pleaca incalzirea in casa , deci este cam greu sa incalzesc casa si sa mentin ... 60*C minim 5 ore pe puffer in acelasi timp .
Dar ma ajuta casa , ca de fapt , ea , casa este principalul puffer . Daca era de acord sotia mai puneam 100 mm izolatie peste decorativa , dar risipesc prea multi banuti ... :shifty:

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: Mici imbunatatiri centrale

Post by gi0 » Sat Jan 26, 2019 8:57 pm

La cazanul acesta cu tiraj normal , asa cum am acum configuratia , am ardere mai mult in focar si in fumuri mai mult gaze fierbinti .
In configuratia normala flacara se duce prin fumuri spre cos ( nu sunt fumuri intoarse) , burlanul de inox se face vanat , temperatura cred ca se duce peste 200 grade ... :think: Sunt sigur ca nu odata a luat foc cosul , am mai scapat cazanul la 140 grade apa :shifty: , dar nu au existat probleme absolut deloc . Am vas de expansiune si pe puffer si pe cazan si pe boilerul din puffer , deci spatiu de dilatare mai mult decat suficient , mai ales ca pufferul nu trecuse de 70 de grade .

Gigi
senior
Posts: 1293
Joined: Mon Jul 02, 2012 11:15 am
Location: Bucuresti
Has thanked: 10 times
Been thanked: 17 times

Re: Mici imbunatatiri centrale

Post by Gigi » Sun Jan 27, 2019 8:49 am

Schimbatorul este cu teava prin care trece fumul? parca asa am inteles..si cu tiraj natural, pai 100 de grade mi se pare foarte ok. inseamna ca schimbatorul ,,suge,, tot din ardere, vroaim sa ti zic ca era bun un recuperator la iesire, sti ca am mai vb de asta...dar nu stiu cat mai poti extrage dintr-o 100.

Gigi
senior
Posts: 1293
Joined: Mon Jul 02, 2012 11:15 am
Location: Bucuresti
Has thanked: 10 times
Been thanked: 17 times

Re: Mici imbunatatiri centrale

Post by Gigi » Sun Jan 27, 2019 8:50 am

Poate vi si pe aria mea cu soba...

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: Mici imbunatatiri centrale

Post by gi0 » Mon Jan 28, 2019 10:10 am

Nu scapati , nici o grija :lol:

Ieri am incercat o alta varianta . Am scos partea verticala a tubului de aer secundar si partea orizontala am introdus-o in soba complet . Am lasat orificiul din usa complet deschis si aerul primar 2mm deschis .
Uitandu-ma cu lanterna , o parte din fumul rezultat la aprindere era aspirat din nou in focar . Trebuie sa maresc tubul .
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: Mici imbunatatiri centrale

Post by gi0 » Mon Jan 28, 2019 10:19 am

Tirajul cazanului trebuie sa se dezvolte prin tubul de aer secundar , nu prin primar .
Cand deschid usa cenusarului mai tare , cazanul trage aer prin cenusar . Cand inchid usa cenusarului la ... 2mm atunci incepe injectarea aerului prin tub si este semnalizata aceasta schimbare si sonor , se aude cum se injecteaza aerul prin tub .
De aceea trebuie sa pun un tub mai mare de aer si mai lung . Nu sunt multumit pentru ca a scazut mai mult temperatura la cos . Trebuie sa las subarul deschis mai mult . Aseara am facut arderea cu subarl tras putin mai mult de jumatate de la aprindere pana la stingerea jarului .
Mai incerc azi o ardere numai cu lemne si focarul full , sa vad ce iese :think:

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: Mici imbunatatiri centrale

Post by gi0 » Mon Jan 28, 2019 10:39 am

Ar fi fost altfel rezultatul daca focarul era protejat cu samota . As fi obtinut o ardere din gazele de lemn , dar cum focarul este inconjurat cu apa , este rece , si o ardere grozava intr-un focar rece .... Observatia principala este urmatoarea : modificarea facuta creste eficienta arderii dar scade randamentul cazanului , randament determinat de suprafata de schimb si temperatura care trece prin fumuri . De aceea mai toate cazanele de tinichea au temperaturi mari la cos . Degeaba arde focul cu flacara albastra daca in fumuri ai temperaturi mult mai mici ... s-a dus randamentul .
Dar am inteles ca umpland o parte din focar cu samota , am ridicat nivelul combustibilului pe restul peretilor ramasi liberi .
In concluzie , la configuratia centralei mele , era mai bun un cazan de 24 kw , nu dihania pe care o am acum de 35kw .
Pentru cei care lipsesc mult timp de acasa , pe instalatie trebuie sa existe un sistem de by-pass care sa ocoleasca pufferul si sa trimita apa calda direct in casa . Eu an centrala electrica pentru astfel de situatii si pot spune ca nu saracesc daca consum ocazional 15-20 kw .

ciobimar
membru special
Posts: 2686
Joined: Wed Jun 27, 2012 12:18 am
Has thanked: 43 times
Been thanked: 12 times

Re: Mici imbunatatiri centrale

Post by ciobimar » Mon Jan 28, 2019 10:56 am

Nu cumva ..oprind aerul primar din cenusar care intretine arderea , ati mutat arderea mai sus , sau mai bine doar sus(transformand cazanul intr-o bubafonia ) si restul cazanului cu marea parte de elementi ai schimbatorului de caldura l-ati transformat in buncar de alimentare ...

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: Mici imbunatatiri centrale

Post by gi0 » Mon Jan 28, 2019 4:59 pm

Tot ce se poate . Azi am urmarit cosul .Atat timp cat sunt lemne neaprinse la cos iese fum . Pentru moment pe cos nu am depasit 57 de grade . Am marit deschiderea de la primar de la 2mm la 5 mm . Am obsesrvat ca randamentul este mai bun daca sunt macar 100 grade la cos . Daca este mai putin fumurile nu prea au cu ce se incalzi . Bineinteles ca pufferul se incalzeste mai greu . Dupa 40 de minute trebuia sa fie la mijloc 57-60 de grade dar sunt doar 52 . Si tubul de aer secundar este marit . Are ca suprafata dublul celui dinainte . sa vad daca am un avantaj . Prea mult aer rece iar nu e bine .
Urmaresc situatia sa vad cum se comporta ... :think:

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: Mici imbunatatiri centrale

Post by gi0 » Mon Jan 28, 2019 7:01 pm

Mda , doar cu lemne am reusit sa obtin doar 4 ore de ardere , pe cazan am 77 de grade , pe puffer , la mijloc , sunt 62 de grade si merge incalzirea prin pardoseala . Dupa 4 ore lemnul s-a transformat in carbune din care ies gaze de lemn . Cred ca arderea ar mai continua cel putin jumatate de ora ...

Post Reply